نور معرفت
یك آیه و چند نكته (۱۳)،

برای افراد متکبر بهشتی در کار نیست

برای افراد متکبر بهشتی در کار نیست

به گزارش نور معرفت، یک استاد حوزه با اشاره به اینکه عقوبت صفت تکبر و اظهار آن یعنی استکبار، تا آنجاست که درب های بهشت به روی شخص متکبر باز نمی گردد، اظهار داشت: به قول قرآن اگر شتر از سوراخ سوزن خیاطی بگذرد این افراد هم به بهشت می روند.


حجت الاسلام والمسلمین منصوریان دامغانی -استاد حوزه- در گفتگو با ایسنا در تفسیر آیه ۴۰ سوره اعراف «إنَّ الَّذِینَ کَذَّبُوا بِآیَاتِنَا وَاسْتَکْبَرُوا عَنْهَا لَا تُفَتَّحُ لَهُمْ أَبْوَابُ السَّمَاءِ وَلَا یَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ حَتَّی یَلِجَ الْجَمَلُ فِی سَمِّ الْخِیَاطِ وَکَذَلِکَ نَجْزِی الْمُجْرِمِینَ» اظهار نمود: خداوند در این آیه می فرماید «آنها که آیات ما را تکذیب کردند و در مقابل آن تکبر ورزیدند درهای آسمان برویشان گشوده نمی‏شود و (هیچگاه) داخل بهشت نمی‏شوند مگر این که شتر از سوراخ سوزن خیاطی بگذرد! (یعنی به هیچ وجه امکان ندارد) این چنین گنهکاران را جزا می ‏دهیم».
وی با اشاره به اینکه در اسن آیه چند نکته مشهود است، افزود: نکته اول این که در کنار هم قرار گرفتن تکذیب و تکبر حکایت از آن دارد که علت تکذیبِ تکذیب کنندگان، تکبر است و انتهای کار متکبرین هم تکذیب آیات الهی است.
این استاد حوزه تصریح کرد: نکته دومی که باید به آن اشاره نمود اینست که عقوبت صفت تکبر و اظهار آن یعنی استکبار، تا آنجاست که درب های بهشت به روی شخص متکبر باز نمی گردد. حتی در این آیه یک مبالغه و تاکید عجیب هم می بینیم با این تاکید عجیب که، این افراد هم به بهشت می روند مگر این که شتر از سوراخ سوزن خیاطی بگذرد!
وی ادامه داد: برخی جمل را به معنای واقعی آن یعنی همان شتر تعبیر می کنند اما برخی هم جمل را به معنای طنابی تفسیر کردند که با آن کشتی را نگه می دارند، ولی در هر صورت تاکید بر اینست که متکبرین بر بهشت وارد نمی شوند.
این استاد حوزه ضمن اشاره به نکته سوم در این آیه خاطرنشان کرد: شخص متکبر و مستکبر یعنی کسی که اظهار بزرگی کرده و به دنبال بزرگ شدن است در درگاه الهی مجرم است.
حجت الاسلام منصوریان دامغانی تصریح کرد: ما در این عالم یک متکبر بیشتر نداریم و آن هم خدا است و هر کسی که در هر عرصه و اندازه ای ابراز بزرگی کرده یا حتی در درون خود احساس بزرگی کند «مجرم» است و اگر این مشکل را درمان نکند به هیچ عنوان نمی تواند به بهشت وارد شود.منبع:

1402/01/17
17:27:59
5.0 / 5
240
تگها: اسلام , قرآن
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد