نور معرفت
دبیر بیست وهفتمین جشنواره شعر فارسی رضوی :

اشعار رضوی ناظر به سیره امام رضا (ع) و مضامین زیارت باشد

اشعار رضوی ناظر به سیره امام رضا (ع) و مضامین زیارت باشد

به گزارش نور معرفت، دبیر بیست وهفتمین جشنواره بین المللی شعر فارسی رضوی اظهار داشت: اشعار رضوی بایستی ناظر به سیره امام رضا (ع)، مضامین زیارت و نیز القاب حضرت (ع) باشد.محمدجواد شرافت در گفتگو با خبرنگار مهر، از میزبانی استان کرمان بمنظور برگزاری بیست و هفتمین دوره جشنواره بین المللی شعر فارسی رضوی خبرداد و گفت: کرمان این افتخار را دارد که امسال میزبان برگزاری بیست و هفتمین دوره جشنواره بین المللی شعر فارسی رضوی از سری جشنواره های بین المللی امام رضا (ع) باشد.

وی با اشاره به اعلام فراخوان این دوره از جشنواره بین المللی امام رضا مقابل السلام در بخش های مختلف اشاره کرد: هدف ما این است فراخوان بخش شعر فارسی منجربه خلق آثار فاخر در این جشنواره باشد.

دبیر بیست و هفتمین جشنواره بین المللی شعر فارسی رضوی بیان کرد: جشنواره شعر رضوی طی سالهای برگزار خود با فراز و نشیب های زیادی مواجه بوده است اما امسال بنیاد بین المللی امام رضا (ع) با رویکرد تحولی در برگزاری این جشنواره ورود پیدا کرد و امید می رود شاهد آثاری برجسته در زمینه فرهنگ رضوی از طرف شاعران کشورمان و دیگر کشورهای فارسی زبان باشیم.

وی در بخش دیگر سخنان خود افزود: محدود کردن شعر به خاطرات زیارت شایسته حضرت علی بن موسی الرضا (ع) نیست پس اشعار بایستی ناظر به سیره امام رضا (ع) و مضامین زیارت و نیز القاب حضرت (ع) باشد.

شرافت موضوع «حاج قاسم خادم الرضا (ع)» را بخش ویژه جشنواره شعر فارسی رضوی دانست و اضافه کرد: در این بخش وجهه خادم الرضایی و ارادت سردار دل ها به امام رئوف (ع) برای ما حائز اهمیت می باشد.

وی ترویج اندیشه امامت و تحکیم نظام ولایت با محوریت شخصیت، سیره و معارف امام رضا (ع) و فرهنگ رضوی در سطح جامعه بوسیله گسترش کارهای فرهنگی، هنری و رسانه ای؛ شناسایی، معرفی و گرامی داشت تولیدکنندگان و پدیدآورندگان برتر آثار فاخر فرهنگی، هنری و رسانه ای در رابطه با آن حضرت رضا (ع)؛ فرآوری محتوای تولیدی جشنواره جهت انتشار در رسانه های اجتماعی و فضای مجازی؛ استفاده از ابزار مؤثر و زبان گویای شعر در راستای ترویج معارف دینی و رضوی و در نهایت پشتیبانی از شاعران آئینی کشور خصوصاً شاعران جوان را از اهداف این جشنواره عنوان نمود.
دبیر جشنواره شعرفارسی رضوی، برگزاری شب شعر رضوی در کشور افغانستان و برگزاری کارگاه های شعر مناسب با موضوعات جشنواره را از رویدادهای جانبی این جشنواره ذکر کرد.

وی درباب جوایز در نظر گرفته شده برای برگزیدگان اشاره کرد: تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال برای ۵ اثر برگزیده؛ لوح تقدیر و مبلغ ۶۰ میلیون ریال برای ۵ اثر شایسته تقدیر و تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال برای ۱ اثر بخش ویژه به عنوان جوایز این دوره از جشنواره پیش بینی شده است.

شرافت در پاسخ به این پرسش که شاعران ما طی سه دهه گذشته تا چه اندازه تعهد خودرا در قالب شعر توانسته اند ادا کنند، اضافه کرد: شعرا در زمینه های مختلف حضور به هنگام داشتند. در زمینه شعر رضوی درست است که شاهد کم کاری های بسیاری بوده ایم اما اشعاری همچون اشعار قیصر امین پور و خیلی از اساتید برجسته در زمینه شعر رضوی تولید شده اند.
وی اشاره کرد: علاقه مندان می توانند برای شرکت در جشنواره شعر فارسی رضوی به تارنمای شمسی توس به آدرس www.shamstoos.ir مراجعه کنند.


منبع:

1401/10/22
14:44:58
5.0 / 5
428
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد