نور معرفت
دبیركل مجمع جهانی اهل بیت:

شب قدر شب قرآن و اهل بیت(ع) است

شب قدر شب قرآن و اهل بیت(ع) است

به گزارش نور معرفت، از گیلان دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت، به فضیلت شبهای قدر اشاره و تصریح کرد: شب قدر، شب ثقل اصغر و ثقل اکبر یعنی شب قرآن و عترت پیامبر اکرم(ص) است.


آیت الله رضا رمضانی شامگاه سه شنبه ۲۲ فروردین در مراسم احیای شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان و شب شهادت امام علی(ع) که در مسجد صفی رشت برگزار شد، ضمن اشاره به این که شب قدر، شب قدرشناسی است، اظهار نمود: انسان به جهت اینکه قدرشناس باشد باید جایگاه خویش را بفهمد و درک کند.
نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری به نقش قرآن در فهم درست انسان از جایگاهش اشاره نمود و اضافه کرد: خیلی ها تلاش کردند که خود انسان را معرفی کنند، اما هیچ کتابی به جامعیت قرآن برای معرفی انسان به انسان پیدا نمی شود.
وی به تعبیر «گوته» دانشمند و شاعر آلمانی در ارتباط با قرآن اشاره و خاطرنشان کرد: «گوته» قرآن را کتابی معرفی می کند که برای اداره جهان نقش ایفا کرده و عهده دار خواهد شد.
آیت الله رمضانی تصریح کرد: همینطور «گوستاو لوبون» در کتاب «تمدن اسلام و عرب» تعبیری دارد در خصوص این که خیلی ها خواستند نظام اخلاقی تدوین کنند، ولی زیباتر از نظام اخلاقی قرآن، در جایی پیدا نمی کنید؛ قرآن هم نظام اخلاقی و هم نظام عقیدتی و هم نظام های دیگر در رابطه با شان انسان را داراست.
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به اینکه قرآن، کتاب جامع برای درک و فهم از جایگاه انسان است، اظهار نمود: اگر می خواهیم قرآن را از غربت دربیاوریم تا ما را شفاعت کند، باید خویش را به این کتاب آسمانی، عرضه نماییم.
وی ضمن اشاره به این که تلاوت قرآن شان بالایی دارد، اضافه کرد: یک شان پیامبر اکرم(ص) هم تلاوت کردن آیات کتاب الهی بود.
آیت الله رمضانی با تکیه بر این که با صرف تلاوت و ترتیل قرآن که البته شان بالایی دارند، جامعه نجات پیدا نمی کند و به رشد نمی رسد، اظهار داشت: تلاوت یک شان از شئون قرآن است ولی شان مهمتر، تفکر و تعقل است.
نماینده گیلان در مجلس خبرگان با اشاره به اینکه وقتی انسان خردمند، عاقل و خردورز شد، آن وقت جامعه رشد می کند، اضافه کرد: چیزی که انسان و جامعه را نجات داده و جامعه جهانی را اداره می کند، فهم دقیق در ارتباط با قرآن و آشنا شدن با زبان این کتاب آسمانی است.
ایشان در ادامه به فضیلت شبهای قدر اشاره و تصریح کرد: شب قدر، شب ثقل اصغر و ثقل اکبر یعنی شب قرآن و عترت پیامبر اکرم(ص) است.
آیت الله رمضانی اظهار نمود: تقارن شب قدر و قرآن و عترت، تصادفی و اتفاقی نیست بلکه بر مبنای حقیقت شکل گرفته است؛ ما باید خویش را در محضر این دو ثقل قرار بدهیم.
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) ضمن اشاره به این که اگر می خواهیم قرآن را بفهمیم باید با زبان آن آشنا شویم، خاطرنشان کرد: زبان قرآن کریم، اهل بیت(ع) هستند.
وی با اشاره به اینکه پس از پیامبر اکرم(ص)، حضرت علی(ع) مبین و مفسر قرآن بود، اضافه کرد: تفسیر جامع فقط توسط معصوم صورت می گیرد و غیر معصوم به هیچ وجه نمی تواند تفسیر جامع داشته باشد.
آیت الله رمضانی در مورد لزوم شناخت انسان از خود، اظهار داشت: ما باید انسان را بشناسیم، تا قدر خودمان را بدانیم؛ انبیا آمدند و بهترین نوع شناخت از خویشتن را به انسان ها عرضه دادند.1402/01/23
12:43:03
5.0 / 5
416
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد