نور معرفت

شرح دعای روز بیست وهفتم ماه مبارک رمضان

شرح دعای روز بیست وهفتم ماه مبارک رمضان

به گزارش نور معرفت، در دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان آمده است: «ای خدا، برتری فضیلت شب قدر را روزی ام کن. در روایات، راجع به شب قدر اختلافاتی وجود دارد. برخی اولیاء، تمام سال را احیاء می گرفتند تا آن شب قدر که مشخص نیست چه وقت است را درک کنند.»


بسم الله الرحمن الرحیم
«اللهمّ ارْزُقْنی فیهِ فَضْلَ لَیلَةِ القَدْرِ وصَیرْ أموری فیهِ من العُسْرِ الی الیسْرِ واقْبَلْ مَعاذیری وحُطّ عنّی الذّنب والوِزْرِ یا رؤوفاً بِعبادِهِ الصّالِحین. »
«خدایا روزی کن مرا در آن فضیلت شب قدر را و بگردان در آن کارهای مرا از سختی به سادگی و بپذیر عذرهایم و بریز از من گناه و بارگران را، ای مهربان به بندگان شایسته خویش. »
به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، آیت الله مجتهدی تهرانی در شرح فراز «اللهمّ ارْزُقْنی فیهِ فَضْلَ لَیلَةِ القَدْرِ» می گوید: در این بخش از دعا می خوانیم، ای خدا، برتری فضیلت شب قدر را روزی ام کن. از این دعا برخی احتمال می دهند که شب بیست و هفتم ماه رمضان، شب قدر است. در روایات، راجع به شب قدر اختلافاتی وجود دارد. شیعه اعتقاد دارد که به احتمال قوی شب بیست و سوم، شب قدر است و اعمال بیست و سوم مهم تر از اعمال شب نوزدهم و بیست و یکم است. شب های نوزدهم و بیست و یکم، یک غسل مستحبی دارند؛ اما شب بیست و سوم دو غسل دارد. خواندن سوره های «دخان»، «روم» و «عنکبوت» در شب بیست و سوم سفارش شده است.
وی می افزاید: برادران اهل تسنن به بیست و هفتم اعتقاد دارند و این شب را احیاء نگه می دارند و اعمال شب قدر را به جا می آورند. شیعه هم البته شب بیست و هفتم احیاء دارد؛ اما تنها در اول شب.
این استاد اخلاق با اعلان اینکه برخی قایل به شب قدر بودن شب نیمه شعبان هستند، ادامه می دهد: اندازه گیری برنامه های ما شامل سلامتی، عمر طولانی، رفاه، بلا، گرفتاری و هر پیشامدی در شب قدر اتفاق می افتد. شبی که مورد اختلاف است و حتی برخی، عید فطر را برای آن قائلند.
این عالم ربانی در ادامه اظهار می کند: برخی اولیاء، تمام سال را احیاء می گرفتند تا آن شب قدر که مشخص نیست چه وقت است را درک کنند.
آیت الله مجتهدی تهرانی درباره ی جایگاه شب قدر تصریح می کند: شب قدر بهترین ایام سال است. ملائکه به اذن خدا به روی زمین می آیند تا مقدرات ما را معلوم می کنند. ملائکه می آیند و دور دل ما می گردند؛ اما جای خالی نمی بینند که وارد شوند. فرودگاه دل ما برای فرود ملائکه خالی نیست.
وی می افزاید: گوشه ای از آن جای محبت زن و بچه است. گوشه ای از آن جای محبت پول، ریاست و علاقه های مختلف است و بنا بر این ما فضای خالی در دل نداریم تا ملائکه در آن فرود بیایند.
ایشان سپس درباب فراز «وصَیرْ أموری فیهِ من العُسْرِ الی الیسْرِ» می گوید: در جمله دوم دعا می خوانیم که خدایا امورات من را از سختی به سادگی مبدل کن. غالب مردم گرفتار هستند. گرفتار همسایه بد، عروس بد، داماد بد و گرفتارهای دیگر و در این دعا از خدا می خواهیم که این گرفتاری ها و سختی ها را برای ما به سادگی مبدل کند.
آیت الله مجتهدی تهرانی همین طور در توضیح فراز «واقْبَلْ مَعاذیری» اظهار می کند: خدایا عذر من را بپذیر. گاهی کسی از شما غیبت کرده یا در عصبانیت حرفی می زند و عذرخواهی می کند؛ ما هم با این دعا به در خانه خدا می رویم و از او به خاطر کارهایی که انجام داده ایم عذرخواهی می نماییم. اگر کودکی از پدرش عذرخواهی کند، پدر منقلب می شود حالا که ما از خدا عذرخواهی نماییم، خدا بسیار بالاتر از والدین مهربان است و حتما می بخشد.
وی با تأکید بر این که همیشه از خدا عذرخواهی کنید، در شرح بخش پایانی دعا می گوید: در آخر دعای روز بیست و هفتم ماه رمضان می خوانیم «وحُطّ عنّی الذّنب والوِزْرِ یا رؤوفاً بِعبادِهِ الصّالِحین» یعنی، خدایا گناهانم را محور کن. ای خدایی که به بندگان صالحت مهربانی. مهربانی خدا بسیار زیاد است. آدم هرگاه رو به خدا عذرخواهی می کند، خدا او را می پذیرد ولو اگر یک عمر نا اهل باشد. در گذشته جوان های منحرفی بودند که در روزهای محرم، امام حسین (ع) از آنها دستگیری می کرد و در آخر محرم تمام گناهان خودرا ترک می کردند. در شب های تاریک و در خلوت و تنهایی با خدا صحبت و از او عذرخواهی کنید. خدا دست شما را می گیرد و اصلاح می شوید.منبع:

1402/01/30
21:33:17
5.0 / 5
316
تگها: امام , دین
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد