نور معرفت

تدوین شیوه نامه مسجد برقرار و ابلاغ آن به نواحی هجده گانه مرکز رسیدگی به امور مساجد

تدوین شیوه نامه مسجد برقرار و ابلاغ آن به نواحی هجده گانه مرکز رسیدگی به امور مساجد

نور معرفت: آیین رونمایی از قالب جدید و خدمات تخصصی پایگاه تخصصی مسجد امروز (چهارشنبه، 9 آذرماه) همزمان با سالروز ولادت حضرت زینب کبری(س) با حضور حجت الاسلام ذاکر رییس و معاون فرهنگی اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد و حجت الاسلام والمسلمین محمدابراهیم رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران در محل این مرکز اجرا شد.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسین محمدابراهیم - رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران- در این آیین ضمن تبریک ایام میلاد حضرت زینب(س) اظهار داشت: پایگاه تخصصی مسجد محلی برای بهره مندی و حضور کنشگران فعال مسجدی است، در حقیقت تمامی اطلاعات از پژوهش ها، فعالیت ها و... باید در این پایگاه ارائه شود.
وی با اعلان اینکه ما به این پایگاه تخصصی باید به عنوان یک دایره المعارف مسجدی نگاه نماییم، اشاره کرد: باید بین تمامی ائمه جماعات فرهنگ مراجعه به این پایگاه را جا بیاندازیم، هرچند این پایگاه از سالهای فعال شده اما در قالب جدید و با افزوده شدن بخش های جدید باید هر آنچه فعالان و ارکان مسجدی شامل ائمه جماعات، هیئت امناء و... نیاز دارند در آن ارائه و امکان ارتباط دوسویه بین کاربران و پایگاه برقرار شود. همین طور می توان ایده های مسجدی خودرا در این پایگاه ثبت نمود.
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران در مورد وضعیت برقراری مساجد و فعال شدن آنها نیز اظهار داشت: برقراری مساجد از مطالبات جدی و ابداعات مقام معظم رهبری است چونکه مردم بطور معمول مطالبه دارند که مساجد از ساعتی پیش از نماز ظهر تا ساعتی بعد از عشاء باز باشند.
حجت الاسلام والمسلمین محمدابراهیم از تدوین شیوه نامه مسجد برقرار و ابلاغ آن به نواحی هجده گانه مرکز رسیدگی به امور مساجد آگاهی داد و ابراز کرد: البته این برقراری به تناسب جغرافیای استقرار مساجد متفاوت می باشد و طرح مربوطه باید بومی سازی شود برای اینکه ممکنست در نواحی سکونتی بطور معمول تقاضا برای برقراری مساجد کمتر اما در بعضی مناطق تجاری و محل تردد مردم این تقاضا بیشتر و جدی تر باشد.
وی افزود: درگیری و زاویه نگاه در بعضی مساجد میان ارکان وجود دارد اما در کمیته صیانت که از خروجی های دفتر نظارت و ارزیابی مرکز است، راه های جلوگیری از درگیری و رفع آن را بررسی و اجرا خواهیم کرد.
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران درباب ایجاد شرایطی برای حضور پررنگ تر نوجوانان و جوانان در مساجد، اشاره کرد: اجرای طرح پیوند مسجد و مدرسه بمنظور حضور ائمه جماعات در مدارس و ایجاد زمینه حضور دانش آموزان در مسجد و استفاده از ظرفیت ائمه جماعات در طرح امین است که توانسته اتفاقات خوبی را رقم بزند.
حجت الاسلام محمدابراهیم در مورد حضور هیات های مذهبی در مساجد و تعامل بین این دو مجموعه مذهبی اظهار داشت: ما هیچ ممنوعیتی برای حضور هیئت های مذهبی در مساجد نداریم، البته فراموش نکنیم که کنشگران مسجدی گوناگون هستند اما اگر هیئت یا بسیج یا هر رکن دیگر مسجدی بخواهد مدیریت مسجد را بر عهده بگیرد امور بر هم می ریزد.
منبع:

1401/09/10
14:02:29
5.0 / 5
425
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد