نور معرفت

جزییات چهار اقدام تروریستی در اماکن زیارتی ایران

جزییات چهار اقدام تروریستی در اماکن زیارتی ایران

نور معرفت: در منابع شیعه و آرای فقها، برخی مفاهیم مانند «محاربه» (اقدام مسلحانه به قصد ایجاد رعب و وحشت)، «فتک» (کشتن غافلگیرانه)، «غدر» (کشتن بوسیله فریب و حیله گری) هستند که حرمت آن مورد تاکید بوده است. در واکنش به وقوع انقلاب اسلامی ایران، در منطقه خاورمیانه موج جدیدی از کارهای تروریستی اتفاق افتاد، که اقدامات تروریستی در حرم های امن یکی از آنها است.به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، این برای اولین مرتبه نیست که مردم عادی و زوار در بقاع متبرکه یا اماکن مقدس هدف کینه توزی دشمنان و جنایت کاران قرار می گیرند. تا قبل از وقوع حادثه ترویستی در حرم مطهر شاهچراغ، انفجار بمب، و شلیک گلوله و تیزی چاقو بارها تن مردم بی گناه کشورمان را زخمی کرده و آنها را به شهادت رسانده است.

حال مروری داریم بر با اهمیت ترین رویدادهای تروریستی در چهاردهه گذشته که در اماکن زیارتی و بقاع متبرکه انجام شده است:

انفجار در حرم امام رضا(ع) و شهادت در روز عاشورا

ساعت های حرم نشان می داد ۲۶ دقیقه از ۲ بعدازظهر روز ۳۰ خرداد سال ۱۳۷۳ گذشته است. یکی از زوار که ساکی دستش بود در آن شلوغی می خواست آنرا روی زمین بگذارد. یکی از خدام به او تذکر داد ساکش را بردارد، اما لحظه پس از این تذکر را آدم هایی که اطراف بودند، دیگر ندیدند. ساعت ۱۴ و ۲۷ دقیقه، دود و غبار آن هایی را که در رواق ها بودند، سرجایشان میخکوب کرد. انگار لحظه ای زمان ایستاد. وقتی آدم ها به خود آمدند، بوی خون و سوختگی بود که از لابلای دود و غبار به مشام می رسید.
روزنامه کیهان یک روز بعد از وقوع این حادثه (۳۱ خرداد۱۳۷۳) چنین گزارش داد: «این جنایت هولناک و بی سابقه در پی انفجار یک بمب حدود ۵ کیلوگرم وزن داشت در ساعت ۱۴: ۳۰ پس از ظهر روز گذشته دوشنبه روی داد. بر اثر انفجار این بمب ۲۵ تن شهید و حدود ۲۹۰ نفر مجروح شدند.
این گزارش حاکیست در محل روضه منوره بالای سر حضرت و در پای ستونی کار گذاشته شده بود بر اثر انفجار بمب خساراتی به روضه منوره وارد و تعداد زیادی از قرآن ها با خون مردم بی گناه و بی دفاع آغشته شد».اگرچه اظهارنظرها و روایت های گوناگونی که در سی سال قبل پیرامون حادثه تروریستی بارگاه امام هشتم شیعیان بیان شده است، اما روایت رسمی این است که «علیرضا رحمانی» یکی از عاملان این واقعه بلافاصله دستگیر شد و در اعترافاتش نام فردی به نام «مهدی نحوی» را به عنوان فرمانده این عملیات بر زبان آورد. نحوی پس از ۲۴ روز در تهرانپارس تهران دستگیر شد. او روی تخت بیمارستان اعتراف کرد: «به دستور سازمان منافقین این کار را انجام دادم و هیچ حرف دیگری ندارم.»لازم به یادآوری است که سپهبد حاج قاسم سلیمانی قبل از شهادتش در جمعی اعلام نمود که نگین انگشتر من از حرم امام رضا (ع) است.

شرح اقدام تروریستی حرم امام خمینی(ره)

حمله تروریست های تکفیری داعش به حرم امام خمینی(ره) دومین اقدام تروریستی مهم در امتداد حمله به یک مکان زیارتی در کشورمان است. حوالی ساعت ۱۰: ۱۰ دقیقه روز چهارشنبه ۱۷ خرداد ماه سال ۱۳۹۶ دو نفر از نیروهای گروه تروریستی داعش بعد از عبور از زیرگذر بزرگراه به سمت ورودی شماره ۷ حرم مطهر حرکت کردند و یکی از تروریست ها از در اصلی و دیگری از درب مجاور وارد رینگ ۴۰۰ متر شدند.

تروریست ها برای گمراه کردن مأموران امنیتی و انتظامی مبادرت به انفجار یک بمب صوتی در نزدیکی در مجاور ورودی ۷ کردند. بعد از این انفجار نفر دوم با تیراندازی به نگهبانی که در مجاورت در اصلی و در داخل اتاقک نگهبانی قرار داشت، وی را مجروح کرد و بعد از مجروحیت وی وارد رینگ ۴۰۰ متر شدند.بعد از ورود نیروهای تروریستی به رینگ ۴۰۰ آنها به سمت درمانگاه هجوم آوردند و با این تصور که ورودی درمانگاه به داخل ضریح حضرت امام راه دارد به سمت درمانگاه حمله ور شدند و در طول حرکت در راه درب ورودی تا درمانگاه نیز شعارهای تروریستی خودرا با صدای بلند تکرار می کردند. نیروهای تروریستی درحالی به ورودی درمانگاه حرم مطهر رسیدند که کارگران و خدمه درحال جابه جایی زوار بودند و یکی از خدمه به نام شهید سبزعلی نیز در مقابل ورودی درمانگاه با ضرب گلوله تروریست ها به شهادت رسید.

تروریست ها بعد از ورود به درمانگاه متوجه شدند مسیر را اشتباه آمده اند تغییر مسیر داده به سمت صحن مصطفی خمینی حرکت کردند. بعد از ورود این دو عنصر تروریستی به صحن مصطفی خمینی آنها درست در مقابل ورودی ضریح امام خمینی قرار گرفتند ولی باز هم گرفتار اشتباه شدند و با دیدن یکی دو تابلوی فرسوده به اشتباه وارد دالانی شدند که به سمت دیگر حرم منتهی می شد.

بعد از ورود تروریست ها از داخل دالان و در صورتیکه ۴، ۵ دقیقه از ورود آنها و تیراندازی شان در داخل محوطه حرم امام خمینی نگذشته بود، عوامل انتظامی در محوطه روبه رو حاضر شده با تروریست ها درگیر شدند. بعد از درگیری مأموران انتظامی با تروریست ها یکی از مأموران پلیس از ناحیه پای چپ مورد به هدف خوردن گلوله قرار گرفت و یک تروریست نیز در طرف مقابل در صورتیکه کمربند انتحاری به خود بسته بود و ۷ نارنجک و یک قبضه خمپاره ۶۰ و مقادیر قابل توجهی مهمات کلاشینکف داشت، با ضرب گلوله مأموران پلیس که به سر او به هدف خوردن کرد به هلاکت رسید.

بعد از به هلاکت رسیدن این تروریست، تروریست دیگری که پشت درختچه های محوطه سنگر گرفته بود و مجهز به کمربند انتحاری نیز بود، به سمت همکاران ما که پشت خودرو های پلیس سنگر گرفته بودند حمله ور شد و قصد داشت کمربند انتحاری خودرا میان نیروهای پلیس منفجر کند که با هوشیاری مأموران پلیس و به ضرب گلوله مأموران منفجر شده به هلاکت رسید.

در مجموعه حملات داعش به ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم امام خمینی(ره) ۱۷ تن شهید و ۵ تروریست کشته شدند و تقریباً ۵۲ نفر جراجت برداشتند.

روایت حمله تروریستی با چاقو در حرم امام رضا(ره)

حجت الاسلام پاکدامن، بازمانده حادثه تروریستی حرم مطهر رضوی درباره ی جزییات حمله «عبداللطیف مرادی» ضارب ۲۱ ساله این اقدام تروریستی روایت کرده است: روز سوم ماه مبارک رمضان برابر با ۱۶فروردین ماه ۱۴۰۱ ساعت ۷: ۳۰ بامداد رفتم جلوی مسجد صاحب الزمان و ساعت ۸: ۱۵ حجت الاسلام شهید اصلانی آمدند و جلسات برنامه ریزی شده و روتین را انجام دادیم و یکی از برنامه هایمان جمع آوری اطلاعات برنامه های دهه مهدویت و نیمه شعبان بود تا بتوانیم گزارش کارها را تحویل بدهیم و تا ظهر باهم بودیم و ساعت یک ربع به دو به سمت دفتر بنیاد کرامت رضوی که در ورودی صحن پیامبر اعظم(ص) قرار دارد.داشتیم به سمت ضلع باب الجواد می رفتیم، شهید دارایی نفر اول بودند و نفر دوم شهید اصلانی و نفر سوم من بودم که یک لحظه شهید اصلانی متوجه شد، شهید دارایی را انگار یک نفر جیبش را بزند و یا تنه به او بزند که تا آمد ببیند برای شهید دارایی چه اتفاقی افتاده، فکر کردیم بطورمثال کسی جیب ایشان را زده اما دیدیم مثل کسی که بخواهد کمر ایشان را گرفته و تا دیدم طرف چاقوی پر خونی را آورد که شهید اصلانی گفت چی شد، چاقو را آورد به سمت شهید اصلانی و بعد که آمد به شاهرگ من بزند، دو سانتی شاهرگ من به کتفم گیر کرد و به طرف بازو و روی شانه ام چاقو فرو رفت.»

به دنبال این اقدام تروریستی حجت الاسلام محمد اصلانی، که برادر دو شهید بود، در همان لحظات اولیه به شهادت رسید و حجج اسلام پاکدامن و دارایی بعد از انتقال به بیمارستان تحت درمان قرار گرفته و در بخش مراقبت های ویژه بستری شدند که سرانجام حجت الاسلام دارایی نیز عصر هجدهم فروردین بر اثر شدت جراحات و صدمات وارده به شهادت رسید.

آیین تشییع حجت الاسلام اصلانی هجدهم فروردین با حضور گسترده اقشار مختلف مردم و مسئولان از میدان شهدا تا حرم مطهر رضوی انجام شد و پیکر شهید دارایی نیز روز جمعه نوزدهم فروردین در مشهد تشییع شد و پیکر هر دو شهید در صحن جمهوری، در کنار شهدای انفجار تروریستی حرم مطهر رضوی در سال ۱۳۷۳ به خاک سپرده شدند.

تازه ترین داغ تروریستی در بقاع متبرکه

شامگاه چهارشنبه ۴ آبان ۱۴۰۱ تیراندازی تروریسی در حرم شاهچراغ(ع)، سبب زخمی شدن برخی از شهروندان شده است. تروریست یک فرد ۳۰ ساله بوده که با قبضه ی اضافی وارد حرم شده و بصورت انفرادی عملیات خودرا اجرا کرده و حدود ۶۰ گلوله به هر فردی که در جلوی خود می دید شلیک می کرد.

در این حادثه بر طبق بررسی های پلیس یک تروریست با اسلحه ابتدا خدام مقابل باب الرضا (ع) را هدف قرار داده و وارد صحن شده و به سمت زائران و مجاورین تیراندازی کرده است. تیم واکنش سریع پلیس بلافاصله وارد شده و بعد از مجروح کردن تروریست، او را دستگیر کردند.پس از این حادثه معاون سیاسی امنیتی استانداری فارس از سه روز عزای عمومی در استان فارس آگاهی داد. تا لظحه تکمیل شدن این گزارش شمار شهدای اقدام تروریستی حرم مطهر شاهچراغ (ع) در شیراز به ۱۵ نفر اعلام نموده است. پیکر مطهر شهداء در روز شنبه ۷ آبانماه در حرم شاهچراغ تشییع و خاکسپاری خواهد شد. تحقیقات در حوزه این اقدام تروریستی همچنان ادامه دارد.

ایران یکی از بزرگترین قربانیان تروریسم در جهان به حساب می آید و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، دشمنان این مرزوبوم با هدف ضربه زدن به نظام اسلامی بیش از ۱۷ هزار تَن از مسئولان و شهروندان را قربانی دسیسه و زیاده خواهی خود کرده اند.

منبع:

1401/08/06
13:38:56
5.0 / 5
307
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد