نور معرفت
با حضور رئیس سازمان تبلیغات اسلامی؛

رونمایی از کتاب اسطوره حاج قاسم

رونمایی از کتاب اسطوره حاج قاسم

نور معرفت: نور معرفت: مراسم رونمایی از کتاب اسطوره حاج قاسم و بازسازی هویت ملی ایرانیان با حضور حجت الاسلام محمد قمی رییس سازمان تبلیغات اسلامی اجرا شد.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، مراسم رونمایی از کتاب اسطوره حاج قاسم و بازسازی هویت ملی ایرانیان با حضور حجت الاسلام محمد قمی رییس سازمان تبلیغات اسلامی در همین سازمان اجرا شد.
در ابتدای این جلسه حجت الاسلام قمی به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: یک روز که به محضر حضرت آقا مشرف شده بود خواستم از حجم وظایف و مسئولیت های سنگین و اختیارات کم با معظم له صحبت کنم در خصوص این که موارد بیان شده را چطور می توان با هم جمع کرد وقتی از گیت های بیت عبور می کردیم قسمتی از مسیر را با حاج قاسم سلیمانی همراه شدم ایشان در همین مسیر گفتگو نمود و گفت «به نظر من اگر کسی در جمهوری اسلامی مسئولیت بپذیرد نباید شرط و شروط بگذارد و توضیح دادند اگر اینجا حرم است پس کسی اگر بخواهد به حرم برود شرط نمی گذارد بلکه با اشتیاق می رود.»
وی اضافه کرد: زمانی که حاج قاسم این سخنان را بیان کرد گویی مخاطبش خود من بودم، آنقدر این مباحثه را خوب ارائه دادند که در ذهن بنده تثبیت شد، بدین جهت صرف نظر کردم آن مطالب را با حضرت آقا مطرح کنم.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی بیان کرد: اینجا جمهوری اسلامی و حرم است و نسبت وثیقی بین عقاید دینی و شیعی برقرار شده است همین طور در این مکالمه حاج قاسم خطاب به بنده گفت این مردم چقدر مردم خوبی هستند. خدمت کردن به مردم توفیق می خواهد و کسی که این توفیق را پیدا می کند باید خودش مقدمات خدمت به آنان را فراهم آورد.
قمی عنوان کرد: انسان های بزرگی از منظومه هویتی برخاسته و آثار بزرگی را در این خاک و بوم رقم زده اند. انسان های بزرگی در این جامعه رشد یافته اند به شکلی که مقام معظم رهبری فرمودند پرورش افراد در این مکتب و انقلاب فتح الفتوح بوده است.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی اظهار داشت: مردم ایران هویت ایرانی اسلامی را در تجلیات متعالی حاج قاسم می توانستند ببینند و با ایرانی بودن، معنویات و آرمان های وی ارتباط برقرار کرده بودند. وی در همین زمین با مردم زندگی می کرد، برای آنان مبارزه کرد. خلوص را باور کرده بود، برای همین بود وقتی شهید شد مردم آنچنان در تشییع جنازه ایشان شرکت کردند.
وی با اشاره به کتاب اسطوره حاج قاسم و بازسازی هویت ملی ایرانیان گفت: اصل ماجرا عنوان خوبی است که حاج قاسم هویت ملی ایرانیان است و این امتداد دارد. به شکلی که شاهد افراد متعالی تر و مترقی تر باشیم.
در ادامه موسی نجفی رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: یکی از کارهای خوبی که یک محقق باید انجام دهد شهامت تحقیقی است. حرف اصلی این کتاب اینجا است که می گوید حاج قاسم ارائه دهنده یک سبک حیات یا تمدن جدید نیست. از این لحاظ به نظر می آید به کار بردن مکتب حاج قاسم درست نمی باشد؛ این یک شهامت است که نویسنده به آن اشاره نموده است.
نجفی عنوان کرد: هیچ محققی بی طرف نیست اما هنگام نگارش باید بی طرفی را رعایت کند؛ وقتی درباره ی یک شخصیت غلو می شود این لطف نیست بلکه ممکنست به ضرر آن شخص تمام شود چونکه گذر زمان غلو و تحریفات را نابود می کند و غلوی که افراد انجام می دهند در طول سالیان بعد آشکار می شود.
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به اینکه تقریر خوبی از نظریات در این کتاب انجام شده است، اظهار داشت: حاج قاسم نماد ایران و جمهوری اسلامی است ایشان اسطوره زمان و اعتلای نظام سیاسی بزرگ است.
در ادامه حجت الاسلام رهدار به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: انقلاب اسلامی یک میدان فکری به وجود آورده که هر کسی در آن قرار بگیرد فکر و فهمش افزوده می شود.
این محقق و پژوهشگر اضافه کرد: انقلاب اسلامی مکانش بالاست و هر کسی در این مکان قرار گیرد افق دیدش بالا می رود و نویسنده وقتی در این مکان قرار گرفته می تواند اثر فاخری تولید نماید.
رهدار بیان داشت: کتاب «اسطوره حاج قاسم» در شهید سلیمانی مانده است. ایشان مرد بزرگ و اسطوره ای است. این هویت یک صیروریتی دارد که هیچ گاه متوقف نمی گردد. از نویسنده بنظر می رسید وقتی روی منطق انقلاب اسلامی ایستاده از شهید سلیمانی دعوت به عبور کند.
این محقق و پژوهشگر اشاره کرد: نویسنده در این کتاب خوب پیش رفته اما به نظر می آید باید یک فلش برای آینده نیز می گذاشت این همان مهندسی هویت است.
منبع:

1401/10/19
10:57:01
5.0 / 5
465
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد