نور معرفت
عاطفه سعیدی نژاد:

نهضت پیشرفت بانوان جلوه ای از جبهه مردمی زنان انقلابی است

نهضت پیشرفت بانوان جلوه ای از جبهه مردمی زنان انقلابی است

به گزارش نور معرفت، مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی اظهار داشت: نهضت پیشرفت بانوان یک بخش مردمی است که نباید به سازمان تبلیغات اسلامی متصل باشد، بلکه باید جلوه ای از جبهه مردمی زنان انقلابی باشد.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، پنجمین نشست از سلسله نشست های بررسی عملکرد ستاد نهضت پیشرفت بانوان در شهرستان ها با حضور عاطفه سعیدی نژاد، مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام محمدهادی نظیری، مدیرکل تبلیغات اسلامی همدان، فهیمه نیازی، کارشناس امور بانوان اداره کل تبلیغات اسلامی همدان، طاهره خلیلی، مسئول نهضت پیشرفت بانوان استان همدان و اعضای ستاد نهضت پیشرفت بانوان این استان، راهبر جهاد تبیین، رفیقانه و مبلغات شبکه ساز، نهم فروردین به صورت مجازی برگزار گردید.
عاطفه سعیدی نژاد، مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی با اعلان اینکه نهضت پیشرفت بانوان باید صاحب فضای گفتمانی باشد، اظهار نمود: اگر بخواهیم نهضت پیشرفت بانوان را جبهه پویا و مردمی معرفی نماییم، لازم است فعالان فرهنگی استان نسبت خوبی با نهضت پیشرفت بانوان داشته باشند.
وی با تکیه بر این که باید نهضت پیشرفت بانوان را در راه تکوین خود با دقت و حوصله پیش ببریم، اظهار نمود: فضای بانوان در سازمان تبلیغات اسلامی مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی شکل گرفت و با توجهاتی که نسبت به حرکت های مردمی صورت پذیرفت، ستاد نهضت پیشرفت بانوان بوجود آمد و این ستاد با تمام ظرفیت محتوایی خود می تواند در طول زمان سه الی چهارسال، جبهه فراگیر بانوان مبتنی بر پیشرفت ایرانی اسلامی را رقم بزند.
سعیدی نژاد با اعلان اینکه نهضت پیشرفت بانوان در خیلی از استان ها بعنوان جریان پویا و اثرگذار شناخته می شود، اضافه کرد: تفاوت نهضت پیشرفت بانوان با خیلی از فعالیتهای مردمی اینست که در اینجا تلاش داریم با فهم لزوم حلقه های میانی، حلقه های میانی راهبر شکل دهیم و سازمان تبلیغات اسلامی مرکز زایش این اتفاق است و باید این فضای زایش را برای نهضت پیشرفت بانوان با ظرفیت سازمان تبلیغات اسلامی ایجاد نماییم. در واقع فرصت برای رقم زدن اتفاقات مردمی زیاد است و جایی چون سازمان تبلیغات اسلامی می تواند محیط پرورش این اتفاق باشد.
وی اظهار داشت: نهضت پیشرفت بانوان یک بخش مردمی است که نباید به سازمان تبلیغات اسلامی متصل باشد، بلکه باید جلوه ای از جبهه مردمی زنان انقلابی باشد و به سبب اندیشه ای و قدرت جذب افکار باید قوی وارد شود و در اینجا حمایت مدیرکل استان ها از این ستاد و پای کار آوردن نیروها لازم است.
مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی بیان نمود: ناظر به پشتیبانی از ستاد نهضت پیشرفت بانوان بر مبنای ابلاغیه ریاست محترم سازمان تبلیغات اسلامی، بودجه ای برای پشتیبانی از این ستادها مختص کرده است. در واقع قرار نیست ساختار جدیدی شکل دهیم اما حمایت هایی باید صورت پذیرد تا حرکت های مردمی بتواند به کار خود ادامه دهد.
وی با تکیه بر این که تعداد کنشگران امروز موضوعیت دارد و مخاطب ما در جهاد تبیین صدردصد مخاطبان هستند، اظهار داشت: باید مشخص شود مبتنی بر جمعیت استان ها چه تعداد کنشگر و چه تعداد مخاطب طرح خواهیم داشت. اگر کار اثرگذاری بخواهیم دراین زمینه انجام دهیم به بسیج دانش آموزی و عناصر راهبر نیاز داریم و باید کارسپاری جدی داشته باشیم.
بازوی ستاد نهضت پیشرفت بانوان در انجام عملیات ها بخش مردمی هستند
سعیدی نژاد با اعلان اینکه شاخص هایی تعیین شده و طراحی هایی صورت گرفته که پیشرو اثرگذار شناخته شده اند، اضافه کرد: طرح گوهرشاد همچون طرح هاست که در مرحله استانی به ستاد نهضت پیشرفت بانوان واگذار شده است.
وی اظهار داشت: بازوی ستاد نهضت پیشرفت بانوان در انجام عملیات ها بخش مردمی هستند و ستاد باید در نقطه راهبری قرار گیرد. ما قائل به این هستیم که در نهضت پیشرفت بانوان، ظرفیت مردمی را فعال نماییم و به دنبال ظرفیت سازمان یافته مردمی با هدف انتظام بخشی و اثربخشی حرکت های مردمی هستیم در واقع ستاد نهضت پیشرفت باید شورای مشورتی متشکل از ظرفیت حقوقی و حقیقی در استان باشد تا در این جهت به طرح های مشترک برسیم و مبتنی بر طرح و برنامه، کنشگر تربیت نماییم و اولویت هم با فضای دختران نوجوان است.
مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی اظهار نمود: ظرفیت دختران حاج قاسم، ظرفیت خوبی برای کنشگری هستند و طرح دختران پیشرو با اهدافی متناسب با مدرسه و به صورت محلی طراحی شده تا دختران در سطح مدارس کنشگر شوند و فضای گفتمانی جدید ایجاد شود. از استان ها درخواست داریم که ایده های اثرگذار و موفق خویش را برای ستاد ارسال نمایند تا الگویی برای سایر استان ها باشد.
حجت الاسلام محمدهادی نظیری، مدیرکل تبلیغات اسلامی همدان اظهار داشت: همزمان با آغاز فعالیت نهضت پیشرفت بانوان همه تلاش خویش را بکار گرفتیم تا گفتمانی که مد نظر این ستاد قرار دارد به معنای درست انتقال پیدا کند و دغدغه جدی که بانوان در ستادهای استانی و شهرستانی دارند اینست که دقیقا برپایه راهبردهایی که در ستاد ترسیم شده برای به میدان آوردن بانوان و ایفای نقش انقلابی آنها عمل کنند و تلاش بر اینست که درگیر عملیات های سطحی نشوند.
وی اظهار نمود: باید تدابیری اتخاذ شود که در چارچوب نگاههای اصیل حرکت نماییم و مبتلا به عملیات های زودبازده نشویم و اقدامات ریشه ای افراد را گرفتار ناامیدی از اثربخش نبودن نکند.
حجت الاسلام نظیری اظهار داشت: در کنار بحث عمق بخشی و تبیین مبانی گفتمانی بحث توسعه کمی ساختار نهضت پیشرفت بانوان را در دستور کار خود قرار داده ایم و تلاش داریم که این ستاد در همه شهرستان ها شکل بگیرد و عملاً موضوعات در رابطه با حوزه بانوان به ستاد نهضت پیشرفت سپرده می شود. اغلب مراکز و نهادها همچون قرارگاه جمعیت، ستاد نهضت پیشرفت بانوان را به رسمیت می شناسند. برخی شهرستان ها هم کوشش برای توسعه این ستاد دارند و در سال ۱۴۰۲ بعنوان رویکرد اصلی دنبال می شود.
وی اضافه کرد: آزمون و خطاهایی در زمینه نهضت پیشرفت بانوان صورت گرفته و تجربه های موفق میدانی بدست آمده مبنی براینکه چه مسئولیت هایی را به چه افرادی میتوان واگذار کرد تا اثربخشی بهتری را به همراه داشته باشد. امسال تلاش داریم سهم نقش آفرینی بانوان را با محوریت نهضت پیشرفت پررنگ تر در نظر بگیریم. مطلوب است حداقل ۴۰ درصد بودجه به بخش بانوان اختصاص پیدا کند.
مدیرکل تبلیغات اسلامی همدان با اعلان اینکه کنگره ولایت اجتماعی زن را می توانیم در استان همدان میزبانی نماییم، اظهار داشت: همینطور در استان همدان این آمادگی را داریم که جلسات بحث و گفتگو را در زمینه تجربه نگاری با سایر مجموعه ها برگزار نماییم.
طاهره خلیلی، مسئول نهضت پیشرفت بانوان استان همدان با اشاره به برگزاری پویش ویژه ماه رمضان در روزهای نوروز در سطح استان اظهار داشت: این برنامه و همینطور برنامه هایی مانند ماه دخت از جانب کمیته های مختلفی که در شهرستان ها ایجاد شده، دنبال می شود.
وی اظهار نمود: در سال قبل دو نشست با اعضای نهضت پیشرفت در سطح استان برگزار کردیم. در نشست هایی که در تهران برگزار شد، شرکت کردیم. با مجموعه های فرهنگی و اجتماعی در سطح استان مانند استانداری همکاری می نماییم. عملیات فاطمیه و پویش خانه مادری در همدان دنبال شد.
خلیلی اظهار داشت: از دیگر برنامه ها که از جانب ستاد نهضت پیشرفت استان همدان برگزار شد میتوان به برگزاری نمایشگاه ها و جلسات روضه خانگی اشاره نمود. یکی از برنامه ها که در دستور کار خود قرار دادیم پلکان حرف آورد بود که اواخر بهمن ماه سال ۱۴۰۱ در چارچوب جلسات آموزش فن بیان و سواد رسانه ای برگزار گردید.
فهیمه نیازی، کارشناس امور بانوان اداره کل تبلیغات اسلامی همدان اظهار داشت: ستاد نهضت پیشرفت، بازوان توانمند امور بانوان محسوب می شوند و ما هم تلاش می نماییم از رابطینی که در استان در حوزه های مختلف مانند نظام تبیین، حرف آورد و غیره مشخص شده اند، حمایت نماییم. دوره های توانمندسازی ویژه اعضای ستاد برگزار می نماییم و به منظور هویت بخشی به اعضای ستاد، جلساتی در شهرستان ها با حضور ائمه جمعه، فعالان فرهنگی و مسؤلان ادارت برگزار می نماییم.
وی اظهار داشت: در مبحث رفیقانه بحث استعدادیابی دختر نوجوان را در دستور کار خود قرار داده ایم و در این جهت مقرر است مرکز شکوفایی رفیقانه به منظور استعدادیابی نوجوانان و ایجاد مکان شاد برای دختران راه اندازی شود.

1402/01/12
19:37:56
5.0 / 5
378
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد