نور معرفت
جمعه ۱۶ اردیبهشت؛

همایش ملی جایزه البرز ۱۴۰۲ در بخش نخبگانی

همایش ملی جایزه البرز ۱۴۰۲ در بخش نخبگانی

نور معرفت: همایش ملی جایزه البرز 1402 در بخش نخبگان جمعه 15 اردیبهشت ماه در محل همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار می شودوبه گزارش نور معرفت به نقل از مهر، حیدر ارشدی مدیر عامل بنیاد فرهنگی البرز و دبیر کل جایزه البرز ۱۲ اردیبهشت ماه در نشست خبری ۶۱ سالگی جایزه البرز در بخش نخبگان که در محل این بنیاد انجام شد گفت: بنیاد فرهنگی البرز ۶۱ سال پیش و در سال ۱۳۴۲ شمسی با هدف کمک به اشاعه فرهنگ کشور و تجلیل از مقام علمی دانشمندان و پژوهندگان برتر ایرانی و تشویق دانشجویان و دانش آموزان برگزیده و نوباوگان و نوجوانان با استعداد ایرانی، بوسیله اعطای جوایزی به نام «جایزه بنیاد البرز» به همت مرد خیراندیش و نیک سیرت، مرحوم حسینعلی البرز تأسیس و وقف شد که طی بیش از نیم قرن، چندین هزار نفر از نخبگان برتر علمی کشور را شناسایی و با اعطای جایزه البرز مورد حمایت و تشویق قرار داده است.
وی اضافه کرد: مرحوم البرز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران که به سبب انجام عمل جراحی در کانادا به سر می برد، طی نامه ای در فروردین سال ۱۳۵۸ شمسی محضر امام خمینی (ره)، مسئولیت اداره موقوفات بنیاد فرهنگی البرز شامل منقول و غیرمنقول را با در نظر گرفتن مفاد اساسنامه و وقف نامه به ایشان واگذار کرد. باتوجه به توشیح حضرت امام (ره) به هیأت امنا اوقاف در خصوص تعیین هیأتی برای رسیدگی و عمل به مندرجات وقف نامه، از آن سال تاکنون، بنیاد فرهنگی البرز تحت نظارت هیئت امنایی سازمان اوقاف و امور خیریه، در امتداد عمل به نیات مترقی واقف و فقط از محل درآمد رقبات خود، به تشویق جوانان به تحصیل علم و تجلیل از مقام عالمان بوسیله اعطای جایزه پرداخته است.
ارشدی بیان کرد: مرحوم البرز تمام تلاش خودرا در پشتیبانی از نخبگان ایرانی در تمامی سطوح بوسیله ابداع و اعطای وام شرافتی به دانشجویان و در سال های بعد اعطای وام اشتغال به کار به فارغ التحصیلان دانشگاهی و همین طور ابتکار و اهدای جایزه بنیاد البرز به عنوان جایزه نوبل ایرانی به بالاترین های علمی کشور به کار بست.
وی درباره ی وام شرافتی اظهار داشت: این وام شرافتی در دهه اول تأسیس به دانشجویان مستعد و کم بضاعت متمرکز بود اما ایجاد برخی تغییرات در نظام آموزشی رایگان شدن تحصیل در کشور منجر به تغییر رویکرد بنیاد در دهه دوم فعالیت خود در خصوص اهدای جوایزی به نام جایزه بنیاد البرز به نفرات برتر علمی کشور از مقطع دانش آموز تا دانشمند و همین طور تبدیل وام شرافتی به وام اشتغال به کار شد که موضوع وام نیز در آخرین اصلاح اساسنامه بنیاد از طرف مرحوم البرز در سال ۱۳۵۶ حذف و فعالیت بنیاد فقط محدود به اهدای جوایز به برگزیدگان علمی کشور شد.
مدیر عامل بنیاد فرهنگی البرز درباب نحوه اداره این بنیاد اظهار داشت: باتوجه به شصتمین سال تأسیس بنیاد، این بنیاد بصورت هیأت امنایی توسط سازمان اوقاف و امور خیریه به ماموریت خود که اشاعه فرهنگ کشور است ادامه می دهد. لازم به یادآوری است که می توان مرحوم البرز را مبدع وام دانشجویی شناخت برای اینکه ایشان با این اقدام فرصتی را ایجاد کرد تا دانشجویان متناسب با تحصیلات خود به دریافت وام اشتغال اقدام نموده و مشغول کار شوند. پرداخت این نوع وام یک نگاه حمایتی بود تا کرامت انسانی جوان ایرانی از بین نرود، پس در وضعیت اعطای وام ایشان ذکر کرده بود که اگر فرد در این دوره تنفس، ابتکار و خلاقیتی داشت از بازپرداخت کل وام معاف می شود! نگاه ایشان کلاً پشتیبانی از نخبگان و جوانان ایرانی بود.
دبیر کل جایزه البرز درباره ی خاصیت های جایزه البرز عنوان کرد: جایزه البرز به عنوان با سابقه ترین جایزه نخستین جایزه ای است که برمبنای سنت حسنه وقف به بالاترین های علمی اعطا می شود و این جایزه مستقل و فاقد هر گونه وابستگی به نهادهای دولتی و حاکمیتی است؛ هیچ هزینه ای بابت ثبت نام از متقاضیان گرفتن نمی شود و قابلیت نام گیری نوبل ایرانی را دارد؛ مرحوم البرز در چشم انداز ترسیمی برای این جایزه چنین عنوانی را در نظر داشته است.
وی با اعلان اینکه همزمان با شصت و یکمین سال تأسیس این بنیاد، همایش ملی «جایزه البرز ۱۴۰۲» در بخش نخبگان با هدف تکریم اهالی علم و تجلیل از دانشمندان، فناوران، دانشگاهیان و حوزویان برتر سراسر کشور جمعه این هفته ۱۵ اردیبهشت ماه در محل همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار می شود، اظهار داشت: این مراسم از ساعت ۱۶ در مرکز همایش ها بین المللی صدا و سیما انجام خواهد شد.
ارشدی افزود: حدود ۲۳۷ نفر از اعضای هیأت علمی و اساتید دانشگاهی زیر ۴۰ سال در این فراخوان ثبت نام کردند و به همین دلیل هیأت داوران متقاعد شد که دو برگزیده در زمینه دانشمند جوان دز این دوره داشته باشیم. همین طور تغییر ما در جایزه البرز ۱۴۰۲ مربوط به بخش فناور برتر است، همه ساله افرادی که اختراعی داشتند در این فراخوان شرکت و نفر برگزیده انتخاب می شد، اما در بهمن سال قبل رویدادی فناورانه ای به مدت دو روز برگزار کردیم که ۲۸ شخص حقیقی و شرکت در آن حضور داشتند که در این دوره جایزه البرز از جمع این شرکت کنندگان نفرات برتر انتخاب خواهند شد. تغییر دیگر در جایزه البرز ۱۴۰۲ نیز افزایش ۶۰ درصدی مبلغ جایزه البرز بوده است، بر طبق تصمیم هیأت امنا امسال در بخش نخبگان بیش از ۶ میلیارد تومان جایزه نقدی به منتخبین داده خواهد شد.
مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز اشاره کرد: در این دوره از ۶۱ نفر از برگزیدگان تجلیل به عمل می آید، براین اساس در بخش نخبگانی از ۶ دانشمند، ۸ مخترع، ۷ طلبه، ۱۰ دانشجو علوم پزشکی و ۳۱ دانشجو سایر رشته ها تجلیل به عمل خواهد آمد.


منبع:

1402/02/13
10:28:34
5.0 / 5
472
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد