نور معرفت
استاد معماری دانشگاه كمبریج:

تاثیر اسلامی قابل توجهی بر معماری و شهرسازی ونیز دیده می شود

تاثیر اسلامی قابل توجهی بر معماری و شهرسازی ونیز دیده می شود

نور معرفت: به گزارش نور معرفت، معماری منحصر به فرد شهر ونیز در ایتالیا سبب جذب پژوهشگران معماری شده است، به صورتی که این پژوهشگران بر تأثیرگذاری معماری اسلامی بر معماری این شهر اروپایی تاکید دارند.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، شهر ونیز در ایتالیا ساخته شده روی آب یکی از زیباترین شهرهای جهان است. شبکه های منحصر به فرد و خانه ها و پل های تاریخی دارد که جزایر آنرا در دریای آدریاتیک به هم متصل می کند. به صورتی که این شهر به مقصد گردشگران در عصر مدرن تبدیل گشته است. باوجود تاریخ و جغرافیای غربی خود، همواره ونیز پلی بین شرق و غرب بوده است. فضای شرقی متمایزی را با راهروهای تنگ و دخمه های پرپیچ و خمش و باغ های انبوه که پشت دیوارهای بلند پنهان شده است، می دهد. علاوه بر این بازارهای شلوغ و مزدحم که شبیه حکایت های شبانه عربی در بغداد قدیم یا دمشق یا قاهره است، فضای شرقی را متبلور می کند.
معماری منحصر به فرد ونیز همواره پژوهشگران معماری و تاریخ را به خود جذب کرده است. دبورا جانت هاوارد، استاد دانشگاه بریتانیا و مورخ هنری (۱۹۴۶) همچون کسانی است که به کار خویش را به ارتباط بین ایتالیا و مدیترانه شرقی، موسیقی و معماری در عصر رنسانس مختص کرده است.
جانت هوارد، استاد معماری در دانشکده معماری و تاریخ هنر در دانشگاه کمبریج می گوید: تاثیر اسلامی قابل توجهی بر معماری و شهرسازی ونیز دیده می شود. به صورتی که میتوان این تاثیر را در گنبدها، طاق ها نوک تیز، موزائیک های طلاکاری شده مانند کلیسای سینت مارکو و خیابان های پیچ در پیچ مشاهد کرد.
بازرگانان و مسافران ونیزی به شرق سفر کردند و تحت تاثیر شهرهای عربی بخصوص اسکندریه، حلب، عکا و دمشق قرار گرفتند. بعد از بازگشت شأن به ونیز، تجربیات خود از جاده ها و آثار معماری که با دقت زیاد در حافظه شأن ذخیره کردند، منتقل کردند. به صورتی که عناصر شرقی معتبر و اصیل را در طراحی سنتی ساختمان های ونیز بخصوص کاخ ها و خانه های ثروتمندان متجلی کردند.
علاوه بر بازرگانان و تجار، دیپلمات ها و کنسول ها، روشنفکران و گردشگران مسیحی اروپایی وجود دارند که ونیز نقطه آغاز سفر آنها به شام بود. این تاریخ نگار انگلیسی اعتقاد دارد که تقابل بین فرهنگ شرق و غرب از خصوصیت های شهر ونیز است.
ونیز باوجود این که مدافع ایمان مسیحی بود، اما پذیرای تأثیرات اسلامی شرقی و غربی بود که تأثیرات آن در خصوصیت ها و معماری سویا، گرانادای اندلس و پالرموی سیسیل است.
هوارد اعتقاد دارد که معماری اسلامی که ونیز از آن تاثیر گرفته است، با تأثیرات هنری بیزانس آغشته شده است. خصوصیت های مثبت معماری اسلامی سبب شده است تا معماران ونیزی از این خصوصیت ها برای معماری و شهرسازی بهره برداری کنند

1401/05/29
10:30:58
5.0 / 5
660
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد