نور معرفت

پنجمین همایش بین المللی اربعین حسینی

پنجمین همایش بین المللی اربعین حسینی

به گزارش نور معرفت، دبیر علمی پنجمین همایش بین المللی اربعین حسینی اظهار داشت: مبحث اصلی همایش «اربعین جهانی شدن مقاومت و تحولات فراملی» است که قرار به نقش پیاده روی اربعین در ارتباطات بین فرهنگی بپردازد و زمینه هایی را فراهم آورد که گروهی از مسلمانان که از نظر فرهنگی، سیاسی و اقلیمی دور افتاده اند این امکان را داشته باشند که به هم متصل شوند.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، علی انتظاری دبیر علمی پنجمین همایش بین المللی اربعین حسینی امروز دوشنبه(۳۱مردادماه) در نشست خبری پنجمین همایش بین المللی اربعین حسینی که در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد با اشاره به اینکه مهم ترین هدف ما از برگزاری این همایش، آشنا کردن جامعه علمی با پدیده ی جدیدی به نام اربعین است، اظهار نمود: این پدیده تمام ابعاد زندگی سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ما را تحت تأثیر قرار داده است.
وی افزود: مبحث اصلی این همایش «اربعین جهانی شدن مقاومت و تحولات فراملی» است که قرار به نقش پیاده روی اربعین در ارتباطات بین فرهنگی بپردازد و زمینه هایی را فراهم آورد که گروهی از مسلمانان که از نظر فرهنگی، سیاسی و اقلیمی دور افتاده اند این امکان را داشته باشند که به هم متصل شوند.
انتظاری بیان نمود: سیاست های نوسازی در سده های اخیر معطوف به این بود است که دولت ملت ها شکل بگیرد و در این تقسیم بندی امت اسلامی گرفتار ضعف و جداشدگی قرار گرفت اما پیاده روی اربعین این فرصت را فراهم می آورد تا ملت ها مختلف در کنار هم با عشق ورزی به تعاملات برسند.
دبیر علمی پنجمین همایش بین المللی اربعین حسینی تصریح کرد: اربعین یک تجربه بسیار نادر است و در جهان امروز نئولیبرال که همه چیز محاسباتی است با جنس این اتفاقا کاملا متفاوت می باشد. امروز حتی غیرشیعیان و غیرمسلمانان کنجکاو هستند به این فضا ورود پیدا کنند. اما سوال اینست که در ابعاد گردشگری که همه به دنبال تفریح هستند چه اتفاقی می افتد که همه سفری را انتخاب می کنند که سختی هایی دارد.
وی ادامه داد: اصحاب علوم انسانی و اجتماعی از این منظر به این پدیده خواهند پرداخت که چه اتفاقی سبب جذابیت اربعین شده است. خوشبختانه گرایش بیشتر مردم با سلایق مختلف فکری، فرهنگی و مذهبی هر سال در اربعین بیشتر می شود.
انتظاری خاطرنشان کرد: پنجمین همایش بین المللی اربعین حسینی هم این فضا را فراهم می آورد تا تفکر و تدبرات بیشتری نسبت به این پدیده بشود و دانشمندان داخلی و خارجی دیدگاه های خویش را در این مورد به اشتراک گذارند. همانطور که می دانید علوم اجتماعی نگاه فراملی به اربعین دارد ازاین رو موضوع هایی همچون تحولات جهان اسلام، اربعین و سبک زندگی، اربعین؛ فرهنگ، هنر و رسانه، اربعین؛ گروه ها و سرمایه های اجتماعی، اربعین و هویت، اربعین و نیازهای معنوی، روانی و تربیتی و صدمه شناسی اربعین در این دوره همایش مورد بررسی قرار می گیرد.
به قول وی یک نشست هم با هماهنگی ستاد اربعین در کربلا برگزار خواهیم شد که اساتید کشورهای مختلف هم مقرر است در چارچوب سخنان کوتاه در این جلسه حضور پیدا کنند. همینطور نمایشگاه عکس و معرفی آثار برگزیده سالهای گذشته و کارهای تحقیقاتی را در هم حاشیه همایش خواهیم داشت.
محمدتقی کرمی دبیر اجرایی پنجمین همایش بین المللی اربعین هم در ادامه این نشست با اشاره به اینکه در این همایش تلاش براین است که نگاههای اجتماعی اربعین بررسی شود، اظهار داشت: باتوجه به مقالاتی که در این حوزه ارسال می شود میتوان اذعان کرد که گفتمان علوم اجتماعی در این دوره برجسته تر خواهد بود.
وی افزود: ما در برگزاری این همایش با ۱۰۰ پژوهشگر اربعین روبرو شدیم که این خود یک فهم بزرگ را برای ما به همراه داشت چونکه متوجه شدیم که یک پدیده جوان و نوظهور به نام اربعین تا چه اندازه مورد توجه قرار دارد.
کرمی تصریح کرد: برآورد می نماییم ۱۰۰ چکیده مقاله به دبیرخانه برسد، اصل مقالات تا ۵ شهریور ارسال خواهد شد و هم اکنون چکیده مقالات برای ما ارسال می شود چونکه تا ۱۴شهریور باید مقالات ارزیابی شود. همینطور در این همایش احیانا ۸ پنل حضوری و غیرحضوری با حضور مهمانان داخلی و خارجی خواهیم داشت که مباحث پیرامون اربعین مورد تبادل قرار می گیرد.
در بخش پایانی این نشست، غیاثوند دبیر کمیته ی علمی آماری از مقالات ارسالی عرضه و اظهار داشت: دو نفر از اساتید مقالات ارسالی را تا ۷شهریور مطالعه می کنند و در نهایت کتایی با عنوان چکیده مقالات به چاپ خواهد رسید.
منبع:

1401/05/31
20:21:20
5.0 / 5
599
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد