نور معرفت
رئیس اداره امور ثبتی سازمان اوقاف:

تا آخر سال آینده همه موقوفات کشور سنددار می شود

تا آخر سال آینده همه موقوفات کشور سنددار می شود

به گزارش نور معرفت، کرمانشاه رییس اداره امور ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور اظهار داشت: تا آخر سال آینده همه موقوفات کشور سنددار می شود.


سجاد نیک پور، امروز(۲۲ آذر) در حاشیه برگزاری همایش منطقه ای هیات امنای موقوفات در کرمانشاه، در جمع خبرنگاران، اظهار نمود: در کشور بیش از یک و نیم میلیون رقبه موقوفه داریم که ۹۹۶ هزار رقبه آن متصرفی منفعتی بوده که در وقفنامه آنها اداره شان به اوقاف سپرده شده و مابقی غیرمتصرفی منفعتی بوده و اداره آنها به دست متولی است.
نیک پور اضافه کرد: بیشترین رقبات کشور به ترتیب به استانهای مازندران، تهران، اصفهان، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و فارس اختصاص دارند.
رییس اداره امور ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در ادامه ضمن اشاره به اجرای طرح حدنگاری در موقوفات کشور، اظهار داشت: تا حالا بیش از 70 درصد املاک وقفی کشور تثبیت مالکیت شده و برای آنها سند تگ برگی دریافت شده است.
نیک پور با اشاره به اینکه کار سند دار کردن کمتر از 30 درصد رقبات کشور باقی مانده، خاطرنشان کرد: تا آخر سال آینده همه رقبات موقوفات کشور سنددار خواهند شد.
وی سپس با اشاره به اینکه تا سال 1398 کمتر از 30 درصد املاک وقفی کشور سند مالکیت داشتند، اظهار داشت: از سال 1398 طی تفاهمنامه ای که سازمان اوقاف با سازمان ثبت اسناد منعقد کرد، فرایند سنددار کردن املاک وقفی کشور سرعت گرفت.
نیک پور حفظ و حراست از اصل موقوفات و تثبیت مالکیت و اخد سند تک برگی را از مهم ترین مأموریت های سازمان اوقاف و امور خیریه برشمرد و اضافه کرد: در این طرح، تثبیت مالکیت املاک و اراضی وقفی در دستور کار اوقاف و امور خیریه قرار دارد که اجرای آن سبب افزایش بهره وری موقوفات و کاهش آمار دعاوی حقوقی می شود.
ایشان در ادامه با اشاره به اینکه حدود چهار درصد املاک وقفی استان کرمانشاه تا حالا سنددار نشده اند، اظهار داشت: پیشبینی می شود فرایند سنددار کردن این موقوفات در استان کرمانشاه تا پایان امسال به پایان برسد.

منبع:

1401/09/23
14:16:30
5.0 / 5
356
تگها: همایش
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد