نور معرفت

آنچه باید درباره ی فضایل بی انتهای امام حسین (ع) بدانیم

آنچه باید درباره ی فضایل بی انتهای امام حسین (ع) بدانیم

به گزارش نور معرفت، یک کارشناس مسائل دینی درباره ی اهمیت جایگاه امام حسین(ع) در پیشگاه خداوند اظهار داشت: پیامبر(ص) در این زمینه فرمودند «سوگند به آن کسی که به حق من را به پیامبری برانگیخت، مقام و منزلت «حسین بن علی» در آسمان، بالاتر از منزلت وی در زمین است؛ در سمت راست عرش خداوند(عزوجل) نوشته شده است: [حسین]چراغ هدایت و کشتی نجات و امامی سستی ناپذیر، با عزّت، افتخارآفرین، راهنما، و ذخیره[ای گران بها] است».


حجت الاسلام حامد چهارمحالی -کارشناس مسائل دینی- در گفت و گو با ایسنا درباره ی برخی زوایای رفتاری امام حسین(ع) اظهار داشت: از فضایل امام حسین(ع) هرچه بگوییم نمی توانیم حق مطلب را ادا نماییم، اما آن چه در منابع معتبر در باره آن امام معصوم و دیگر معصومین(علیهم السلام) آمده است باید برای شناخت بیشتر آن بزرگواران و ذکر و یادشان گفته شود. در روایتی از پیامبر اکرم(ص) نقل شده است که ایشان فرمودند «ذکر خداوند(عزوجل) عبادت است و ذکر من عبادت است و ذکر علی(ع) عبادت است و ذکر امامان(ع) از فرزندان او عبادت است».
این کارشناس مسائل دینی با اعلان اینکه امام حسین(ع) زینت بخش آسمان ها و زمین است، اظهار داشت: امام حسین(ع) در روایتی فرمودند «خدمت رسول خدا(ص) رسیدم، «ابن ابی کعب» نزد ایشان بود، پیامبر اکرم(ص) به من فرمودند خوش آمدی ای اباعبداللّه، ای زینت بخش آسمان ها و زمین ». اُبیّ به پیامبر(ص) عرض کرد: «ای رسول خدا، چگونه ممکنست کسی غیر از شما زیور آسمان ها و زمین ها باشد؟!. پیامبر(ص) فرمود: ای ابیّ! سوگند به آن کسی که به حق من را به پیامبری برانگیخت، مقام و منزلت «حسین بن علی» در آسمان، بالاتر از منزلت وی در زمین است؛ در سمت راست عرش خداوند(عزوجل) نوشته شده است: [حسین ]چراغ هدایت و کشتی نجات و امامی سستی ناپذیر، با عزّت، افتخارآفرین، راهنما، و ذخیره[ای گران بها] است».
چهارمحالی تصریح کرد: در روایتی از امام رضا(ع) آمده است که هنگامی که امام حسین(ع) به دنیا آمد، پیامبر اکرم(ص) به «اسماء بنت عمیس» فرمودند: ای اسماء، فرزندم را بیاور. اسماء می گوید: امام حسین(ع) را در پارچه سفیدی پیچیده و نزد حضرت بردم. آن حضرت او را گرفته و در دامان خود نهاد، در گوش راست او اذان و در گوش چپ او اقامه را گفت. در این هنگام جبرائیل(ع) نازل شد و خطاب به پیامبر(ص) عرض کرد: خدای تعالی بر تو سلام رسانده و می فرماید: از آنجائیکه علی نسبت به تو به منزله هارون است برای موسی، پس نام این فرزند را «شبیر» بگذار، که این نام پسر کوچک هارون بود؛ اما چون زبان تو عربی است نام او را حسین بگذار.
وی ادامه داد: امام حسین(ع) دوست داشتنی ترین فرد نزد اهل آسمان بود. در صحت این حرف می توان به این روایت از پیامبر اکرم(ص) رجوع کرد که ایشان فرمودند «هر کس که دوست دارد، به محبوب ترین فرد روی زمین در نزد اهل آسمان نگاه کند، به حسین بنگرد».
این کارشناس مسائل مذهبی با اعلان اینکه دوست داران اباعبدالله(ع)؛ دوستانش هم در بهشت اند، تصریح کرد: حذیفة بن یمان می گوید «پیامبر(ص) را دیدم که دست حسین بن علی(ع) را گرفته است و می فرماید: ای مردم، این «حسین بن علی» است؛ او را بشناسید. سوگند به آن که جانم در دست (قدرت) اوست، وی در بهشت است، و دوست دارانش نیز در بهشتند و دوست داران دوست دارانش نیز در بهشتند».
چهارمحالی در ادامه با اشاره به واقعه عاشورا اظهار داشت: خداوند با شهادت امام حسین(ع) به او چند عوض داد، محمدبن مسلم از صحابه اهل بیت(ع) می گوید شنیدم که محمدباقر و امام جعفر صادق(علیهم السلام) فرمودند: «خداوند در عوض شهادت حسین بن علی امامت را در نسل او، و شفا را در تربتش و اجابت دعا را نزد قبرش قرار داد و روزهای زائران آن حضرت، از عمر آنها حساب نمی شود».
وی افزود: راوی دراین زمینه می گوید: به امام صادق(ع) عرض کردم: این خصلت ها به امام حسین(ع) می رسد؟ فرمود: خداوند او را در منزل پیغمبر و با آن حضرت جای داده است. در این هنگام حضرت امام جعفر صادق(ع) این آیه شریفه را تلاوت فرمودند: «وَ الَّذِینَ آمَنُوا وَ اتَّبَعَتْهُمْ ذُرِّیَّتُهُمْ بِإِیمانٍ أَلْحَقْنا بِهِمْ ذُرِّیَّتَهُمْ‏(طور/21)».
این کارشناس مسائل دینی با اعلان اینکه امام حسین(ع) خزانه دار وحی الهی است، اظهار داشت:
امام صادق(ع) در این مورد فرمودند: خدای متعال به پیامبر اکرم(ص) فرمود «من پیامبری را مبعوث نکرده ‏ام که ایّامش به سر آمده باشد، مگر اینکه برای او وصیّی قرار دادم. من تو را بر سایر انبیا و اوصیا برتری دادم و تو را با دو شیر بچّه و دو نوه‏ ات حسن و حسین گرامی داشتم، حسن را پس از انقضا زمان پدرش معدن علم خود و حسین را خزانه‏ دار وحی خود قرار دادم».
چهارمحالی بیان کرد: امام حسین(ع) درجه اش بالاتر از همه شهدا است. امام صادق(ع) در همین زمینه و در ادامه روایت قبل می فرمایند که خدای متعال فرمود «و او [امام حسین(ع)] را با شهادت، گرامی داشتم و کار او را ختم به خیر و سعادت کردم، او از همه شهیدان افضل و برتر است و درجه او از همه شهدا بالاتر است. و کلمه تامّه خودرا همراه او قرار دادم و حجت بالغه را در نزد او گذاردم، به جهت عترت او ثواب و عقاب می‏ دهم‏».
او در آخر اظهار داشت: نکاتی که گفته شد تنها قطراتی از دریای فضائل حضرت اباعبدالله(ع) بود و بهتر است در مورد آن امام بزرگوار و هر یک از معصومین(ع) بگوییم:
کتاب فضل تو را آب بحر کافی نیست
که تر نماییم سر انگشت و صفحه بشماریم.
منبع:

1401/12/06
13:47:59
5.0 / 5
329
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد