نور معرفت
حجت الاسلام والمسلمین محمد قمی:

در زمانه جنگ تبیین می توان بوسیله هنر با جامعه حرف زد

در زمانه جنگ تبیین می توان بوسیله هنر با جامعه حرف زد

به گزارش نور معرفت، رییس سازمان تبلیغات اسلامی با اعلان اینکه انتظار ما از بانوان پیشرو در عرصه هنرهای اسلامی این است که یک مجموعه پیشران باشند، اظهار داشت: برای پیشران بودن و بسنده نکردن به یک گروه پیشرو و موفق می توان از مسیر آموزش بهره برد و به جریان گسترده اجتماعی جذاب تبدیل شد.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، سومین نشست از سلسله نشست های بانوان پیشرو، این دفعه با دعوت از گروه تئاتر «هنر مقدس» با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمد قمی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی و عاطفه سعیدی نژاد، مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی، در محل این سازمان انجام شد.
حجت الاسلام والمسلمین محمد قمی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی در این مراسم با اعلان اینکه شما بانوان هنرمند، یک مجموعه پیشرو هستید، اظهار داشت: انتظار ما از شما این است که یک مجموعه پیشران باشید. از پیشرویی تا پیشرانی راه زیادی نیست، اما مسیر سختی در پیش است. برای پیشران بودن، حرکت ایجاد کردن و بسنده نکردن به یک گروه پیشرو، خط شکن و موفق می توان از مسیر آموزش که مثل چشمه به این رودخانه ورودی دارد، بهره برد.
وی اظهار داشت: باید مجموعه ها و افرادی که قرابت هایی با مجموعه شما دارند، ولو این که در راه آموزش شما رشد نکرده اند، اما نسبت هایی بین شما وجود دارد را جذب کنید تا در قدمهای بعدی شبکه ای از بانوان هنرمند و مجموعه های مرتبط ایجاد شوند که بیش از پیش به هم مدد برسانند و به جریان گسترده اجتماعی جذاب تبدیل شوند که در این صورت حتما مخاطب بین المللی خواهد داشت.
حجت الاسلام قمی با تکیه بر لزوم رقم زدن یک جریان گسترده اجتماعی و اکوسیستم در عرصه هنر اسلامی، اضافه کرد: نمایش فاطمه(س) کار بزرگی است، ولی اگر این کار، یک اکوسیستم شد، آن وقت این اقدام فراتر از یک فعالیت فصلی خواهد بود.
وی عنوان کرد: در زمانه جهاد تبیین و جنگ تبلیغاتی با روش های مؤثر و موثرترین روش ها که هنر باشد، می شود با جامعه حرف زد و مضامین مهم و بلند زندگی ساز و جامعه پرداز را با مردم در بین گذاشت. به مرور وقتی پدیده ای فراگیر شود، مسیرها نیز هموار می شود.
رییس سازمان تبلیغات اسلامی خطاب به این گروه بانوان هنرمند اظهار داشت: چه بخواهید و چه نخواهید، مسئولیت پیشران بودن برعهده شما قرار دارد. یک مسیری باید باز کنید که افراد در این راه قرار بگیرند، جای زیست برای جامعه باشد و عامل مشخص و ممیزه جامعه ایرانی شمرده شود که در آن هنر پاک مکتبی و مؤثر با مخاطب قابل اعتنا وجود دارد و رو به رشد است، البته قسمتی از آن به حمایت سازمان ها و نهادها منوط است که باید صورت پذیرد و ما به عنوان سازمان تبلیغات اسلامی همکاریهای لازم را خواهیم داشت.
عاطفه سعیدی نژاد، مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی، تئاتر «فاطمه(س)» را کار باارزش و اتفاق رو به جلویی دانست و با اعلان اینکه اصل این فعالیت هنری، یک جنس کار تبلیغی متفاوتی را در فضای بانوان پیش می برد، اظهار داشت: اتفاق مهمی که در سازمان تبلیغات اسلامی به دنبالش هستیم، یافتن مجموعه ظرفیت هایی است که به صورتی در این راه تبلیغی راه خودرا پیدا کرده اند و در صدد هستیم با این مجموعه ها به هم افزایی برسیم.
وی با اعلان اینکه در راه جهاد تبیین به ضرورت شکل گیری شبکه تبلیغ مردمی رسیده ایم، اظهار داشت: واقعیت این است که امروزه، شکل سابق تبلیغ کم کارآمد شده و اتفاق مهمی که شاید هر بانوی متعهد و دینداری به صورتی می تواند در فرصت های زندگی خود رقم بزند، شکل تبلیغ مردمی در محیط پیرامون در رابطه با فامیل و همسایگان و دوستان است.
مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی اضافه کرد: امروز باید در بستر واقعیت زندگی افراد بدنبال پیدا کردن فرصت های تبلیغی باشیم و این ظرفیت در زندگی بانوان مذهبی وجود دارد. از بین بانوان و آقایان نیز می توانیم بگوییم که بانوان نسبت به این مسأله اولی تر هستند، برای اینکه در تبلیغ بیش از این که نگرش را باید هدف بگیرید، باید عاطفه را مد نظر قرار دهید و ایجاد پیوند و تعلق کنید و این از جنس مدیریت عواطف زنانه است.
وی بیان کرد: یکی از مباحث کلیدی، معرفی شخصیت حضرت زهرا(س) به درستی است که اکسیرهای مورد نیاز جامعه از چند منظر شمرده می شود. یکی از نظر نیاز جامعه در زمینه بانوان است که اتفاقاً در این عرصه، حرف برتر داریم که در ارائه آن کم گذاشته ایم و نقطه تعالی این حرف، ترسیم شخصیت مبارک حضرت زهرا(س) در عرصه های مختلف است.
سعیدی نژاد اظهار داشت: موضوع دیگر این است که جنس جهاد تبیین زنانه را باید در جامعه تعریف نماییم. معمول مدلهای کنشگری جهادی این است که گروههای جهادی فضاهای عمرانی را شکل دهند که جنس حرکت های انقلابی مردانه است. جنس جهاد تبیین زنانه مبتنی بر فطرت زنانه است که در مدل تبلیغی حضرت زهرا(س) می توانیم دنبال نماییم.
وی ادامه داد: نکته سوم اینکه حضرت زهرا(س) می خواهد رسالت تبلیغی عموم زنان جامعه را به ما متذکر شود. امروز یکی از اشکالات این است که بانوان مذهبی در انفعال به سر می برند. اگر می گوییم حضرت زهرا(س) الگویی برای همه ماست، باید اصل قیام و جهاد تبیین زنانه را از حضرت زهرا(س) بیاموزیم.
سعیدی نژاد معتقد می باشد، امروز اگر بصورت جدی دغدغه گسست های اجتماعی را داریم که از طرف دشمن صورت می پذیرد، آنکه می تواند این پیوند را برقرار کند، جامعه بانوان است.
وی بیان کرد: در سازمان تبلیغات اسلامی یکی از رویکردها و طرح ها، طرحی با عنوان «خانه مادری» است که زنان می توانند با جدی گرفتن محوریت نقش خود در خانواده با رویکرد مادری که هم در خانواده و هم اجتماع معنا دارد به تأسی از حضرت زهرا(س) این مفهوم را در جامعه پیگیری کنند و به صورتی سبب تقویت اتصال و ارتباطات اجتماعی شوند.
مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی اشاره کرد: امروز هرچه از حضرت زهرا(س) بگوییم، کم گفته ایم و البته باید روایت درست بگوییم. متأسفانه به طور معمول به حداقل ها و جنبه های سلبی زندگی ایشان پرداخته ایم در صورتیکه زندگی ایشان پر از ایجاد و حرکت های مؤثر است که حرف های شنیدنی و مورد نیاز برای جامعه ما دارد، پس فعالیت شما در حوزه تئاتر و هنرهای نمایشی به صورتی جهاد تبیین و بلکه بیش از جهاد تبیین است به این معنا که اگر تا حالا وظیفه تبیین داشته اید از این به بعد وظیفه اقامه تبیین دارید. امروز کاری که در هنر انجام می دهید باید در این جهت باشد که کمک کنید دیگران برای جهاد تبیین قیام کنند.
منبع:

1401/09/30
13:49:02
5.0 / 5
346
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد