نور معرفت
آیت الله مكارم شیرازی:

نقد و اعتراض به شکل قانونی آن، حق مردم است

نقد و اعتراض به شکل قانونی آن، حق مردم است

به گزارش نور معرفت، آیت الله العظمی مکارم شیرازی در اطلاعیه ای درباره ی حوادث اخیر اشاره کرد: بر همه مسئولان لازم است با شفاف کردن فضا، اطلاع رسانی بموقع و بیان خدمات و توانمندی ها در کنار خطاها و کاستی ها، فرصت را از دروغگویان و کینه توزان بگیرند.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، متن بیانیه آیت الله العظمی مکارم شیرازی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
السلام علیک یا رسول الله، یا نبیّ الرحمة
در روزهای اخیر که مردم شریف ایران درگیر مشکلات و فشارهای اقتصادی هستند، وقوع یک اتفاق موجب ایجاد نگرانی در ذهن تعدادی از مردم و منشأ اعتراضات و انتقاداتی گردید.
در این میان دشمنان و کینه توزان با همراهی برخی فریب خوردگان با سوءاستفاده از احساسات جوانان، مسیر اعتراضات را منحرف و مبادرت به توهین به مقدسات، هتک حرمت نوامیس، تخریب اموال و ریختن خون بی گناهان نمودند و اسلام، امنیت و آرامش مردم را هدف قرار دادند؛ اما مردم متدیّن و فهیم با حضور آگاهانه، مانند همیشه خیال خام دشمنان را نقش بر آب کردند.
در این مقطع لازم می دانم چند نکته و نصیحت پدرانه را متذکّر شوم:
اول: نقد و اعتراض حق مردم خصوصاً جوانان است و علی رغم مشکلات و نقائص اگر نسبت به عملکرد مسئولین یا نحوه ی اجرای برخی قوانین، انتقادی وجود دارد باید همچون موارد دیگر بصورت قانونی و با حفظ انضباط به شکلی که مورد سو استفاده دشمنان قرار نگیرد، ابراز گردد؛ و بر مسئولین نیز لازم است نسبت به این انتقادات گوش شنوا داشته و به حق، به اصلاح امور بپردازند.
دوم: فضای مجازیِ رها و بی انضباط، ابزاری خطرناک در برهم زدن آرامش فکری و امنیت اخلاقی و اجتماعی است و با وجود منافع زیاد، لطمه آن دامن گیر همه آحاد مردم می شود، بدین جهت لازم است مسئولین برای سامان دادن به آن تدابیری بیندیشند و مردم دلسوز نیز با بالابردن هوشیاری، مراقب باشند تا خود و خانواده هایشان در کنار فواید آن از لطمه های آن در امان بمانند.
سوم: بر همه مسئولان لازم است با شفاف کردن فضا، اطلاع رسانی بموقع و بیان خدمات و توانمندی ها در کنار خطاها و کاستی ها، فرصت را از دروغگویان و کینه توزان بگیرند و اعتماد مردم را که یکی از بالاترین پشتوانه ها است، جلب نمایند.
چهارم: مسئله حجاب از احکام مهم و ضروری دین مبین اسلام است که منافع و برکات زیادی برای جامعه و آحاد آن دارد و زنان و دختران جامعه اسلامی ما نسبت به آن اهتمام دارند، البته اجرای آن در سطح اجتماع نیازمند فرهنگ سازی عمیق، فراگیر و پیگیری صحیح دارد و اگر برخی راه حل ها یا رفتارها در این راه مناسب نبوده، باید به اصلاح آن پرداخت.
پنجم: نیروی انتظامی حافظ امنیت و آرامش جامعه است و تضعیف آن از خطرناک ترین اهداف دشمن برای به مخاطره انداختن موجودیت ایران اسلامی است.
ششم: دستگاه قضایی می بایست به دور از جوسازی و با ملاحظه تمام جوانب، همه اتفاقات اخیر را بررسی و با مقصران در هر پست و مقام و یا جایگاه اجتماعی برخورد قانونی نموده و مردم شریف را در جریان جزییات قرار دهد.
هفتم: عموم مردم عزیز بدانند که این امّت، کشور و نظام جمهوری اسلامی با این فرهنگ اصیل و استوار، مورد کینه ورزی، توطئه و هجوم سراسری دشمنان و منافقان است و تا رسیدن به نقطه پیروزی و غلبه بر نقشه های آنان، این دشمنی ها ادامه دارد و همچون گذشته استقامت در کنار اهتمام و کوشش در راستای پیشرفت و قدرتمند شدن کشور ضامن این پیروزی است؛ مسئولین به عنوان خادمان مردم باید در آسان شدن این راه و فراهم کردن موجبات آسایش و رفع مشکلات مردم از هیچ تلاشی دریغ نورزند.
در اختتام به درگاه الهی خاضعانه دست به دعا بر می دارم و از خداوند متعال عزّت اسلام و مردم بزرگوار و متعهد ایران و عموم مسلمانان جهان را مسئلت دارم و علوّ درجات شهدا و جانباختگان وقایع اخیر و صبر و اجر برای خانواده آنها و شفای عاجل مجروحان را از درگاه خداوند منّان خواستارم.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته
قم ـ ناصر مکارم شیرازی
۵ مهرماه ۱۴۰۱
منبع:

1401/07/08
08:52:32
5.0 / 5
316
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد