نور معرفت

حقیقت مرگ در فلسفه سهروردی و مقایسه با ابن سینا

حقیقت مرگ در فلسفه سهروردی و مقایسه با ابن سینا

نور معرفت: بیستمین نشست از مجموعه درس گفتارهایی درباره ی سهروردی به «حقیقت مرگ در فلسفه سهروردی و مقایسه با ابن سینا» اختصاص دارد


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، این جلسه که با سخنان دکتر قاسم پورحسن (عضو گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی) در روز چهارشنبه ۲۹ تیرماه ساعت ۱۵ برگزار می گردد و علاقه مندان می توانند این جلسه را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به آدرس ketabofarhang، کانال تلگرام bookcitycc و صفحه ی این مرکز در آپارات پیگیری کنند.
در معرفی این جلسه آمده است: فیلسوفان اسلامی دو رویکرد اصلی در باب مرگ مطرح کرده اند که باید از آن با عنوان منظر فارابی_ابن سینایی یاد کرد و سهروردی و ملاصدرا ادامه ابن سینا محسوب می شوند. فارابی نفوس برخی انسانها را بعد از مرگ فناپذیر دانسته است اما ابن سینا و سهروردی همه نفوس را دارای بقا میدانند. مرگ نزد سهروردی عبارتست از قطع علاقه و باطل شدن شوق و رابطه میان نفس و بدن. سهروردی در چهار اثر خود بیش از سایر آثارش درباره مرگ و بقای نفوس و مراتب نفوس بعد از مرگ سخن گفته است: رساله یزدان شناخت، کتاب حکمت الاشراق، رساله هیاکل النور و رساله پرتونامه.
منبع:

1401/04/29
12:23:03
5.0 / 5
479
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد