نور معرفت

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خطاب به وزیر صمت نامه نوشت

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خطاب به وزیر صمت نامه نوشت

نور معرفت: دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر در نامه ای خطاب به وزیر صمت خواهان رسیدگی به وضعیت قیمت بالای چادر مشکی در کشور، پشتیبانی از تولید داخلی این محصول و برخورد با افراد سودجو شد.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، در نامه سیدمحمد صالح هاشمی گلپایگانی به دکتر سیدرضا فاطمی امین، با اشاره به این که دسترس پذیرتر کردن لباس زیبا، سالم، عفیفانه و ارزان یکی از اهداف نظام اسلامی در زمینه عفاف و حجاب است، آمده است: «وقتی حرف از حجاب برتر می زنیم، شاهد قیمت های سرسام آوری هستیم که عملاً یک خانم محجبه در وضعیت اقتصادی امروز نمی تواند چنین محصولی را خریداری کند و اساساً مردم دیگر توان خرید پارچه و چادر مشکی را ندارند.»
قیمت ارزان لباس های نامتعارف
وی به مقایسه قیمت این محصول با سایر پوشش های موجود در بازار پرداخته و افزوده است: «قیمت گزاف خرید چادر مشکی درحالی است که شاهد فروش مانتوهای نامتعارف با قیمت هایی بمراتب نازل تر در فروشگاه ها هستیم.»
این استاد حوزه و دانشگاه، این سوال را از جانب قشر معتقدین مطرح کرده است که لباس مناسب و مطابق با شرع و عرف چرا باید گرانتر از لباس نامناسب و مبتذل باشد؟
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر با اشاره به آمار اتحادیه بنکداران و طاقه فروشان پارچه تهران درباره ی میزان نیاز کشور، حجم تولید داخل و قاچاق چادر مشکی ادامه داده است: «طبق بخشنامه راهکارهای اجرائی حجاب و عفاف مصوب شورای فرهنگ عمومی کشور، وزارت صمت موظف به حمایت کامل حتی یارانه ای از واحدهای تولیدی چادر مشکی است.»
هاشمی گلپایگانی همین طور به بخشنامه اجرائی قانون ساماندهی مد و لباس مصوب تیر ۱۳۹۴ هیات وزیران و سیاست های کلان در امر گسترش حجاب و عفاف مصوب ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندان اشاره و اضافه کرده است: بر طبق این مقررات وزارت صمت موظف است از واحدهای تولید چادر مشکی بطور ویژه حمایت کرده تا قیمت آن به یک چهارم قیمت روز کاهش پیدا کند.

حمایت از تولید داخلی
برنامه ریزی برای تولید داخلی چادرمشکی از دیگر نکات مهم در این نامه است که دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر حمایت های جدی وزارت صمت برای حذف مالیات بر تولید این کالای فرهنگی، اعطای تسهیلات ریالی و ارزی به واحدهای تولیدی و حل مشکلات بانکی این مجموعه ها را از راهکارهای پشتیبانی از تولید داخلی این محصول فرهنگی عنوان کرده است.
وی همین طور به علل گرانی چادرمشکی پرداخته و افتادن قیمت گذاری این محصول به دست واردکنندگان و یک عده آدم خاص را یکی از عوامل گرانی این محصول برشمرده و خواهان رسیدگی به این مساله شده است.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر یکسان بودن عوارض گمرکی چادر مشکی با پارچه های رنگی و نساجی را یکی دیگر از دلیلهای گرانی چادرمشکی عنوان و به این نکته اشاره کرده که در گذشته این عوارض متفاوت بوده است.

چادر مشکی در لیست محصولات مشمول استاندارد الزامی قرار گیرد
وجود محصولات بی کیفیت در بازار از دیگر دغدغه های دکتر هاشمی گلپایگانی در این نامه است.
وی یکی از علل اصلی آنرا قرار نداشتن چادر مشکی در لیست محصولات مشمول استاندارد الزامی می داند و می افزاید: «واردکنندگان به آسانی چادرهای بدون کیفیت را وارد بازار کرده و با قیمت های گران به فروش می رسانند.»
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر حمایت وزارت صمت از طرح «چادر؛ کالای فرهنگی» مجلس را گامی در کاهش موانع موجود عنوان کرده است.
هاشمی گلپایگانی از زاویه دیگری هم به این مساله پرداخته و با اشاره به آمار قلیل مراکز و فروشگاه های عرضه محصولات حجاب اسلامی در سطح شهرها و کلان شهرها خواهان برنامه ریزی برای افزایش این مراکز با همکاری وزارت صمت و سایر نهادهای ذی ربط شده است.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر در آخر تاکید کرده است: نباید چادری ها را با قیمت قیمت بالای چادر جریمه نماییم و برای دولت سیزدهم زیبنده نیست که نتواند مسئله گرانی چادر را حل کند.1401/06/14
23:28:44
5.0 / 5
417
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد