نور معرفت
مدیر گروه پاسخ به شبهات پژوهشكده امامت :

سه خاصیت انحصاری مبعث پیامبر زمینه تحقق بزرگ ترین تجلی الهی

سه خاصیت انحصاری مبعث پیامبر زمینه تحقق بزرگ ترین تجلی الهی

به گزارش نور معرفت، حجت الاسلام احمدی اظهار داشت: مبعث رسول اکرم (ص) بزرگترین تجلی الهی در عالم است و در این جهت بزرگترین شریعت، کتاب و ولی الهی در زمین معرفی شده و به جهت سه خاصیت مورد اشاره چنین عظمتی پیدا کرده است.خبرگزاری مهر- گروه دین و اندیشه- فاطمه علی آبادی: در تقویم هجری قمری، ۲۷ رجب روز مبعث است. در چنین روزی حضرت محمد مصطفی، پیامبر اعظم، به درجه پیامبری انتخاب گردید. روز مبعث، بی ‏شک بزرگترین روز تاریخ بشر است، برای اینکه هم آن کسی که طرف خطاب خداوند قرار گرفت و ماموریت بر دوش او گذاشته شد، یعنی وجود مکرّم نبیّ بزرگوار اسلام صلّی الله مقابل و آله و سلّم بزرگترین انسان تاریخ و عظیم ترین پدیده عالم وجود و مظهر اسم اعظمِ ذات اقدس الهی است یا به تعبیری، خودِ اسم اعظم الهی، وجود مبارک او است و هم از این جهت که آن مأموریتی که بر دوش این انسانِ بزرگ گذاشته شد، یعنی هدایت مردم به سمت نور، برداشتن بارهای سنگین از روی دوش بشر و تمهید یک دنیای مناسب وجود انسان و بقیه وظایف لایتناهی بعثت انبیا، وظیفه بسیار بزرگی بود، یعنی هم مخاطب بزرگترین است، هم وظیفه بزرگترین است. پس این روز بزرگترین و عزیزترین روز تاریخ است.
مبعث، ریشه سعادت بشر و تاریخ و سرچشمه خیرات تا ابدالآباد است. بزرگداشت مبعث، فقط تکلیف مسلمانان نیست، بلکه بشریت مظلوم باید از فرامین پیامبر اسلام (ص) که سرآغاز آن، روز مبعث بود، احترام و تجلیل و قدرشناسی کند؛ چون نجات انسان در این تعالیم است.

بر همین اساس برای شناخت بیشتر عظمت این روز بزرگ و شخصیت پیامبر اکرم (ص) با حجت الاسلام سید علی احمدی مدیر گروه پاسخ به شبهات پژوهشکده امامت به گفتگو پرداختیم که حاصل آن در ادامه تقدیم مخاطبان می شود:
حجت الاسلام سید علی احمدی مدیر گروه پاسخ به شبهات پژوهشکده امامت در گفتگو با خبرنگار مهر، با اعلان اینکه مبعث پیامبر نقطه عطفی در عالم وجود است که در ادعیه وارد شده به تجلی بزرگ الهی معرفی می شود، گفت: در هر یک از مبعث های انبیا الهی پیش از رسول خدا (ص) تجلی الهی صورت گرفته ولی در بعثت رسول خاتم بزرگترین تجلی الهی صورت گرفته است.
وی با اعلان اینکه سبب در تحقق این تجلی بزرگ را در سه خاصیت می توان جستجو کرد اظهار داشت: اولین خاصیت شامل تحقق بزرگترین رسالت الهی است. در بعثت رسول خدا بزرگترین پیام الهی به بشر منتقل شده است. هرچند همه انبیا الهی مبلّغ یک دین بوده اند که همان دیانت اسلام است. قرآن کریم می فرماید إِنَّ الدِّینَ عِندَ اللَّهِ الْإِسْلَامُ ولی خداوند در هر دورانی یک شریعتی را برای مردم فرستاده است.
در هر یک از مبعث های انبیا الهی پیش از رسول خدا (ص) تجلی الهی صورت گرفته ولی در بعثت رسول خاتم بزرگترین تجلی الهی صورت گرفته است
مدیر گروه پاسخ به شبهات پژوهشکده امامت افزود: همین طور در آیه ۴۸ سوره مائده قرآن کریم می فرماید لکل جَعَلْنَا مِنکُمْ شِرْعَةً وَمِنْهَاجًا که جامع ترین همه آنها شریعت پیامبر اکرم است. این جامعیت یکی از خاصیت های بی نظیر شریعت خاتم است. در سایر شرایع نقصها و محدودیت های وجود داشته است مانند این که شرایع گذشته برای همه حالات انسان دستورالعمل ندارد ولی شریعت رسول خدا از قبل از تولد تا بعد از مرگ، از بیداری اول بامداد تا هنگام خواب شب سفارش دارد. بدین جهت خاصیت مهم شریعت پیامبر جامعیت برای همه حالات بشر است.
احمدی به دومین خاصیت اشاره و اشاره کرد: دومین خاصیت نزول بزرگترین کتاب الهی است. از طرف خدای سبحان کتب آسمانی مختلفی نازل شده است ولی در بین کتب آسمانی نازل شده هیچ کتابی مانند قرآن نبوده است.
قرآن تجلی گاه علم الهی است
وی با اعلان اینکه قرآن دارای خاصیت های انحصاری است اظهار داشت: خاصیت مهم قرآن که در سایر کتب چنین خاصیت نبوده است اعجاز قرآن است. به اعتراف موافق و مخالف بیان قرآن به شکلی است که هیچ کسی حتی ادیب ترین افراد بشر از آوردن مانندش عاجز مانده اند. قرآن همه مردم را فراخوانده که همانند قرآن بیاورند. این درخواست قرآن به چند گونه بیان شده است. در بعضی موارد به کتابی مانند قرآن، در مرحله بعد یک مرحله پایین آمده و فرموده ده سوره مانند قرآن و در مرحله سوم با یک سوره از قرآن مخالفان را به هماوردگاه دعوت شده است. این که ۱۴ قرن است هیچ سوره و آیه ای به عنوان آیه و سوره مشابه قرآن از طرف کسی معرفی نشده می تواند نشانه ای از ناتوانی همه مخالفان باشد.
مدیر گروه پاسخ به شبهات پژوهشکده امامت افزود: از دیگر خاصیت های انحصاری قرآن کریم آنست که قرآن تجلی گاه علم الهی است. امام صادق فرمودند لَقَدْ تَجَلَّی اللَّهُ لِخَلْقِهِ فِی کَلَامِهِ وَ لَکِنَّهُمْ لَا یُبْصِرُونَ؛ به یقین خداوند برای مخلوقات خود در کلامش تجلی کرده است ولی آنها نمی بینند. از آنجائیکه در علم الهی حوادث گذشته و آینده و علوم نخستین و آخرین وجود دارد این علم در قرآن نیز هست و کسی که به قرآن آگاه است به این علوم واقف خواهد شد. به جهت این جهت قرآن خودرا تبیان برای هر چیزی معرفی کرده است و می فرماید وَنَزَّلْنَا عَلَیْکَ الْکِتَابَ تِبْیَانًا لِّکُلِّ شَیْءٍ زمان شروع نزول چنین کتابی دلیلی بر عظمت روزی است که ظرف نزول آن شده است.
احمدی معرفی بزرگترین ولیّ خدا به جهان را سومین خاصیت برشمرد و عنوان کرد: در شب و روز مبعث یک خاصیت دیگری دارد و آن معرفی بزرگترین فردی که چنین لیاقت پیدا کرده که بهترین و جامع ترین شریعت الهی و تنها کتاب اعجاز آمیز الهی و تجلی گاه علم الهی بر قلب او نازل گردیده است. خود قرآن وقتی به نزول قرآن بر پیامبر اشاره می کند نزول قرآن را عظیم و ثقیل معرفی می کند.
مبعث رسول اکرم (ص) بزرگترین تجلی الهی در عالم است
وی با اعلان اینکه نزول چنین کتابی و چنین شریعتی بر قلب یک بشر نشان از سه خاصیت آن انسان بزرگ دارد اظهار داشت: برگزیدگی نخستین خاصیت است. انسانی که در بین همه بشر برای این مسئولیت سنگین انتخاب شده است نشان از تحمل و ظرفیت بی نهایت این بشر است. ظرفیت ویژه این فرد را تنها او دارد در غیر این صورت انتخاب یک فرد با وجود افراد همانند و توانا در پذیرش این مسئولیت در بین بشر، ترجیج بلا مرجح خواهد بود.
مدیر گروه پاسخ به شبهات پژوهشکده امامت در ادامه علم گسترده را خاصیت دیگر خواند و عنوان کرد: انسانی که مخاطب این شریعت و کتاب آسمانی قرار گرفته است خود باید نخستین کسی باشد که به این کتاب عالم باشد وگرنه اگر مخاطب وحی، خود عالم به وحی نباشد قادر به تبلیغ و تفسیر تبیین آن و رفع ابهام و اختلاف از آن نخواهد بود و کس دیگری نیز عالم آن نبوده و نخواهد شد و نزول چنین علمی در بین بشر لغو خواهد بود. بدین سبب رسول خاتم نخستین و بالاترین کسی است که طبق آیه ۷ سوره آل عمران مصداق راسخان در علم معرفی شده اند که عالمان به این کتاب مفسران واقعی این کتاب الهی معرفی می گردند.
احمدی افزود: ولایت و تصرف در تکوین دیگر خاصیت است. برمبنای آیات قرآن کریم خدای والا یکی از آثار آیات قرآن را قدرت تصرف در تکوین معرفی می کند. بدیهی است که عالِم به قرآن نیز خود متصرف در عالَم خواهد بود در غیر این صورت نمی توان آنرا عالم به قرآن دانست.
وی در آخر اشاره کرد: مبعث رسول اکرم (ص) بزرگترین تجلی الهی در عالَم است و در این جهت بزرگترین شریعت، بزرگترین کتاب و بزرگترین ولی الهی در زمین معرفی گردیده و به جهت سه خاصیت مورد اشاره چنین عظمتی پیدا کرده است.


منبع:

1401/11/29
12:58:33
5.0 / 5
494
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد