نور معرفت

وصف اشراقی اسلام و مزدیسنا در تقابل با قشری گری

وصف اشراقی اسلام و مزدیسنا در تقابل با قشری گری

نور معرفت: سی وسومین نشست از مجموعه درس گفتارهایی درباره ی ی سهروردی به «وصف اشراقی اسلام و مزدیسنا در تقابل با قشری گری» اختصاص دارد


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا در این جلسه که چهارشنبه ۲۵ آبان ماه ساعت ۱۵ برگزار می شود، دکتر عارف امامی مهر سخنرانی دارد و علاقه مندان می توانند این جلسه را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به آدرس ketabofarhang، کانال تلگرام bookcitycc و صفحه ی این مرکز در آپارات پیگیری نمایند.
در معرفی این جلسه آمده است:
حکمت اشراق سهروردی را می توان در این چشم انداز هم ملاحظه کرد که بیان کننده نوعی نگرش دینی است؛ او هم تبیینی از یک حکمت دینیِ پیوسته به آیات قرآن و هم انعکاس تصویری از مزدیسنا را در حکمت نوریه خود به دست داده است. شناخت ماهیت تقابل این نگرش با نوع متفاوتی از نگرش دینی، موسوم به قشری گری، کمک می نماید تا خصلت های بنیادین آن بهتر نمایانده و تحلیل شوند؛ چنان که بنظر می رسد علت اصلی کشتن سهروردی نیز همین تقابل بنیادین بوده باشد. از این حیث که سهروردی تنها یکی از معرفان این نگرش دینی است می توان سخن او را با سخن دیگران مقایسه و تطبیق کرد، اما تبیین اشراقی همیشه امکانات ممتازی در طرح مسائل مشابه به دست می دهد. در این درس گفتار تصویر اشراقی دو دین اسلام و مزدیسنا از جهت تقابل با قشری گری و تنها در این محدوده مد نظر است و ماهیت این تقابل، با نظر به باور دینی درباره ی ماهیت تقابل و جبهه مقابل مطابق هر دو سنت دینی بررسی می شود.



1401/08/23
11:28:32
5.0 / 5
303
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد