نور معرفت
به همت نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛

کتاب تحلیلی بر نیابت خاص در غیبت کبری منتشر گردید

کتاب تحلیلی بر نیابت خاص در غیبت کبری منتشر گردید

به گزارش نور معرفت، کتاب تحلیلی بر نیابت خاص در غیبت کبری اثر محمد شهبازیان است که به همت پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و انتشار یافته است.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، کتاب «تحلیلی بر نیابت خاص در غیبت کبری (با تاکید بر شبهات جریان انحرافی احمد بصری)» اثر محمد شهبازیان است که به همت پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه در ۱۹۰ صفحه منتشر گردید.
پایان یافتن نیابت خاص بعد از دوران غیبت صغری از آموزه های قطعی در بین امامیه می باشد. در این میان و با عنایت به جایگاه نایبان خاص، بعضی از مدعیان گذشته و معاصر تلاش در تحریف این آموزه و تعیین خود بعنوان نایب خاص و استمرار آن در دوران غیبت کبری نموده اند.
احمد اسماعیل که در بین طرفداران احمد الحسن شناخته شده است، ادعا نموده که نیابت خاص بعد از وفات علی بن محمد سمری ادامه داشته و صدها نایب خاص در بین مردم پنهان بوده اند؛ همینطور ادعا نموده وی آخرین نایب خاص آشکار پیش از ظهور حضرت مهدی (عج) می باشد.
این نوشتار تلاشی است در تبیین نیابت خاص، خصوصیت های آن، علل انحصار و پاسخ به شبهات احمد بصری، مدعی یمانی معاصر.
ساختار اثر
این اثر در سه فصل تألیف شده است؛ در فصل اول این اثر که به کلیات و مفاهیم اختصاص یافته، ضمن بیان توضیحاتی در مورد نیابت خاص، به توقیفی بودن این نوع نیابت پرداخته شده است و جریان انحرافی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
«گونه شناسی مدعیان دروغین پیشینه مدعیان نیابت خاص»، «روش اصحاب و عالمان دینی در تقابل با مدعیان دروغین»، «شناخت اجماع، ارتکاز متشرعه و ضروریات مذهب و نقش آن در آموزه های دین» و «شناخت نامه احمد اسماعیل بصری، مدعی یمانی عراق» از دیگر مباحث این فصل به حساب می آید.
«چیستی و ادله توقیفی بودن نیابت خاص» عنوان دومین فصل از این کتاب است که نویسنده در این فصل در دو گفتار به «نیابت خاص؛ چیستی و خصوصیت ها» و «ادله انحصار عدد در نایبان خاص» می پردازد.
در سومین و آخرین فصل از کتاب حاضر، به «بررسی ادعاها و علل مدعی یمانی در رابطه با نیابت خاص» اشاره شده است؛ در این فصل، فراز و نشیب و تناقض در ادعاهای مدعی یمانی پرداخته شده و علل قرآنی و روایی مدعی یمانی و نقد آن تبیین شده است.
راه های اثبات نیابت خاص
موقعیت ویژه نواب اربعه بگونه ای بوده است که احتیاج به وجود نصی از حجت الهی بر اثبات این مقام غیرقابل انکار است. جایگاه رفیع این مقام به قدری بوده که بعضی از وکلای ائمه قبل را به طمع می اندازد و حسادت به نواب اربعه آنان را به بیراهه کشانده است.
لذا همچون لزوم های اثبات نیابت خاص، وجود نصی از طرف معصوم (عج) می باشد که این نص یا مستقیم بیان می شد (همانند نایب اول) یا نایب خاص قبلی به اطلاع شیعیان می رساند. قاطعیت و روشن بودن این نص بگونه ای است که هیچ شبهه ای برای فقهای شیعه و دیگر شیعیان باقی نمی گذارد.
متکلمان و فقیهان شیعه تصریح به نصوص وارد شده در رابطه با نواب اربعه نموده و بر نیابت آنان اتفاق نظر داشته اند و جز بعضی از طمع کنندگان و حسودان، کسی در این نصوص تردید نکرده است. مرحوم نعمانی و شیخ صدوق، نواب اربعه را نصب شده از طرف معصوم (ع) می دانند.
افزون بر نص های وارد شده از حجج الهی بر امر نیابت، نشان دادن بعضی از کرامت ها و معجزات توسط نایبان خاص، اطمینان خاطر را برای تردید کنندگان در امر نیابت به وجود

1401/06/07
11:41:07
5.0 / 5
490
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد