نور معرفت
گزارش نور معرفت؛

شب قدر دانی مردم استان سمنان

شب قدر دانی مردم استان سمنان

به گزارش نور معرفت، مردم استان سمنان با حضور در مساجد و حسینیه ها و همینطور بقاع متبرکه مراسم شب قدر و احیای بیست و سوم ماه رمضان را برگزار کردند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: مردم روزه دار و متدین استان سمنان شامگاه پنجشنبه با حضور در مساجد، حسینیه ها و تکایا، بقاع متبرکه و امامزادگان همزمان با شب بیست و سوم ماه رمضان، مراسم ویژه شب قدر را با شکوه خاصی برگزار کردند.
مردم متدین استان سمنان امشب باوجود وزش باد شدید و بارش رگبار باران و کاهش ده درجه ای دمای هوا، بازهم با حضورشان در گلزارهای شهدا و همینطور مدفن شهدای خوشنام استان سمنان، آئین شب قدر را در کنار شمع های نورانی محفل بشریت به جای آوردند و صحنه های زیبایی از بندگی و طاعت را به نمایش گذاشتند.
عظمت شب قدر
امشب جای جای استان سمنان رنگ نور به خود گرفته است امشب شبی است که دل های مردم استان رنگ خدایی به خود می گیرد مردمی که قدر شناس هستند و می دانند که از لحظه لحظه این شب مهم، نباید به سادگی گذشت.
شب قدری که عظمتش به اندازه شبهای یک سال است. شبی که خدای متعال در سوره قدر، پیرامون آن می فرمایند «به راستی که ما آنرا در شب قدر فرو فرستادیم؛ و چه تو را به شب قدر آگاه تواند کرد. شب قدر از هزار ماه برتر است. در این شب فرشتگان و روح به اذن پروردگارشان از هر امر فرود می آیند.»شبی که پیرامون عظمتش صحبت بسیار به میان آمده و مردم دلداده استان سمنان به خوبی قدردان دقیقه دقیقه اش هستند.
امشب مساجد جایگاه رفیع حضور مردمی هستند که با چشمانی اشک بار و با دل هایی سوگوار مولایشان علی (ع)، طلب گوشه چشمی دارند تا حاجت روا شوند.

اهمیت تلاوت قرآن
کارشناس مسائل مذهبی در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان این که شب بیست و سوم ماه رمضان، بنا به روایت ها شب قدر است یعنی شبی که قرآن یکباره به وجود نازنین پیامبر گرامی اسلامی حضرت محمد (ص) نازل می شود و بنابراین برای آن اعمال ویژه ای بیان شده که مهم ترین آنها تلاوت قرآن کریم است، اظهار داشت: احیا و شب زنده داری از دیگر موضوع هایی است که در این شب بسیار سفارش شده است.
حجت الاسلام اسماعیل محمد حسنی با اشاره به اینکه استغفار و همینطور دعا برای فرج امام زمان (عج) در کنار تلاوت سوره دخان، قدر و … در زمره دیگر اعمال شب بیست و سوم ماه رمضان است اضافه کرد: احیا شب زنده داری و طلب مغفرت در این شب بسیار سفارش شده است.
شب قدر بهترین شب ها
نماینده ولی فقیه در استان سمنان اما در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان این که در قرآن کریم یک سوره کامل به نام قدر و ابتدای سوره دخان به این امر اشاره شده که قرآن کریم در شب قدر، که از بهترین شب ها است، نازل می شود، اظهار داشت: در روایت از امام صادق (ع) نقل شده که سه شب بعنوان شبهای قدر شناخته می شود، حضرت می فرمایند که شب نوزدهم اصل مقدرات و تدوین است که برای یک سال مؤمنان رقم می خورد.
حجت الاسلام مرتضی مطیعی افزود: شب بیست و یکم شب تصویب مقدرات است و شب بیست و سوم ماه رمضان، شب امضای مقدراتی است که برای یک سال آینده تدوین شده است اما این طور نیست که بندگان خدا در مقدرات دخیل نباشند همانطور که بزرگان دین ما می فرمایند بندگان خدا در مقدرات سال خودشان دخیل هستند و می توانند تاثیر بگذارند.
وی اضافه کرد: یکی از دخالت های انسان در مقدرات اینست که انسان با کارهای خیر خودش، مقدمات این تقدیر را فراهم سازد به عبارت دیگر بنده ای که احسان می کند و محرمات را ترک می کند و واجبات را انجام می دهد در واقع برای مقدرات خودش، ریل گذاری می کند علاوه بر این دعاها و خواسته هایی که از خدا داریم، سبب می شود تا مقدرات برای ما نوشته شود بنابراین انسان در تقدیر خودش دخالت دارد.

انسان و تقدیر الهی
امام جمعه سمنان با اشاره به اینکه مناجات، ابوحمزه ثمالی، افتتاح و دیگر ادعیه ارتباط با خدا هستند و انسان به شکلی خواسته های خویش را از خدای متعال بیان می کند، اظهار داشت: اینها در آن تقدیر الهی که برای ما در شب قدر رقم می خورد مؤثر است بنابراین باید شب قدر را بسیار اهمیت داد.
مطیعی با اشاره به اینکه بندگان بهترین خواسته ها را در شب قدر داشته باشند تا رحمت واسعه خداوند برای همه مؤمنان اعطا شود، اظهار داشت: مردم متدین استان سمنان در این شب گرامی و گرانقدر از خدای منان خواسته هایی عمومی را هم داشته باشند.
اعمال شب بیست و سوم ماه رمضان
درباره دیگر اعمال شب قدر و بیست و سوم ماه رمضان آمده است: شیخ طوسی در کتاب «تهذیب» از ابو بصیر از امام صادق ضد السلام روایت کرده است که آن حضرت فرمودند: در شبی که امید می رود شب قدر باشد، «صد رکعت» نماز بخوانید در هر رکعت بعد از سوره «حمد» ۱۰ مرتبه سوره «توحید» را قرائت کنید.
همچنین در این شب به احیا شب زنده داری و نماز خواندن بسیار هم تاکید گردیده است به صورتی که در سایت تبیان می خوانیم: از امیرالمومنین (ع) نقل شده است: «پیامبر خدا در دهه آخر ماه رمضان، بستر خویش را جمع می کرد و کمرش را می بست و شب بیست و سوم، خانواده خویش را بیدار می کرد و در آن شب، به صورت خفتگان، آب می پاشید.»
علاّمه مجلسی (ره) فرموده است هرقدر که خواندن قرآن ممکن باشد، در این شب خوانده شود، و دعاهای صحیفه‏ کامله (سجادیه)، بخصوص دعای مکارم الاخلاق، و دعای توبه قرائت گردد، و روزهای این شب ها را هم باید حرمت نهاد، و به عبادت و تلاوت قرآن به سر آورد، چونکه در احادیث معتبر آمده است که روز قدر در فضیلت همانند شب قدر است.
شب ستارگان شب قدر
برخی از مردم استان سمنان هم هستند که امشب فرصت حضور در تکایا و مساجد را پیدا نکرده و در بیمارستان ها، مراکز اورژانس و آتش نشانی، مخابرات و ارتش و سپاه و… حضور دارند و در واقع به انجام وظیفه می پردازند. در بیمارستان ها و مراکزی مانند پادگان ها، نمازخانه ها برای اقامه مراسم در رابطه با احیای بیست و سوم ماه رمضان فراهم گشته است.
در بخش های بیمارستان ها همینطور ایستگاه های آتش نشانی و پلیس، مردم متدین استان سمنان با گوش فرا دادن به تلویزیون و رادیو یا از راه تلفن های همراه خود، ادعیه متبرکه شب بیست و سوم ماه رمضان را گوش می دهند تا در ثواب آن شریک باشند.
امشب همه جا آسمان مملو از ستارگان است فرشتگان امشب بین آسمان و زمین در تردد هستند و مقدرات یک سال مردم متدین و خداجوی استان سمنان را رقم می زنند مردمی که فردا هم با مشت های گره کرده در راهپیمایی روز قدس حضور پرشوری خواهند داشت.


منبع:

1402/01/25
12:06:27
5.0 / 5
425
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد