نور معرفت
همزمان با روز یازدهم ماه محرم؛

محرم شاهرود در ایستگاه یازدهم

محرم شاهرود در ایستگاه یازدهم

نور معرفت: مراسم نخل گردانی هیئت های مذهبی شهرستان شاهرود همزمان با یازدهمین روز از ماه محرم، با حضور مردم دلسوخته و عزادار خطه معلمان دین و اخلاق اجرا شد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: مراسم محوری نخل گردانی روز یازدهم ماه محرم شهرستان شاهرود با حضور مردم دلداده و عاشق دوده (ع) این شهرستان در محدوده کوچه پای نخل و تکیه زنجیری تا استادیوم تختی برگزار و هیئت های عزاداری در این راه سینه زنی کردند.
مردم از ساعتی به اجرای مراسم به سمت چهار راه مدرسه قلعه در حرکت هستند و یکی بعد از دیگری می رسند. پلیس مجبور شده محدودیت های ترافیکی را اعمال نماید مردم پس از دو سال کرونائی امسال مجالی یافته اند تا در سطحی متفاوت البته با بروز برخی محدودیت ها در این مراسم شرکت نمایند.
هیئت ها می رسند
دسته ها باید از جای جای شهر بیایند هیئت باغ زندان، هیئت قربا، دسته های عزاداری، هیئت میزبان یعنی بید آباد هم در محل است و عزاداری می کند. یک به یک می آیند و در راه از خیابان ها عبور می کنند. عزاداری با رسیدنم هیئت ها، کم کم شکل می گیرد. مردم در راه کناری ایستاده و دسته های عزاداری را تماشا می کنند.
دسته مهدیه هم امروز مانند روز گذشته به عزاداری پرداخته است آنرا دسته ای منظم با زنجیر زنی مرتب می دانند موضوعی که به ویژه برای جوانان، جذابیت خوبی دارد و مورد استقبال هم قرار می گیرد. جمعیت سر و شکلی پیدا می کند و به مرور قابل توجه می شود. ساعت حوالی ۱۸ است و این دیرترین نخل برداری شاهرود طی دو دهه اخیر شمرده می شود.
صدای دسته های عزاداری می آید سینه زنان و یا حسین (ع) می گویند در میانه خیابان ها کسانی با اسپند و مشک و شربت از عزاداران پذیرایی می کند. دسته باغ زندان از آن دور دیده می شود دسته های دیگر به ترتیب می آیند با نظم خاصی این مراسم درحال شکل گیری است.

خیابان ها مملو از جمعیت است
خانم ها گوشه پیاده روها ایستاده اند و عزاداران را تماشا می کنند آنانی که خانه هایشان مشرف به خیابان مزار شاهرود است، روی پشت بام ها نشسته تا دید بهتری نسبت به مراسم داشته باشند. کوچه پای نخل که از یک سو به تکیه زنجیری و از طرف دیگر به مسیر سربالایی نخل تا استادیوم تختی منتهی می شود، مملو از جمعیتی است که آمده اند نخل را پیش از برپا شدن تماشا کنند گروهی دستی به پاچه های سبز و مشکلی و قرمزش می کشند.
نخلی که چوب هایش متعلق به هیئت ها است و هر کس باید سر جای خودش باشد امسال اما بواسطه شرایط کرونائی قدری مراسم را تغییر داده و همین طور مدت آنرا هم کاسته اند مقرر است هیئت های عزاداری در مقابل استادیوم تختی هر کدام ده دقیقه سینه زنی کنند چونکه نگه داشتن جمعیت در ازدحام حتی در مکان رو باز هم نباید برای مدت طولانی باشد.
مردم به همین هم قانع هستند چونکه دو سال است یک دل سیر عزاداری نکرده اند و کرونا نگذاشته که به مراد دلشان برسند. ساعاتی قبل در دامغان هم مراسم نخل گردانی انجام شد و مردم با شکوه خاصی برای سید الشهدا (ع) عزاداری کردند و حالا نوبت شاهرودی ها است و مراسم سنتی نخل گردانی که قدمت بالایی نیز دارد.
نخل برداشته می شود
نخل آماده است و هیئت ها آمده اند دست کم ۹ متر ارتفاع دارد بزرگترین نخل گردانی استان سمنان امروز اینجا برپا است مردم محلی می گویند دست کم برای بلند کردنش ۶۰ مرد نیاز است چوب هایی که از جنس تیرهای سقف خانه های قدیمی است چارچوب آنرا ساخته اند امروز نخل شاهرود در کانون توجهات قرار دارد.
حاج محمود جلالی که به او مهندس جلالی هم می گویند مسئول فرمان یا حسین (ع) بلند کردن نخل است و باید آنقدر صبر کند که عزاداران کامل زیر نخل قرار گیرند تا بتوان آنرا از روی سازه نگه دارنده اش جدا ساخت سازه ای که گویا اشک مردم را هم او نگه داشته و بمحض این که بلند شود، سرازیر می شود با یا حسین گفتن ها…

اوج گیری عزاداری
یکی از بالا مواظب است و فرمان می دهد دیگری از اختتام مراقب نخل است که کج نشود همه باید به یک میزان انرژی وارد سازند تا نخل صاف بایستد. غریبم یا حسین (ع) مردم یک صدا یا حسین (ع) می گویند دیگری می گوید مظلومم یا حسین (ع) و مردم یا حسین (ع) را تکرار می کنند پیر غلام می گوید شهیدم یا حسین (ع) و مردم آنرا تکرار می کنند. نخل روی دوش مردم در سربالایی به سمت استادیوم تختی شناور می شود چون کشتی بر موج خروشان جمعیت سیاه پوش.
هیئت بیدآباد و باغزندان و غربا یکی بعد از دیگری عزاداری می کنند، سینه گرد می زنند همان طوری که رزمنده های شاهرود آنرا در جبهه های هم ترویج کرده بودند و مثالش را در والفجر ۸ حتی در میان دیگر استانها هم می دیدیم. هر کس کمر دیگری را گرفته و با دست به سینه می زند.
طوطی شکر خواره نوحه معروف شاهرودی ها هم پای نخل آن بالاها منتظر است تا نخل برسد دو یار جدا نشدنی طی سالهای اخیر؛ مقرر است علی خانی نماینده شاهرود و میامی در مجلس سخنرانی نیز داشته باشد اما قبل از آن هیئت های عزاداری از جاهای دور و نزدیک رسیده اند و فضای روز یازدهم محرم، عزاداری را به اوج رسانده و چشم ها را تر کرده است.
اینجا روز یازدهم محرم و بزرگترین مراسم نخل گردانی استان سمنان است.


منبع:

1401/05/19
12:01:16
5.0 / 5
533
تگها: دین , مذهب , مراسم
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد