نور معرفت

دیوارنگاره میدان ولیعصر دنبال چه بود؟

دیوارنگاره میدان ولیعصر دنبال چه بود؟

نور معرفت: نور معرفت: روز جمعه (28 بهمن) دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج) تهران، به مناسبت سالروز بعثت پیامبر اکرم (ص) رونمایی گردید.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، محمد امجد، نماینده خانه طراحان انقلاب اسلامی درباره ی ایده طراحی این دیوارنگاره اظهار داشت: «دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر (عج) برمبنای شرایط فعلی جامعه طراحی و اجرا شده است و هدف این بود تا بوسیله آن وحدت و مودت به بهترین شکل ممکن به نمایش درآید.»
او افزود: «در طراحی دیوارنگاره عید مبعث چند نگرش و رویکرد دیگر نیز وجود داشت؛ اما در نهایت به این نتیجه رسیدیم که باتوجه به شرایط جامعه، موضوع وحدت، رویکرد قوی تری نسبت به دیگر موضوعات دارد.»
امجد اضافه کرد: «از این رو برای دعوت به وحدت در جامعه و ضرروت بیش از پیش آن، تلاش شد تا طرحی با چنین محوریتی، پیاده سازی شود. ابتدا نگاه مان به ایران بود و بعد که ایده پخته تر شد؛ خواستیم ابعاد کار را وسعت دهیم و نگاه مان مانند «رحمت الله الواسعه» نگاه جهان شمول باشد. بر این اساس به ایده امت اسلامی رسیدیم و نگاه کشوری را به نگاه جهان اسلام، گسترش دادیم.»
علاوه بر گنبد خضراء، یکی از مهم ترین نکاتی که در دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج) به چشم می آید؛ پرچم هایی است که پایین ضریح پیامبر اسلام (ص) وجود دارد. امجد دراین زمینه توضیح داد: «پرچم های به کار رفته شده در این طرح، متعلق به کشورهای منطقه و جهان اسلام هستند که باتوجه به قرابت با حضرت رسول (ص) پرچم این کشورها انتخاب شده است. البته پرچم کشورهایی انتخاب شدند که ترکیب رنگ آنها موجب ‌پریشانی بصری نشود. بدین سبب بصورت نمادین تعدادی از پرچم های کشورهای اسلامی منطقه باتوجه به حال و روز کشورها انتخاب شده اند.»
نماینده خانه طراحان انقلاب اسلامی اضافه کرد: «نور فضا به شکل نمادین از گنبد خضرا تجلی پیدا کرده و طوری به نمایش درآمده است که منبع و تجلی نور از گنبد باشد و نورهای اطرافی که در فضا دیده می شود نیز توانسته حس و حال معنوی بیشتری را به کار القا کند.»
او درباره ی انتخاب شعار دیوارنگاره نیز اظهار داشت: ««ای مهر جهان آرا محمد (ص)» شعاریست که برای این دیوارنگاره انتخاب شده است. این شعار نیز ابتدا باتوجه به «رحمت الله الواسعه» به مدلول رحمت گسترده خداوند بود که هم به پیامبراکرم (ص) و هم امام حسین (ع) اطلاق می شود. اما پس از آن به «رحمه للعالمین» به مدلول رحمت جهانیان که منظور حضرت رسول (ص) است رسیدیم که آنرا «ای مهر جهان آرا محمد (ص)» ترجمه کردیم و شعر «تو کانون صفـا مـرد یقـینی/تو عیـن رحمه للعالمینـی» را برای آن در نظر گرفتیم.»
بگفته محمد امجد بیشترین زمانی که برای هر طرح گذاشته می شود در حوزه ایده پردازی است و مدت زمان اجرا و طراحی نهایی بطور معمول بیش از یک هفته طول نمی کشد و طرح عید مبعث نیز از این قاعده مستثنا نبوده است.
محمد امجد همین طور با تأکید بر این که نگاه «خانه طراحان انقلاب اسلامی» بیشتر به موضوعات روز اجتماعی است، اظهار داشت: «هدف «خانه طراحان انقلاب اسلامی» این است که در حوزه موضوعات روز اجتماعی کنشگرتر باشد و طرح هایی را به مرحله اجرا برساند که مخاطب را به تفکر وا دارد. بدین جهت در طراحی های دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج) نگاه، محتوایی و عملکردی است و ایده هایی که بر این اساس باشند، در اولویت قرار می گیرند.»
دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر (عج) اثری از خانه طراحان انقلاب اسلامی است که محمد تقی پور طراحی گرافیک، روح الله مختاری شبیه سازی سه بعدی و علی خلج طراحی نوشتار اثر را برعهده داشته اند. در توضیح این دیوارنگاره ضمن گرامیداشت سالروز مبعث رسول اکرم(ص) آمده است: «تو کانون صفا مرد یقینی/ تو عین رحمه للعالمینی».

منبع:

1401/12/03
07:50:53
5.0 / 5
433
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد