نور معرفت

نرم افزار جامع منابع تاریخ نور السیره ۳ در قم رونمایی خواهد شد

نرم افزار جامع منابع تاریخ نور السیره ۳ در قم رونمایی خواهد شد

به گزارش نور معرفت، قم مدیر گروه تاریخ مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی خاطرنشان کرد: مراسم رونمایی نرم افزار جامع منابع تاریخ (نور السیره ۳) روز پنجشنبه ۲۸ مهرماه با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر رسول جعفریان و دکتر محمد حسین رجبی دوانی برگزار می شود.


حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد علی رحیمی ثابت امروز ۲۵مهرماه در نشست خبری نرم افزار جامع منابع تاریخ (نور السیره ۳) که با حضور اصحاب رسانه در سالن جلسات این مرکز برگزار شد، بیان نمود: بعد از گذشت ۱۶ سال از تهیه نخستین نسخه نرم افزار تاریخی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی این توفیق حاصل شد که این مرکز نرم افزار جامعی از منابع تاریخ اسلام برای عرضه به مخاطبان تولید نماید.
وی افزود: این دانشنامه از ۱۴۲۵ عنوان کتاب که در ۳۳۹۶ جلد می شود تشکیل شده و علاوه بر کتابخانه دو بخش ویژه تبار نامه و تاریخ نامه را در این نرم افزار داریم که نسبت به نسخه قبلی به روز تر و کاربر پسند تر شده و با تغییر در شکل عرضه اطلاعات تلاش شده این بخش جهت استفاده پژوهشگران سهل شود.
رحیمی ثابت با بیان اینکه مهم ترین خصوصیت این دانشنامه قسمت کتابخانه است، اضافه کرد: در کتابخانه این نرم افزار که تحت عنوان جامع منابع تاریخ عرضه کردیم فقط به کتب تاریخی اکتفا نشده و به مجموعه کتاب هایی که به شکلی به دانش تاریخ مرتبط هستند ازجمله تراجم، تاریخ تشیع، تاریخ ایران، انصاب، جغرافیای تاریخی هم پرداختیم که از این حیث کمک بزرگی به پژوهشگران تاریخ است
وی افزود: بنابراین این نرم افزار مجموعه تاریخی کاملی برای پژوهشگران است که بتوانند با استفاده از یک نرم افزار تمام نیاز های خویش را مرتفع کنند.
رحیمی ثابت مرکز تحقیقات بعد بلوغ نسبی در نرم افزار هایی که در شاخه های مختلف جغرافیای تاریخی، تراجم، تاریخ ایران، تاریخ تشیع تولید کرده یک تجمیع و منتخبی از کتاب ها را در نرم افزار جامع منابع تاریخ جمع آوری کرد.
مدیر گروه تاریخ مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی اظهار نمود: از این حیث که بر مبنای بازخورد مخاطبین بخصوص مدخل نویسان منابع به صورت پراکنده بودند، بنابراین به شکلی تلاش کردیم با انتخاب و جمع آوری کتاب های اصلی نرم افزار های مختلف و گردآوری در یک نرم افزار روند تحقیقات برای پژوهشگران سهل شود.
وی خاطرنشان کرد: مراسم رونمایی نرم افزار جامع منابع تاریخ (نور السیره ۳) را روز پنجشنبه ۲۸ مهرماه با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر رسول جعفریان و دکتر محمد حسین رجبی دوانی برگزار می شود.1401/07/26
10:06:23
5.0 / 5
331
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد