نور معرفت
به همت نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛

انتشار کتاب واقع گرایی اخلاقی

انتشار کتاب واقع گرایی اخلاقی

نور معرفت: کتاب واقع گرایی اخلاقی اثر بهروز محمدی منفرد است که در فلسفه و کلام اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه در 372 صفحه منتشر گردید.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، کتاب «واقع گرایی اخلاقی» اثر بهروز محمدی منفرد است که در فلسفه و کلام اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه در ۳۷۲ صفحه منتشر گردید.
وجودشناسی مسئله ای در فرااخلاق است که در آن از امکان و نحوه وجودی اوصاف اخلاقی از قبیل خوبی و بدی سخن گفته می شود و نگرش های معطوف به آن یعنی واقع گرایی و ناواقع گرایی اخلاق بررسی می گردد.
این پژوهش در پی بررسی برخی مناقشات مهم در مورد وجود یا نحوه وجودی اوصاف اخلاقی بین واقع گرایی و ناواقع گرا است تا بستری برای پژوهش های دقیق تر فراهم آید.
در این اثر مشاهده می نماییم که هر یک از واقع گرایان و ناواقع گرایان اخلاقی برخی پدیده های اخلاقی از قبیل دلیل اخلاقی، اختلاف اخلاقی و انگیزش اخلاقی را به نفع خود مصادره کرده اند. واقع گرای اخلاقی برای موفق شدن باید بتواند استدلال های ناواقع گرا با کمک چنین پدیده هایی را پاسخ دهد و افزون بر آن، استدلال هایی ایجابی ارائه نماید.
ساختار اثر
این اثر در دو بخش تألیف شده است. بخش اول که با عنوان «بررسی و نقد استدلال هایی در نفی وجود اوصاف اخلاقی» تنظیم شده که همچون این استدلال ها می توان به استدلال بوسیله ابتنا / فرارویدادگی، استدلال بوسیله عدم امکان نقش علّی اوصاف اخلاقی، استدلال گیلبرت هارمن در نفی اوصاف اخلاقی خاص، استدلال زبان شناختی ناشناخت گرا، استدلال بوسیله درون گرایی دلیل و هیوم گرایی انگیزشی در نفی اوصاف اخلاقی، و استدلال از طرق انگیزش اخلاقی در نفی وجود اوصاف اخلاقی اشاره نمود که هر یک به تفصیل تبیین شده است.
«استقلال اوصاف اخلاقی» عنوان دومین بخش از این کتاب است که در این بخش، به استقلال یا عدم استقلال وصف اخلاقی از ذهن و توافق عقلا، استقلال اوصاف اخلاقی از خاصیت های غیر اخلاقی، ناطبیعت گرایی اخلاقی و مدل واقع گرایی اخلاقی ناطبیعت گرا در اندیشه متعالیه پرداخته شده است.منبع:

1401/05/30
22:49:29
5.0 / 5
608
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد