نور معرفت
به همت كانون اندیشه جوان؛

نشست مسیحیت و تاریخ

نشست مسیحیت و تاریخ

به گزارش نور معرفت، به همت کانون اندیشه جوان در گفتگوی زنده مجازی به مبحث فلسفه تاریخ مسیحی از مجموعه نشست های مسیحیت و تاریخ پرداخته می شود.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، به همت کانون اندیشه جوان در گفتگوی زنده مجازی به مبحث «فلسفه تاریخ مسیحی» از مجموعه نشست های مسیحیت و تاریخ پرداخته می شود.
مسیحیت یکی از پایه های سنت غربی است که بیشتر از هزار سال در آن نوعی فلسفه تاریخ رواج داشت که قائل به تنزل دنیوی در فضای ازل و ابد بود. گناه نخستین، هبوط آدم، موروثی بودن گناه، رستگاری و غسل تعمید، بنیان های فلسفه تاریخ متالهین مسیحی را تشکیل می داد. اعتقاد به گناه نخستین، ریشه اصلی بیچارگی های انسان در جهان است. آگوستین در کتاب شهر خدا، آموزش و تعالیم یونانی را که بر چرخش ابدی جهان و طبیعت تاکید دارد، رد می کند و تاریخ را تکرار مکرر و گردش دائمی نمی داند. به نظر آگوستین، تاریخ جریان نبرد طولانی بین پیروان نور و ساکنان شهر ظلمت است که در نهایت، طبق حکم الهی صالحان پیروز و حکومت عدل الهی برقرار می شود.
بطور کلی تا قرن هفدهم تلاش هایی که برای فهم تاریخ می شد، الهیاتی بود نه فلسفی. کتاب «گفتار در تاریخ جهانی» اسقف بوسونه بیان می کند که مسیر کلی تاریخ تحت هدایت مشیت الهی است. تنها باوری که همه در رابطه با تاریخ داشتند این بود که تا این زمان تاریخ، داستان افول از گذشته ای طلایی و دور است؛ برای اهل علم عصر طلایی یونان و روم و برای الهی دانان، دوران کتاب مقدس بخصوص عهد جدید بود. از همین روی شناخت و بررسی اندیشه های اساسی و بنیادی فلسفی مسیحیت برای تحلیل و فهم تاریخ به مثابه یک کلیت منسجم و یکپارچه ضروری می باشد.
در همین راستا کانون اندیشه جوان می خواهد تا در روز دوشنبه ۱۴ شهریور ماه ساعت ۲۱ با حضور محمدحسین طاهری آکردی در نشستی مجازی با عنوان «فلسفه تاریخ مسیحی» در صفحه نشست های مجازی کانون اندیشه جوان در اینستاگرام به نشانی canoon_org_ @ به گفتگو بپردازد.


منبع:

1401/06/13
23:18:26
5.0 / 5
235
تگها: آموزش , مقدس
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد