نور معرفت
آیت الله مروجی طبسی:

یاران امام حسین (ع) بالاترین مقام را در تاریخ بشریت دارند

یاران امام حسین (ع) بالاترین مقام را در تاریخ بشریت دارند

نور معرفت: به گزارش نور معرفت، استاد سطح خارج حوزه علمیه اظهار داشت: نمونه یاران امام حسین (ع) تابحال در تاریخ عالم یافت نشده است نه پیش از شهادت و نه پس از آن و اینها افراد ویژه ای هستند.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، آیت الله محمدجواد مروجی طبسی، استاد سطح خارج حوزه علمیه شامگاه ۹ شهریورماه در نشست علمی «بررسی اصحاب و یاران امام حسین (ع)»، از سلسله درس گفتارهای تخصصی عاشورا که از جانب مؤسسه آموزش عالی حوزوی امام خمینی (ره) برگزار شد، اظهار داشت: هیچگاه در طول تاریخ یارانی چون یاران امام حسین (ع) پیدا نشد. امام حسین (ع) فرمودند من یارانی باوفاتر و بهتر از شما ندیدم. در میان انبیا الهی هم در طول تاریخ ۱۰۰ نفر یار باوفا وجود نداشته است و حتی شاید ۲۰ نفر یار باوفای ثابت قدم وجود نداشته نه برای نوح، نه ابراهیم، نه موسی و عیسی و حتی پیامبر ما.
وی اضافه کرد: پیامبر (ص) یاران خویش را بارها و بارها آزمود ولی حتی صد نفر هم نبودند که ثبات قدم در کنار پیامبر (ص) داشته باشند. در جنگ احد، بعنوان نمونه وقتی نوبت به تقسیم غنایم رسید میدان نبرد را رها کردند و به ندای این که پیامبر (ص) کشته شده ایشان را تنها گذاشتند. قرآن آنها را سرزنش کرده و می گوید اگر پیامبر (ص) کشته شد یا وفات کرد باید به عقب برگشته و دین را رها کنید. شما برای دین جهاد می کنید یا برای شخص پیامبر (ص) و اگر ایشان نباشد دین را رها می کنید؟ عجیب این که چند نفر مانند علی (ع)، ابودجانه انصاری و یک زن با پیامبر (ص) بیشتر نماندند.
اهانت و بی وفایی صحابه پیامبر (ص) در نماز جمعه
مروجی طبسی بیان نمود: نماز جمعه و خطیب آن و روز جمعه حرمت دارد و اگر بشنوید حضار امام جمعه را سرپا نگه داشته و اطراف او را خالی کردند این افراد چه مردمی هستند؟ آیا مسلمان و با وفا محسوب می شوند؟ چنین اتفاقی برای پیامبر (ص) و نماز جمعه رخ داده است؛ روزی یک کاروان تجاری وارد مدینه شد و مردم پای خطبه نماز جمعه پیامبر (ص) نشسته بودند و وقتی این کاروان را دیدند او را رها کردند. آیا اهانت و بی ادبی بالاترین از این وجود دارد؟. اگر چند تن چون علی و فاطمه و… نبودند عذاب نازل می شد.
وی افزود: در روایات بیان شده که در روز محشر افرادی که چندبار توسط پیامبر (ص) آزمایش شدند و سرافراز بیرون نیامدند از حوض کوثر دور خواهند شد. برپایه روایت بخاری، گروهی در قیامت از حوض کوثر دور می شوند و آنها کسانی هستند که پس از پیامبر (ص) چه که با خاندان (ع) نکردند. من می خواهم بگویم این مورد در دوره پیامبر (ص) هم صدق دارد و حساب حوادث پس از پیامبر (ص) با کرام الکاتبین است. همینطور در روایت دیگری در بخاری و سنن و مسانید اهل سنت بیان شده که خیلی از صحابه پیامبر (ص) به دوره جاهلیت برگشتند.
وی افزود: این می رساند که حتی پیامبر (ص) اسلام بهره و نصیبی از یاران نداشتند و بسیاری از یارانشان به خاطر پست و مقام و مال سراغ او آمدند و در سختی ها ایشان را رها کردند. حتی امام علی (ع) و امام حسن (ع) هم صد یار باوفا نداشتند و ایشان را تنها گذاشتند. البته در میان یاران امیرمؤمنان (ع) افرادی بسیار محدود و کم بودند که وفادار هم ماندند مانند مالک اشتر، عمربن حمق خزاعی، میثم تمار.
وی افزود: عمربن خزاعی گفته است به خدا قسم من برای مال دنیا نزد شما نیامده ام آمدنم من برای رسیدن به مقام نیست، نیامده ام مگر این که چون شما جانشین رسول الله و اولی الناس بالناس هستی. پیامبر (ص) فرمودند: هر کسی من ولی او هستم علی ولی او هست. به خدا قسم اگر به من دستور دهی که کوه های بلند را جابجا یا دریاها را از آب خالی کنم این کار را می کنم تا شمشیر دست بگیرم و دنبال دشمنان تو بیفتم و آنها را از تو دور کنم. امام (ع) هم فرمودند ای کاش صد نفر مانند تو یار من بودند.
بی وفایی یاران امام مجتبی (ع)
مروجی طبسی افزود: یاران امام مجتبی (ع) آنقدر از خدا دور شدند که به معاویه نوشتند اگر بخواهی ما حسن بن علی را دست بسته به تو تحویل دهیم تحویل می دهیم. آیا امام با این یاران می توانست جهاد و نبرد کند؟ آیا چاره ای جز صلح وجود دارد؟ بنابراین بی جهت نیست که امام حسین (ع) فرمودند من بهتر از شما یارانی نیافتم و ندیدم و این مطلب عجیبی است. کسانی که تا آخرین نفس و قطره خون در پشتیبانی از امامشان ایستادند و خونشان را نثار امام کردند.
مروجی طبسی اظهار نمود: یکی از خصوصیت یاران امام حسین (ع) داشتن بصیرت و فنای فی الله و ذوب در امامت است؛ امام حسین (ع) در شب عاشورا یاران را جمع کرده و فرمودند من بیعتم را از شما برداشتم، معنای این سخن آن است که از تاریکی شب بهره برده و اگر قصد رفتن دارید بروید چونکه نهایت کار همه مرگ است. فرمودند: ان القوم انما یطلبوننی؛ لشکر ابن زیاد و سعد فقط دنبال من هستند و اگر به من دست یابند با شما کاری نخواهند داشت.
استاد سطح خارج حوزه علمیه اظهار داشت: امام برخاستند و فرمودند: فانی لا اری الموت الا السعاده؛ من مرگ را جز سعادت چیز دیگری نمی بینم و زندگی با ظالمان و یزیدیان را چیزی جز خواری و ذلت نمی بینم و باز فرمود من به همه شما اجازه می دهم بروید. حضرت فرمودند تنها نروید و هر کدام از شما دست یکنفر از خاندان مرا بگیرد و از کربلا بیرون برود. عجیب اینست که وقتی امام (ع) این سخن را بیان نمودند با انقلاب درونی عجیبی از یاران مواجه گشتند و سخنان عجیبی از آنها صادر شد.
نمونه ای از ایثار در کربلا
مروجی طبسی بیان نمود: بعنوان مثال زهیر بن قین فرمود اگر دنیا باقی بود و من هم تا ابد در دنیا زنده بودم در کنار شما بودن را بر همه چیز مقدم می داشتیم و اگر مرا بکشند و قطعه قطعه کرده و بسوزانند و خاکستر مرا بر باد دهند و آنها جمع شود و بار دیگر زنده شوم و تا هزار مرتبه چنین کاری در حق من انجام بدهند باز دست از یاری تو برنخواهم داشت. این چه اعتقاد و یقینی است؛ یا هلال بن نافع بجلی اظهار داشت: والله ما کرهنا لقاء ربنا و انا علی نیاتنا و بصائرنا…؛ ما هیچگاه لقای خدا را ناپسند نمی دانیم و به استقبال ملاقات با پروردگار می رویم و بدان در کنار آن هستیم که در کنار شما هست و دشمن آن هستیم که دشمن تو هست و دست از تو برنمی داریم. کدام یک از یاران پیامبر (ص) و امام علی (ع) وامام حسن (ع) چنین استواری و ثبات قدم داشتند.
وی به بریر بعنوان یار دیگر امام اشاره نمود و اظهار داشت: او فرمود خدا بر ما منت نهاد و ما را برگزید که در مقابل شما جنگ نماییم تا این که اعضای بدن ما قطعه قطعه شود و فردای قیامت جد شما شفیع ما باشد. بریر حاضر است تکه تکه شود ولی دست از فرزند رسول الله برندارد. چنین بصیرت ها و نیات خالصانه در غیر کربلا در کجا پیدا می شود و در کجای تاریخ چنین رشادت و وفاداری را میتوان یافت.
برتری یاران امام حسین (ع) بر یاران امام زمان (عج)
مروجی طبسی با اشاره به اینکه آیا مقام و منزلت یاران حسین (ع) منزلت بیشتری دارند یا اصحاب و یاران امام مهدی (عج)، افزود: آنچه از پیش از ذهن ما وجود دارد اینست که یاران امام زمان (عج) بالاترین افراد در تاریخ عالم هستند که کسی به گرد پای آنان هم نمی رسد ولی این درست نیست و روایاتی داریم که از آن فهمیده می شود که یاران امام حسین (ع) برترین یاران هستند. در نهج البلاغه آمده است: پدر و مادرم به فدای آنان باد که گروهی هستند که نام هایشان در آسمان مشهور است ولی در روی زمین مجهول هستند.
وی اضافه کرد: از امام باقر (ع) روایت شده است که فرمودند: رسول خدا روی که جماعتی از یارانش در نزد او بودند فرمود: اللهم لقنی اخوانی و دو مرتبه فرمودند خدایا برادرانم را به من نشان بده. برخی صحابه گفتند ما برادران شما هستیم ای پیامبر (ص) و پیامبر (ص) فرمودند شما یاران من هستید نه اخوان و برادران من، برادران من قومی در آخرالزمان هستند که به من ایمان می آورند درحال که مرا ندیده اند و خدا نام آنها را پیش از این که از سلب و رحم مادر بیرون بیایند ثبت کرده است. هر یک از اینها در دین آنقدر صلابت دارند که همانند شخصی هستند که آتش در دست گرفته اند. بعد فرمودند: اولئک مصابیح الدجا؛ اینان چراغ های هدایت هستند.
استاد سطح خارج حوزه علمیه خاطرنشان کرد: حاکم نیشابوری در مستدرک حدیث صحیحی بنابر شرط شیخین از ابن حنفیه نقل کرده که ما در نزد امام علی (ع) بودیم و مردی از حضرت مهدی (عج) سوال کرد و امام (ع) فرمودند: هیهات ثم عقد بیده سبعا …؛ گویی امام قصد داشتند به او بگویند خیلی مانده تا شما بفهمید مهدی کیست؛ این مهدی شخصیتی است که در آخرالزمان ظهور خواهد نمود و اصحاب وی به تعداد بدریون هستند و هیچکس به اینها از نظر فضیلت و برتری نمی رسد. ازاین رو یاران امام مهدی (عج) جز بهترین یاران هستند ولی در مقایسه باز به پای یاران امام حسین (ع) نمی رسند و آنها برتری خاصی بر بقیه دارند.
کربلا؛ سرزمین شهادت انبیا و اوصیاء
استاد سطح خارج حوزه علمیه اظهار نمود: در کامل الزیارات از امام صادق (ع) نقل شده که امام علی (ع) برای خواباندن فتنه صفین با مردم حرکت کردند و در میان راه به کربلا و محل شهادت شهدا رسیدند و فرمودند: در اینجا ۲۰۰ پیامبر و ۲۰۰ سبط پیامبر و ۲۰۰ وصی پیامبر در اینجا شهید شده اند یعنی این سرزمین شهیدپرور است و بعد حضرت فرمودند: اینجا محل شهادت عده ای خواهد بود که احدی از جهت فضیلت و برتری بر آنان برتری ندارد. یعنی ۲۰۰ پیامبر (ص) و سبط و وصی آنها هم به مقام یاران امام حسین (ع) نمی رسند.
مروجی طبسی تصریح کرد: نمونه یاران امام حسین (ع) تابحال در تاریخ عالم یافت نشده است نه پیش از شهادت و نه پس از آن و اینها افراد ویژه ای هستند که از برخی انبیا و سبط انبیا و برخی اوصیای انبیا برتر هستند.


منبع:

1401/06/10
23:08:18
5.0 / 5
568
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد