نور معرفت
سرپرست گروه اخلاق اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و معارف:

آخرین آمار مستند علمی نشان داده است اکثر مردم با حجاب موافقند

آخرین آمار مستند علمی نشان داده است اکثر مردم با حجاب موافقند

به گزارش نور معرفت، سرپرست گروه اخلاق اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و معارف بیان نمود: اگر سی دستگاهی که طبق مصوبه ۱۳۹۸ شورای عالی انقلاب فرهنگی برایشان تکلیف مشخص شده به وظایف خود عمل می کردند، این غائله به پا نمیشد.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، نشست «زن، عفاف، پوشش» سه شنبه ۳ آبان ماه از جانب پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها برگزار گردید.
زهرا آیت اللهی، سرپرست گروه اخلاق اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی در این جلسه به سخنرانی پرداخت که در ادامه متن سخنان وی را می خوانید؛
آیت اللهی در ابتدای سخنرانی خود در پاسخ به این سؤال که " آیا حکومت اسلامی می تواند حجاب را که امری شخصی است و جز اصول یا فروع دین نیست، اجبار کند؟ " اظهار داشت: مطابق آیه ۵۹ سوره احزاب و ۳۱ سوره نور و هم روایات رعایت حجاب برای زنان واجب است همه فقهای بزرگ، همه مذاهب اسلامی هم حجاب را واجب می دانند. در ایران هم حکومت اسلامی وظیفه دارد احکام اسلام را پیاده کند. در مورد حجاب اگر فردی در منزل خود حجاب نداشت کسی به او کاری ندارد ولی در اجتماع دیگر نحوه پوشش شخصی محسوب نمی گردد برای پوشش اجتماعی هم در همه جای دنیا قانون وجود دارد در کشور ما حدود پوشش را سلیقه ها تعیین نمی کند بلکه اسلام تعیین می کند که حدود پوشش چه باشد.
آیت اللهی در پاسخ به این سؤال که «نزدیک به ۷۰ درصد مردم با اجبار به حجاب مخالفند ازاین رو در مورد قانون حجاب باید به عرف رجوع کرد» اظهار داشت: اولاً این آمار صحیح نیست آخرین آمار مستند علمی نشان داده است اغلب مردم با حجاب موافقند بله، تعداد زیادی که البته خیلی کمتر از ۷۰ درصد است با الزامی بودن حجاب مخالفند جالب این که پژوهش مرداد ۱۴۰۱ نشان داده است تعداد مردان مخالف اجبار به حجاب خیلی بیشتر از زنان مخالف اجبار به حجاب است ونیز تعداد مجردان مخالف اجبار به حجا ب خیلی بیشتر از متأهلین مخالف اجبار به حجاب است این تفاوت در تعداد مخالفین خیلی معنادار است مثلا چرا در تهران مردان ۱۰ درصد بیشتر از زنان مخالف حجاب الزامی هستند؟ مگر آنها باید حجاب داشته باشند که اینقدر مخالفت می کنند؟ نکته بعدی این که قرار نیست قانون تابع عرف باشد اگر عرف اشتباه بود باز باید قانون از عرف پیروی کند؟ یک زمانی عرف عربستان زنده به گورکردن دختران را پذیرفته بود حالا آیا باید زنده به گورکردن دختران را قانونی می کردند؟
در همه کشورها قانون اساسی آن کشور تعیین می کند که در آن کشور قوانین چگونه تعیین شود قانون اساسی ایران تعیین کرده که مجلس شورای اسلامی باید قانون را در چارچوب طرح یا لایحه بررسی کند و اگر اکثریت به آن رای دادند تصویب می شود و البته اصل چهارم قانون اساسی تعیین کرده که تمام قوانین باید بر مبنای موازین اسلامی باشد و حجاب جز موازین اسلامی است مساله آن است که دستگاههای فرهنگی و دستگاههای علمی آموزشی قریب به اتفاق ضعیف عمل کرده اند.
وی افزود: مردم ما خدا را دوست دارند قرآن را هم قبول دارند و می دانند که آنچه خدا می گوید به خاطر محبتی است که به آنها دارد حالا اگر آنهایی که وظیفه فرهنگی و آموزشی دارند با استدلال و منطق و با کلام مؤثر مردم را نسبت به این که خداوند مهربان از باب لطف به انسان ها حجاب را الزامی کرده سخن می گفتند اغلب مردم با اجبار به حجاب هم موافق می شدند. حجاب فواید زیادی برای زنان، مردان، خانواده ها و اجتماع دارد. کتاب های بسیار خوبی هم در این حوزه نوشته شده است اگر مردم اعتیاد را بد بدانند با جلوگیری از اعتیاد و اصلاح معتادین برای ترک آن همراهی می کنند. اگر مشروب خواری یا کشف حجاب یا روابط نامشروع یا امثال این گناهان را بد بدانند با آن مخالفت می کنند. مهم آن است که مردم باید نسبت به حق و آنچه که مصلحت آنها درآن است باورپذیر شوند. و همه هم می دانیم هیچکس به اندازه خدایی که مهربان ترین است مصلحت ما را نمی داند.
آیت اللهی افزود: البته یک نکته دیگر آن است که ما متأسفانه برای قانون پذیری مردم هم کم کاری داریم. چرا نباید در مدارس ما درسی در مورد آموزش قوانین و هم مهارت قانون پذیری داشته باشیم؟ دانش آموز امضای مادر را پای برگه مدرسه جعل می کند و نمی داند جعل امضا جرم است. قوانین در ارتباط با همسایگی، قوانین اجتماعی، قوانین خانوادگی در کدام کتاب درسی آموزش داده می شود؟ مهارت های زندگی بخصوص مهارت قانون پذیری در کدام درس مدرسه آموزش داده می شود؟ نتیجه آن برخی تخلفات نوجوانان در سطح شهر می شود. البته این به آن معنا نیست که تا مردم علت قوانین را نفهمیدند می توانند تخلف کنند در همه جای دنیا مردم می دانند باید به قانون احترام گذاشت.
آیت اللهی در پاسخ به این سؤال که " حالا اگر مردم قانونی را نخواهند باید چه کار کنند؟ " گفت قانون اساسی در اصل ۷۴ روش آنرا تعیین کرده مخالفین قوانین موجود می توانند در ارتباط با نمایندگان خود پیشنهادات خویش را پیگیری کنند البته در قالب موازین اسلامی باید مطابق اصل ۴ قانون اساسی باشد.
وی در پاسخ به این سخن که " در ایران راه گفتگو بسته است و مسؤلان به سخنان معترضان کاری ندارند " اظهار داشت: در کدام کشور وقتی دانشجویان اعتراض می کنند و بعضی از آنها حرف های رکیک می زنند و آغاز آشوب های داخل دانشگاه بر سر مبحث قتل دختری است که همه علل قطعی نشان داد اصلاً قتلی در کار نبوده است. با این وصف در یک دانشگاه مانند دانشگاه الزهرا خود رئیس جمهور با دانشجویان از نزدیک صحبت می کند. در دانشگاه شریف وزیر علوم با دانشجویان معترض صحبت می کند. در دانشگاه علامه و خواجه نصیر سخنگوی دولت با معترضان صحبت می کند. این همه گوش شنوا و تعامل صمیمی با معترضان در کجا ی دنیا سراغ دارید؟ در تمام این نشست ها هم بالاتفاق تعداد قابل توجهی از معترضان نیامدند که حرف مسئول دولت را بشنوند و با شعارهای خود حتی مانع حرف زدن وی در مواردی شدند. در واقع بیشتر از آنکه مسؤلان تحمل شنیدن حرف معترضان را نداشته باشند، معترضان تحمل شنیدن حرف متفاوت با نظر خودشان را نداشتند. من وقتی این صحنه ها را مشاهده می کردم یاد این عبارت رهبری می افتادم که گفتند مقدر مظلوم.
وی در انتها اضافه کرد: اگر مسؤلان مربوطه، مصوبه ۱۳۹۸ شورایعالی انقلاب فرهنگی را که اتفاقاً آقای روحانی آنرا ابلاغ کردند، می خواندند و سی دستگاهی که برایشان تکلیف مشخص شده به وظایف خود عمل می کردند این غائله ها به پا نمی شد.


منبع:

1401/08/05
13:42:21
5.0 / 5
202
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد