نور معرفت
یادداشتی از سیدیحیی یثربی؛

عاشورا، فرصتی كه نباید از دست داد

عاشورا، فرصتی كه نباید از دست داد

نور معرفت: عاشورا پرچم بلندِ یكتاپرستی، مدیریت مادی و معنوی صحیح جامعه و رفع ستم و تبعیض است و ما نباید این ذخیره بزرگ را با غفلت از دست بدهیم.


به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، سیدیحیی یثربی مفسر قرآن و استاد بازنشسته فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی در یادداشتی با عنوان «عاشورا، فرصتی كه نباید از دست داد» به اهمیت زنده نگه داشتن عاشورا پرداخته است: داشتن امكانات و زمینه نعمت بزرگی است، اما اگر دو چیز وجود نداشته باشد، این امكانات به حال ما هیچ سودی نخواهند داشت و آن دو چیز عبارتند از: آگاهی و شناخت صحیح چنین امكاناتی و نیز توان بهره برداری از آنها. برای مثال، اگر كشوری نفت داشته باشد، وقتی به نتیجه ی مطلوب می رسد كه اولاً بداند كه ذخایر نفتی دارد، ثانیاً بتواند از آن بهره برداری كند؛ یعنی استخراج كند و بفروشد. بنابراین، اگر ندانیم چه داریم و نتوانیم از آنچه داریم بهره برداری نماییم، فرصت را از دست می دهیم و گرفتار خسارت و زیان می گردیم. طبیعی است كه هرگاه جامعه ای نتواند از امكانات خود بهره بگیرد، دیگران از آن امكانات بهره می گیرند. از اینجاست كه پیشوای پرهیزگاران، علی (ع) به ما آگهی می دهد كه مبادا دیگران در عمل به قرآن از شما پیشی بگیرند (نهج البلاغه: نامه ی ۴۷). عاشورا و قیام امام حسین (ع) برای اسلام و تشیع ذخیره ی بزرگی است، به شرط آنكه این ذخیره ی بزرگ را به درستی شناخته، راه و روش بهره گیری از آنرا بدانیم. عاشورا حركتی است در جهت سه هدف اصلی اسلام كه عبارتند از:
۱- غفلت زدایی از ذهن انسان و حركت دادن او به سمت خداوند. ۲- تنظیم زندگی دنیا در جهت سعادت اخروی. یعنی دنیای انسان ها به شكلی مدیریت شود كه زندگی خوب و خوشی داشته باشند و در عین حال، به سعادت آخرت نیز دست یابند. ۳- پاسداری از اعتبار و اصالت انسان و رها ساختن او از قید و بند سلطه ها و قدرت های شیطانی. از اینجاست كه عاشورا اهمیت بسیاری پیدا می كند، برای اینكه با عاشوراست كه می توان جلوی انحراف ها و تحریف ها را گرفت و تأمین این سه هدف تضمین می گردد.
اما عاشورا چیست؟ عاشورا یعنی مبارزه، یعنی ایستادگی در مقابل ظلم و فساد، یعنی ایستادگی در مقابل فریب و خرافه، یعنی پیگیری همان روشی كه رسول خدا (ص) اعلام فرمود كه در دین من ریاضت و رهبانیت جایی ندارد! دین من، دین تلاش و تكاپوست در جهت حق و حقیقت. از ین جهت، ما باید از عاشورا در جهت ترویج این آرمان ها و اهداف بهره بگیریم. عاشورا پرچم بلند حسینی است برای مبارزه با طاغوتیان و سلطه‎جویان هر زمان. عاشورا پرچم بلندِ یكتاپرستی، مدیریت مادی و معنوی صحیح جامعه و رفع ستم و تبعیض است و ما نباید این ذخیره ی بزرگ را با غفلت از دست بدهیم. تجاوز به حقوق انسان و ستم و تبعیض و شرك و فساد همیشه امكان دارد، بدین جهت عاشورا سنگر همیشگی ما برای مبارزه با فساد و انحراف است، از اینجاست كه گفته اند: هر روز عاشوراست و همه جا كربلا.


منبع:

1398/06/18
23:57:43
5.0 / 5
4773
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد