نور معرفت
دبیركل مجمع جهانی اهل بیت(ع) :

نخبگان با مطالبه عالمانه در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب کوشاباشند

نخبگان با مطالبه عالمانه در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب کوشاباشند

نور معرفت: به گزارش نور معرفت، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) مطالبه عالمانه و دلسوزانه را وظیفه نخبگان در جامعه اسلامی دانست و اظهار داشت: اساتید دانشگاه و نخبگان علمی و دینی درتحقق راهبردهای بیانیه گام دوم انقلاب کوشاباشند.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، آیت الله رضا رمضانی پس از ظهر پنجشنبه در وبینار «عاشورا و درس های زندگی برای نخبگان» ضمن اشاره به ضرورت تحلیل ابعاد مختلف اخلاقی، عرفانی، فلسفی، فقهی، سیاسی و اجتماعی واقعه عاشورا اظهار نمود: عاشورا بعنوان یک معجزه حسی و عقلی، تلقی می شود و نخبگان دینی و علمی، علاوه بر نقش تأثیرگذار هدایتی در جوامع بشری، در نهضت و تحولات علمی دنیای معاصر و رشد به سمت تمدن اسلامی نقش دارند.
وی با اشاره به اینکه ایران اسلامی در بعضی بخش های علمی، جز ۵ تا ۱۰ کشور برتر دنیا است اضافه کرد: نقش نخبگان جامعه در طول تاریخ خصوصاً حیات مسلمانان، در همه بخش ها برجسته بوده و نخبگان جامعه باید علاوه بر نخبگی و تأثیرگذاری به اصول نهضت عاشورایی پایبند باشند.
آیت الله رمضانی حق محوری، حق طلبی و حق گویی را همچون اصول نهضت عاشورا برشمرد و اظهار داشت: محور حرکت و مطالبه گری ها در جامعه باید برپایه حق و حق طلبی بوده و خواص و نخبگان دینی و علمی نباید اجازه دهند امکانات، برای ضرر بشریت استفاده گردد.
وی با اشاره به اینکه دین بشریت را به یک انسان عالم، خردورز، متدین و مؤمن با حیات مومنانه می رساند افزود: جامعه یا حاکمیت نباید از نخبگان برای تثبیت و ثروت اندوزی بهره برده وئ همگان باید با تاسی از درس های نهضت عاشورا در مقابل خودکامگان ایستادگی کنند.
نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با تکیه بر لزوم پیشگیری از سوء استفاده از نخبگان اظهار داشت: نخبگان باید در سطوح مختلف، نقش تربیتی و تعلیمی داشته و نخبگان دینی و علمی در حوزه کاری خود باید در جهت رشد جامعه انسانی و اسلامی گام بردارند.
آیت الله رمضانی اصل کرامت مندی، کرامت پذیری و عزت مندی را از دیگر درس های نخبگان از عاشورا عنوان و افزود: جهاد و سخت کوشی از دیگر دروس امام حسین (ع) به نخبگان است و جامعه ای رنگ سعادت و خوشبختی را به خود می بیند که مدیریت جهادی داشته باشد.
وی با بیان اصل عدالت خواهی و ظلم ستیزی از دیگر دروس مدرسه حسینی برای نخبگان و یکی از راهبردها در بیانیه گام دوم است اظهار داشت: نسل جوان ما امروز دلبسته به همین نخبگان علمی است و همین علوم نقش اتصال به حق را برای بشر می تواند ایفا کند.
دبیرکل مجمع جهانی خاندان (ع) با اشاره به اینکه نخبگان باید نسبت به هر ظلمی موضع بگیرند، اضافه کرد: نخبگان همینطور باید نسبت به زمینه های تحقق عدالت و مطالبه گری مداخله کرده و سند چشم انداز عدالت در بخش های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را تدوین کنند.
آیت الله رمضانی، یکی از وظایف مهم نخبگان را مطالبه عالمانه، واقع بینانه و دلسوزانه دانست و اظهار داشت: نخبگان همینطور باید در مراحل اصلاح جامعه کوشا باشند و لحظه ای در این حوزه درنگ نکنند.
عضو مجلس خبرگان رهبری یکی دیگر از درس های عاشورا و امام حسین (ع) به نخبگان را، اصل حریت و آزادگی برشمرد و خاطرنشان کرد: نخبگان باید به دور از وابستگی به جایی علم را برای اندیشه، تفکر و رشد جامعه دنبال کرده و تلاش کنند تا نسل جوان وارد عرصه علمی شوند.
وی تواضع را از دیگر خصوصیات لازم برای نخبگان جامعه دانست و اظهار نمود: نخبگان جامعه باید نسبت به دین تواضع داشته و خویش را جز حافظان و مرزبانان دین بدانند و این خصوصیت را بعنوان یک امر شخصی و شخصیتی در خود تجربه کنند.
وی با مهم ارزیابی کردن نقش نخبگان در مدیریت و رفع مشکلات استان گیلان، اظهار داشت: امروزه نخبگان علمی جامعه باید برای حل مشکلات بخش های مختلف، تأثیرگذار بوده و نقد عالمانه داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه برای مشروعیت و تثبیت انقلاب اسلامی، نیازمند به نیروهای کارآمد در عرصه های مختلف هستیم اظهار داشت: هر استاد دانشگاه و نخبه علمی و دینی می تواند برای رسیدن به تمدن اسلامی و تحقق راهبردهای بیانیه گام دوم، تأثیرگذار باشد...
آیت الله رمضانی ابراز کرد: برای تحقق تمدن اسلامی، نیازمند مؤلفه هایی همچون توحید، عدالت، گفتگو، مدارا، در کنار هم بودن، جهاد، تلاش و همت همگانی، خرد جمعی و زیست جمعی مومنانه و حکیمانه هستیم.
وی با اشاره به اینکه امروزه دشمن درصدد طراحی رسانه ای برای نادیده گرفتن دستاوردهای انقلاب اسلامی است، اظهار داشت: نخبگان جامعه باید دستاوردهای علمی و نظامی را برای دانشجویان تشریح کنند چون که نشستن ایران در یک طرف میز مذاکره مقابل قدرتمندان جهان نشانه اقتدار نظام اسلامی است.
وی ضمن اشاره به این که دشمن به دنبال فاصله انداختن بین مردم، مسؤلان و نخبگان است، اظهار نمود: در پیچ تاریخی، هر چه به وظایف خود عمل کرده و جامعه از تاثیر نخبگان بهره مند شود، اقتدار و ضریب امنیتی در بخش های مختلف افزایش خواهد یافت.


منبع:

1401/05/21
15:19:58
5.0 / 5
632
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد