نور معرفت
آیت الله مكارم شیرازی:

علوم انسانی باید هم دوش با فقه پیش برود

علوم انسانی باید هم دوش با فقه پیش برود

به گزارش نور معرفت ایسنا/قم آیت الله مكارم شیرازی با اشاره بر این كه تمام علوم انسانی باید همدوش با فقه پیش برود، بر ضرورت وحدت و پیوند نزدیك حوزه و دانشگاه برای تحقق این مهم اصرار كرد و اظهار داشت: اساتید حوزه و دانشگاه باید با یكدیگر رابطه تنگاتنگ داشته باشند، در غیر این صورت هم حوزه و هم دانشگاه ضرر می كند.


آیت الله مكارم شیرازی در دیدار حجت الاسلام والمسلمین رشاد رئیس شورای حوزه های علمیه تهران و دكتر تهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، نكات مهمی درباره حوزه های علمیه و دانشگاه ها بیان كرد و با اشاره به پسوند «اسلامی» دانشگاه آزاد، اظهار داشت: همان گونه كه از اسم دانشگاه آزاد پیداست، اسلامیت خط قرمز این دانشگاه است و باید در همه مسائل این اصل رعایت شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله مكارم شیرازی، این مرجع تقلید در ادامه اضافه كرد: اصلاحاتی كه می خواهیم صورت گیرد باید از دانشگاه ها شروع شود، مساله حجاب، سوژه مربوط به نماز و دیگر موضوعات مربوط به ابعاد اجتماعی باید اصلاح آن از دانشگاه آغاز شود.
وی با تاكید بر این كه باید مدیریت صحیحی بر دانشگاه ها حاكم باشد تا بتوانند اصلاحات واقعی را صورت دهند، خطاب به رئیس دانشگاه آزاد عنوان كرد: در دانشگاه به كمیت زیاد اهمیت ندهید، بلكه به كیفیت اهمیت دهید؛ این كه فلان دانشگاه چند میلیون دانشجو دارد مهم نیست، این مهمست كه دانشگاه چند نخبه داشته و گرهی از مشكلات جامعه باز كند.
وی افزود: بنده وقتی اخبار موفقیت، ابداعات و اختراعات جدید دانشجویان را می شنوم و می بینم، بسیار مسرور می شوم.
این مرجع تقلید اشاره كرد: دانشجویان را باید چنان مشتاق این آب و خاك و نظام نماییم كه هیچ گاه نخواهند كشور را ترك كنند؛ مایه تاسف است كه ما نخبه ها را پرورش دهیم و خارجی ها بهره آنرا ببرند.
آیت الله مكارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود با تاكید بر تحول علوم انسانی اظهار نمود: بجای ترجمه علوم انسانی از منابع خارجی كه با فرهنگ ما بیگانه است، باید این علوم در كنار فقه قرار گیرند كه خاستگاه آن حوزه های علمیه است.
وی با اشاره بر این كه تمام علوم انسانی باید همدوش با فقه پیش برود، بر ضرورت وحدت و پیوند نزدیك حوزه و دانشگاه برای تحقق این مهم اصرار كرد و اظهار داشت: اساتید حوزه و دانشگاه باید با یكدیگر رابطه تنگاتنگ داشته باشند، در غیر این صورت هم حوزه و هم دانشگاه ضرر می كند.
این مفسر قرآن كریم با تاكید بر این كه اساس اسلام علم است و این مهم در هر دو نهاد مهم حوزه و دانشگاه وجود دارد، اشاره كرد: دانشگاه ها و حوزه ها باید دوش به دوش هم جلو بروند؛ چونكه دشمن از همین همدلی و وحدت هراس و وحشت دارد.
حل مشكلات كشور در گرو پیوند حوزه و دانشگاه است
آیت الله مكارم شیرازی افزود: در زمان پیروزی انقلاب اسلامی حوزه و دانشگاه هر دو به متن و صحنه آمدند و خارجی ها و شاه و عوامل رژیم از این انسجام و وحدت وحشت كردند.
وی حل مشكلات كشور را در گرو وحدت حوزه و دانشگاه دانست و بیان كرد: جایی كه می تواند از مشكلات كشور گره گشایی كند همین دو نهاد هستند، الان هم اگر می خواهیم اصلاحاتی باشد باید در این دو باشد.
ایشان در خاتمه تصریح كردند: باید دانشگاه ها از فرهنگ غربی كاملا جدا شوند؛ ما در حوزه هیچ تعصبی در مقابل علوم دانشگاهی نداریم كما این كه دانشگاهیان نیز نباید تعصبی در این خصوص داشته باشند1398/09/11
13:50:14
5.0 / 5
4269
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد