نور معرفت
در نشست مقتدر مظلوم نمایشگاه قرآن مطرح شد:

نهج البلاغه را برای فهم صحیح عدالت بخوانید

نهج البلاغه را برای فهم صحیح عدالت بخوانید

به گزارش نور معرفت، وبینار و نشست «مقتدر مظلوم» با حضور میشل گعدی متفکر مسیحی لبنانی با رساله ای ۷۰۰۰ صفحه ای در مورد شخصیت امام علی(ع) و همینطور حضور محمدحسین رجبی دوانی نویسنده و پژوهشگر عرصه تاریخ در غرفه نهضت جهانی نهج البلاغه خوانی نمایشگاه قرآن کریم برگزار گردید.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، میشل گعدی در ابتدای این وبینار اظهار داشت: می خواهم درمورد کسی صحبت کنم که هیچ کس را به اندازه او دوست ندارم. علی(ع) جلوه عدالت روی زمین است، اصلاً خدا علی را فرستاد تا بگوید عدل یعنی چه. به هر کشوری که رفتم علی را بعنوان اسوه عدالت معرفی کردم. به همه سفارش می کنم نهج البلاغه را برای فهم بهتر و صحیح عدالت بخوانند.
وی ادامه داد: علی(ع) امام پاکان است، او قدیس ترین قدیسان است. علی الگوی من در زندگی است، گرچه مسیحی هستم اما از او پیروی می کنم. علی آمد تا به مردم دنیا آزادی و دموکراسی را آموزش دهد. با کاوش در آثار مسیحیان دنیا فهمیدم روح علی بن ابی طالب ضد السلام پیش از آدم و حوا خلق شده است.
این متفکر مسیحی افزود: علی(ع) انسانی معمولی نیست، یک عادل عادی نیست. او آمد تا بگوید عدالت چیست. او متقی ترین آدمیان است و هیچ کس ادعا نمی تواند کند که به پای او رسیده است. علی روح فلسفه است، در یونان که بودم به فلاسفه گفتم شما گرچه فلسفه دارید اما روح عقل، (علی) است. تا ابدالدهر هرکس از عقل بگوید از علی می گوید.
میشل گعدی اظهار داشت: علی(ع) پیامبر جدید نیست، اما علی خود حضرت محمد (ص) است. ما گرچه مسیحی هستیم اما علی را از مقدسات دین خودمان هم بالاتر میدانیم. وقتی به اروپا رفتم دیدم در علوم اجتماعی و دیگر علوم هم به علی استناد میکنند. علی(ع) آنقدر فضائل دارد که کسی نمیتواند فضایل او را بشمارد.
در ادامه این نشست محمدحسین رجبی دوانی در سخنانی بیان نمود: مخالفین امیرالمومنین(ع) تلاش کردند که علی را هر طور که شده است، از صحنه حذف نمایند. وقتی مصر از قلمرو مولا علی تجزیه شد و به دست عمروعاص افتاد، به تعبیری آنان به بایگانی مولا علی دسترسی پیدا کردند.
وی ادامه داد: در همین راستا معاویه تلاش کرد سخنان و دستاوردهای امام علی(ع) را به نام خود سند بزند، برای همین برخی سخنان حکیمانه امیرالمومنین(ع) را به نام خود جعل کرد. به نظر من وقتی یک مسیحی مثل میشل گعدی چنین مبهوت نهج البلاغه هست، ما عذری نداریم که مانوس با نهج البلاغه نباشیم.
به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، سی امین دوره نمایشگاه بین المللی قرآن کریم از ۱۲ تا ۲۶ فروردین با شعار «میخوانمت» در مصلی امام خمینی (ره) تهران برگزار می شود. زمان بازدید از این نمایشگاه به غیر از شبهای قدر از ساعت ۱۷ تا ۲۴ خواهد بود.
منبع:

1402/01/24
16:31:03
5.0 / 5
410
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد