نور معرفت
در همایش جهاد تبیین از منظر فقه اسلامی مطرح شد؛

در حوزه جهاد تبیین عذری باقی نمی ماند

در حوزه جهاد تبیین عذری باقی نمی ماند

نور معرفت: همایش جهاد تبیین از نظر فقه اسلامی با حضور حجت الاسلام لطفیان دبیر شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در عسلویه اجرا شد.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، حجت الاسلام لطفیان در همایش جهاد تبیین از نظر فقه اسلامی در وضعیت فعلی که در سالن شهید تند گویان منطقه ویژه اقتصادی شهرستان عسلویه استان بوشهر انجام شد اظهار داشت: به روح مطهر امام راحل عظیم شأن درود می فرستیم و برای سلامتی و طول عمر مقام معظم رهبری دعا می نماییم. خداوند متعال را شاکرم که توفیق عنایت نمود در جمع فرزانگان، فرهیختگان، علمای اعلام و ستارگان درخشان عرصه تبیین معارف اسلامی در معیت نماینده محترم ولی فقیه در استانی که از برکات جدی برای کشور، استان بوشهر و همین طور ائمه جمعه و جماعت هستند محضر نورانی شما سروران عزیز حضور پیدا بکنم. مسئله ای که به عنوان دستور این جلسه و نشست در نظر گرفته شده مسئله جهاد تبیین است من نکاتی را عرض خواهم کرد.
وی بیان داشت: زمینه جهاد تبیین نه عذری برای ما باقی می گذارد و نه ما هم می توانیم خودمان را از این عرصه محروم بکنیم. خداوند متعال از اولاد آدم انبیا را برانگیخت … بعد می فرماید: ماموریت این است که بشر را نگذارند از فطرت الهی فاصله بگیرد. نگذارند بشریت از مسیر شکر نعمت پروردگار متعال فاصله بگیرند، پیوسته شکر نعمت های الهی را یادآور شوند. با حجت تبلیغ چراغ هدایت را برافروزند و در گستره جامعه جهانی بخش های نهفته عقل های بشر را برای آنها آشکار کند. به شکلی باید جامعه تبیین بشود که جامعه به آیات خدا چشم بدوزد. این که خداوند متعال در قرآن مجید به جامعه اتمام حجت می کند و می فرماید: (وَکَیْفَ تَکْفُرُونَ وَأَنْتُمْ تُتْلَی عَلَیْکُمْ آیَاتُ اللَّهِ وَفِیکُمْ رَسُولُهُ) یعنی این که دو ماموریت تلاوت آیات الهی و گسترش سفره نبوت برای عرصه جامعه، یکی از ماموریت های اساسی و مهمی است که بر گردن بنده و شما قرار داده شده است. این که خداوند متعال می فرماید: (وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا مُوسَی بِآیَاتِنَا أَنْ أَخْرِجْ قَوْمَکَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَی النُّورِ وَذَکِّرْهُمْ بِأَیَّامِ اللَّهِ) مأموریتی است که در عرصه تبیین بر گردن مقام نبوت گذاشته است و در مقام ثانوی بر عهده علما و تمام وارثان انبیا قرار داده شده است.
دبیر شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در ادامه اضافه کرد: نیازی که جامعه بشری دارد نیاز به نور است و نیاز به جوشش فکر و اندیشه است، خداوند متعال نور و باران را عنایت می کند، جنس آگاهی و اندیشه مأموریتی است که به عهده ما و شما قرار داده شده است و اینجاست که ماموریت ما به عنوان جهاد تبیین اهمیت جدی پیدا می کند. اینجا باید قلم و بیان عالم به میدان بیاید تا این شبهات را برطرف کند و جهاد تبیین در این حوزه فوق العاده اهمیت جدی دارد. در عرصه جهاد تبیین می خواهم بگویم، به جوانان بگوییم که در سال ۱۱۹۹ قرارداد گلستان در کشور به اجرا رسید بخش مهمی از ایران بزرگ آن روز که قفقاز و گرجستان و ارمنستان باشد از ایران جدا شد. در سالی که قرارداد ترکمن چای به امضا رسید نخجوان و ایروان را از ایران جدا کردند ۳۰ هزار کیلومتر فقط در یک قرارداد از خاک ایران جدا شد. در سال ۱۲۵۱ قرارداد ننگین رویترز که یک آقایی که خودش مسئولیت دارد که اینقدر مبالغ این قرارداد زیاد بود که ما به خواب هم نمی دیدیم اینقدر به ما دادند که ما فکرش را نمی کردیم این همه حاتم بخشی.
لطفیان اشاره کرد: در سال ۱۲۶۹ قرارداد تنباکو، در سال ۱۹۰۷ ایران به سه منطقه شمال و جنوب و مرکزی تقسیم شد و شمال دست روس ها و جنوب دست انگلیسی ها و منطقه بی طرف منطقه سوم می شود، و در سال ۱۹۱۹ ایران تحت الحمایه قرار می گیرد. اما تاریخ باید ثبت کند که مجاهدان امروز به برکت رهبری های مقام معظم رهبری و به برکت انقلاب اسلامی خون داده است ولی یک وجب خاک نداده و نخواهد داد.


منبع:

1401/10/21
08:17:45
5.0 / 5
478
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد