نور معرفت
در نشست امت همدل مطرح شد؛

شهید سلیمانی با رویکرد وحدت اسلامی، همه امت را در راه قدس متحد کرد

شهید سلیمانی با رویکرد وحدت اسلامی، همه امت را در راه قدس متحد کرد

به گزارش نور معرفت، نشست امت همدل؛ یادواره شهید قدس، سردار حاج قاسم سلیمانی با عنوان «قدس شریف، مسیر مشترک امت واحده» با حضور حجت الاسلام والمسلمین حمید شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، سید عباس صالحی، رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و تعدادی از اندیشمندان و فعالان حوزه تقریب در دانشگاه بین المللی مذاهب اسلامی برگزار گردید.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، حسین رویوران، رئیس هیئت امنای اتحادیه نوجوانان و جوانان مخالف اشغالگری در این جلسه با اشاره به اینکه شهید سلیمانی مصداق یک امت بود، تصریح کرد: قرآن کریم حضرت ابراهیم (ع) را یک امت خطاب می کند. شهید سلیمانی هم یک امت بود اما در رأس یک سازمان که همراه با این سازمان برنامه های خویش را دنبال می کرد.
وی با طرح این سؤال که «چرا قدس مورد توجه انقلاب اسلامی و شهید سلیمانی قرار گرفت» اظهار نمود: این توجه به نگاه استراتژیک حضرت امام (ره) باز می گردد چون که ایشان احساس کرد اگر بخواهیم آیه قرآن (ان هذه امتکم امة واحدة) تحقق پیدا کند، باید دشمن اسلام یعنی رژیم صهیونیستی را از بین ببریم. چون که مأموریت رژیم صهیونیستی از بین بردن توانمندی های جهان اسلام و مهار کردن آن است، پس اولویت برای تحقق امت واحده، فلسطین است. بنابراین انتخاب قدس نشان دهنده زیرکی و انتخاب استراتژیک نظام جمهوری اسلامی است.
در ادامه این نشست، ناصر ابوشریف، نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران، ضمن اشاره به این که نقطه تحول مساله فلسطین، پیروزی انقلاب اسلامی ایران بود که نقطه عطفی را در عصر جدید به وجود آورد، تاکید کرد: تمام اندیشمندان و نویسندگان مشهور جهان مانند شهید فتحی شقاقی که بنیانگذار جهاد اسلامی فلسطین بود، به انقلاب مردم فلسطین بعنوان مساله اصلی امت اسلامی اذعان داشتند و امام خمینی (ره) هم مساله فلسطین را مساله اساسی امت اسلامی عنوان نمود.
وی با اشاره به اینکه مساله فلسطین یک مساله اعتقادی است نه سیاسی، تصریح کرد: اگر بخواهیم به وحدت برسیم و در مقابل توطئه های غرب بایستیم، راهی جز ایستادن در مقابل رژیم صهیونیستی نداریم.
ابوشریف تاکید کرد: حاج قاسم سلیمانی شاگرد این انقلاب بود و سیاست های نظام در رابطه با محوریت مساله فلسطین را در مقابل امکانات گسترده سیاسی، نظامی و تبلیغاتی غرب، با امکانات اندک اجرایی کرد.
وی در انتهای سخنان خود خاطرنشان کرد: مساله حاج قاسم سلیمانی خط قدس بود و راه قدس برای او اهمیت داشت؛ رویکرد شهید سلیمانی وحدت اسلامی بود و همه را در راه قدس متحد کرد.
ماموستا عزیز بابایی، امام جمعه اهل سنت مسجد صادقیه تهران هم از دیگر سخنرانان این نشست بود.
وی با بیان خصلت های نیکوی شهید سلیمانی که امت اسلامی و آیندگان به آن نیاز دارند، یکی از مهم ترین خصلت های ایشان را «اخلاص» عنوان نمود که باعث شد این سردار شهید محبوب دلها شود.
ایشان در ادامه سخنان خود چهار مبحث را بعنوان موضوعات پژوهش در رابطه با شخصیت شهید سلیمانی برشمرد: 1- سردار شهید از زبان اهل سنت داخل و خارج ایران اسلامی 2- اهل سنت و سنیان از زبان سردار سلیمانی 3- روش و منش تقریبی سردار شهید سلیمانی 4- نحوه تعامل و ارتباط سردار شهید سلیمانی با اهل سنت و سایر مذاهب.
در ادامه نشست، ابوعارف، نماینده مجلس اعلای اسلامی شیعیان عراق، در سخنانی ضمن اشاره به خصوصیت های شخصیتی شهید سلیمانی اظهار نمود: شهید سلیمانی به علت استقامت، صمیمیت، اخلاص، صدق و... نماد یک شخصیت کامل اسلامی بود و هرکس که منش او را می دید مجذوب او می شد.
وی ضمن اشاره به نقش حاج قاسم سلیمانی در عرصه سیاسی عراق تاکید کرد: نقش سردار سلیمانی در سرنوشت روند سیاسی عراق بسیار تأثیرگذار بود. چونکه در سال 2018 که دوران پساداعش نامگذاری شده است، آمریکا تلاش داشت جهت گیری های سیاسی عراق را به نفع خود تمام کند و در این میان اهل سنت عراق بشدت تحت تاثیر آمریکا قرار داشتند اما حاج قاسم با صمیمیتی که با تمام سیاستمداران و حتی فرماندهان سیاسی و رؤسای عشایر عراق پیدا کرده بود و با منش و حکمت و اخلاق خود و شناخت وضعیت عراق و اولویت های آن زمان، روشی را عرضه داد که دولت عادل عبدالمهدی هم بر مبنای همین روش تشکیل شد.
ابوعارف در ادامه تصریح کرد: شهید سلیمانی پروژه ای برای تقارب بین ملت ها داشت که هسته اصلی این تقارب دو ملت ایران و عراق بود و قرار بود که این پروژه را به اجرا درآورد اما متأسفانه بعد از شهادت ایشان این طرح بدون اجرا ماند که امید است در آینده نزدیک به اجرا درآید.
در انتها این نشست هم مجتبی فردوسی پور، سفیر سابق ایران در اردن و مشاور وزیر امور خارجه، در سخنانی 4 مؤلفه را از خصوصیت های شهید سلیمانی برشمرد که عبارتند از: ژرفا نگری، ژئوپلتیک محوری، قدس محوری و حرکت در زمان. وی در توضیح ژئوپلتیک محوری اظهار نمود که شهید سلیمانی محور مقاومت را در لبنان، انصار الله را در یمن، حشد الشعبی را در عراق و نیروی فاطمیون را در افغانستان پایه گذاری کرد.
در انتها بخش این نشست، از پدر شهید «وحید زمانی نیا» تجلیل به عمل آمد و همینطور تجلیل نمادینی از شهید خالد منصور، شهید فلسطینی و فرمانده گردان های قدس در رفح تجلیلی نمادین صورت گرفت.
1401/10/13
15:12:12
5.0 / 5
289
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد