نور معرفت

برگزاری همایش فقه معاصر در مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) قم

برگزاری همایش فقه معاصر در مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) قم

به گزارش نور معرفت، همزمان با هفته پژوهش همایش فقه معاصر باحضور آیت الله فاضل لنکرانی، اساتید، پژوهشگران، اندیشمندان و نخبگان و طلاب حوزه علمیه قم درسالن فقاهت مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) قم برگزارشد.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، همزمان با هفته پژوهش همایش «فقه معاصر» با حضور آیت الله فاضل لنکرانی، اساتید، پژوهشگران، اندیشمندان و نخبگان و طلاب حوزه علمیه قم در سالن فقاهت مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) قم برگزار گردید.
بر اساس این گزارش، آیت الله حسینی بوشهری در این همایش با تکیه بر این که تعیین زمان برای فقه معاصر غیر ممکن است، اظهار داشت: فقه معاصر مثل یک رودخانه سیالی است، که بزرگان ما نسبت به زمان خود با هر مساله ای مواجه گشتند و مطابق با آن مساله پاسخ دادند.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: فقه متناسب با نیازهای زمان به معنای فقه معاصر است و این فقه حتی در زمان پیامبر و امامان معصوم (ع) هم بوده و به طورکلی در ارتباط با همه اعصار و زمان ها می باشد، ما باید بنابر شرایط زمان خود، فقه معاصر و مبحث های مورد نیاز را بررسی نماییم.
وی ضمن اشاره به مبحث پژوهش تصریح کرد: پژوهش از کارهای مهمی است که بزرگان حوزه به آن توجه خاصی داشتند و طلبه ها باید این کار را با مطالعه و ژرف اندیشی، انجام دهند.
حسینی بوشهری بیان داشت: تطورات و تغییر مبحث ها در گذشته نسبت به دوران فعلی کمتر بوده، ازاین رو فقه یک حالت ایستایی داشته، اگر مطلبی را مطرح می کردند، برای سال جاری و سالهای بعد هم بوده، گاهی اوقات یک زمان طولانی فقه معاصر آن مجموعه بوده، ولی امروز تطور ما ساعت به ساعت و ثانیه به ثانیه و لحظه به لحظه است، ازاین رو حوزه علمیه باید برای هر زمان، ساعت و لحظه مانند یک سرباز در حالت آماده باش باشد.
امام جمعه قم اظهار داشت: چون هر فرد در جامعه با مسائل فقهی سر و کار دارد، آمادگی همیشگی حوزه ضروری می باشد، ما مدعی برقراری نظام اسلامی و اداره جهان برای بسترسازی ظهور امام زمان (عج) هستیم.
باید مکتب خاندان (ع) را به عرصه بین الملل منتقل کنیم
رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ادامه بیان داشت: باید مکتب خاندان (ع) را به عرصه بین الملل منتقل نماییم، این مسائل فقه معاصر در ارتباط با همه افراد جامعه است.
در ادامه حجت الاسلام سید جواد حسینی خواه معاون پژوهش مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) اظهار داشت: گروههای پژوهشی این مرکز در فعالیت در ارتباط با تولید علم با طرح های پژوهشی، پارسال ۱۹ طرح را آغاز کردند که تدوین بعضی از آنها پایان یافته است. معاون پژوهش مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) اظهار داشت: پژوهشگران، ۲۵ مقاله را در نشریه های علمی پژوهشی منتشر نموده اند و در مجموع ۲۴ نشست و کرسی علمی هم برگزار شده است.
وی ضمن اشاره به برگزاری ۱۱ نشست به صورت مشترک با سایر مؤسسه های علمی اظهار نمود: در مجتمع علمی ائمه اطهار چهار نشریه علمی از قبیل دو فصلنامه مطالعات فقه سیاهت و مطالعات تطبیقی اندیشه دینی چاپ می شود و ۲ نشریه دیگر همچون نشریه فلسفه و نشریه فقاهت هم در مراحل گرفتن مجوز است.
حسینی خواه در ادامه با ذکر این که در این مرکز فقهی برنامه های پژوهشی در ۲ دوره سطح و خارج به صورت منسجم دنبال می شود اظهار داشت: برای کل دوره های سطح و خارج، در پنج ساحت آموزش مهارت ها، توانمندسازی، استعدادسنجی، استعدادشناسی و فرهنگ سازی پژوهشی و ایجاد فضای رقابت، دستیاری پژوهش و میزهای پژوهشی برنامه ریزی شده است.
معاون پژوهش مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) ضمن اشاره به این که بیشتر از ۳۵ عنوان کتاب پیرامون فقه تخصصی و معاصر در سال قبل چاپ شد اظهار داشت: ۲۰ عنوان کتاب هم در فرایند نشر قرار دارد که پس از طی مراحل، منتشر خواهد شد، سالیانه در یکی از حوزه های تخصصی فقه در حیطه جهان اسلام فراخوان می دهیم، و کتاب ها و پژوهش هایی که مکتوب و چاپ شده، مورد ارزشیابی قرار می گیرد.


منبع:

1401/09/25
11:57:34
5.0 / 5
535
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد