نور معرفت
نایب رئیس كمیسیون فرهنگی مجلس:

در نظارت بر مسائل اخلاقی کرامت و عزت افراد باید حفظ شود

در نظارت بر مسائل اخلاقی کرامت و عزت افراد باید حفظ شود

به گزارش نور معرفت نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تکیه بر این که مسؤلان علاوه بر نظارت درونی نیازمند یک نظارت بیرونی هم هستند، تصریح کرد: وظیفه نظارت های بیرونی اینست که نظارت کنند که آیا افراد بر مبنای چارچوب های اخلاقی و تخصصی پایبند هستند یا نه.غلامرضا منتظری در گفت و گو با ایسنا، درباره طرح پیشنهاد راه اندازی گشت ارشاد مسئولین با اعلان اینکه «همه ما نیازمند نظارت هستیم»، اظهار نمود: برمبنای وظیفه اخلاقی، باید به اصول و ارزش ها پایبند باشیم. برای آرامش و مصونیت بخشی به جامعه به دو چیز نیاز داریم؛ یکی قانون و دیگری اخلاق که اگر این دو نباشد، دیگر پرنده اندیشه انسان به پرواز در نمی آید و در جایی لطمه خواهد دید.

وی با تاکید بر این که بیشترین سهم را در مسائل نظارتی خود مسئولان باید داشته باشند، اظهار داشت: خوب است این واقعیت را بپذیریم که علاوه بر نظارت درونی نیازمند یک نظارت بیرونی نیز هستیم؛ وظیفه نظارت های بیرونی این است که برمبنای نظارت های شغلی که تعریف شده است، نظارت کنند که آیا افراد برمبنای چارچوب های اخلاقی و تخصصی پایبند هستند یا نه. در مجموع اصل نظارت موضوع خوبی است اما درباره کمیت و کیفیت آن باید بیشتر صحبت شود.
بیشتر بخوانید:
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر: امر به معروف فقط برای حجاب نیست
هاشمی گلپایگانی: قوه قضائیه شعبه ویژه برای امر به معروف و نهی از منکر راه اندازی کند

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه درباره تلاش جریاناتی در خارج از کشور برای ایجاد دوگانه درباره حجاب اشاره کرد: هر کشوری قوانینی دارد که شهروندان و افرادی که در آنجا هستند باید به آن احترام بگذارند؛ در ایران نیز قوانین شرعی تکلیف ما را روشن کرده و همین طور قوانینی عرفی در جامعه ما مشخص است.

منتظری اشاره کرد: ما نباید به دنبال ایجاد شکاف و اختلاف بین افراد باشیم اما باید همه از یک اصل دفاع نماییم و آن این که باید به اصولی که شهدا برای آن جان خودرا از دست دادند و انقلاب برمبنای آنها شکل گرفته، پایبند باشیم؛ اگر به زیست و سلامت و مصونیت دیگران فکر می نماییم نباید فقط به خودمان بیندیشیم؛ آزادی این نیست که من هر جور که دلم می خواهد، در خیابان ظاهر شوم؛ این اصلاً مزیت نیست و در هیچ جای جهان نیز اینطور نیست.

وی اضافه کرد: در هر جایی از جهان چارچوب هایی تعریف شده که باید مورد احترام قرار بگیرند؛ اگر این اتفاق نیفتد دیگر نمی گردد جامعه را کنترل کرد. بطورمثال در راهنمایی و رانندگی چارچوب هایی تعریف شده ایست که باید مورد توجه قرار بگیرد؛ با اینحال اگر من بخواهم هر جور که دلم می خواهد رانندگی کنم، آیا آرامش دیگران را بر هم نمی ریزم؟ با سفارش های راهنمایی و رانندگی مشکل بر طرف نمی گردد و جرائم رانندگی کاهش نمی یابد.

این نماینده مجلس با اعلان اینکه «یک جامعه هم به قانون نیاز دارد هم به اخلاق»، اظهار نمود: همه باید به چارچوب های جامعه پایبند باشیم؛ حال اگر من به این چارچوب پایبند نبودم، دستگاه نظارتی وظیفه دارد به من تذکر بدهد.

منتظری با تاکید بر این که در مسائل اخلاقی حساسیت های بیشتری وجود دارد، اظهار داشت: دو نگاه دراین زمینه وجود دارد؛ یکی این که بی تفاوت باشیم که نگاه خوب و قشنگی نیست؛ دیگر این که بی تفاوت نباشیم که به این معناست که اگر به ارزشی کم توجیهی شد، قانون به دستگاه هایی مسئولیت بدهد که نظارت کنند و تذکر بدهند. البته در حوزه نظارت در زمینه مسائل اخلاقی شیوه تذکر و نحوه برخورد بسیار مهم است؛ باید کرامت و عزت افراد حفظ شود.

وی همین طور با اعلان اینکه نحوه «انجام کار در حوزه نظارت در زمینه مسائل اخلاقی از فرعیات است»، اشاره کرد: دراین زمینه باید اصول را از فرعیات جدا کنیم؛ زمانی است که راجع به برخورد یک فرد نقد و نسبت به روش مواجهه یک نیرو نقد داریم و زمانی است که راجع به اصل آن نقد داریم و می گوییم که اصلاً تذکر نه، که این پسندیده و قابل دفاع نیست؛ من بر این باورم که تذکر آری، لکن با رعایت استانداردها و شیوه هایی کرامت و عزت انسان ها حفظ شود.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در آخر با تاکید بر این که برمبنای قانون نیروی انتظامی در زمینه تامین امنیت اخلاقی مسئولیت دارد، اشاره کرد: کار نیروی انتظامی حفظ نظم است و این نیرو نیز امروز برابر قانون به وظایف خود عمل می کند؛ اگر نقص و کاستی وجود دارد، مجلس می تواند در قانون گذاری به این مساله کمک نماید. الان در کمیسیون فرهنگی کمیته ویژه ای با عنوان امر به معروف وجود دارد که وظیفه اش ارتباط با ستاد امر به معروف و هماهنگی با وزارت کشور برای رسیدن به یک مدل اثر بخش درباره زیست عفیفانه است؛ وقتی مدل زیست عفیفانه طراحی شود، آرامش به جامعه بازمی گردد.

منبع:

1401/05/18
23:19:16
5.0 / 5
449
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد