نور معرفت
معاون فرهنگی مركز اسلامی خراسان رضوی:

جایگاه و نقش سادات در دین مبین اسلام رفیع است

جایگاه و نقش سادات در دین مبین اسلام رفیع است

به گزارش نور معرفت تایباد ـ معاون فرهنگی مرکز اسلامی خراسان رضوی اظهار داشت: جایگاه و نقش سادات در دین مبین اسلام جایگاه رفیعی است و سید ارزش بسیاری در میان مسلمانان دارد.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، حجت الاسلام یوسف مهربان بامداد سه شنبه در همایش تجلیل و تکریم سادات تسنن و تشیع شهرستان تایباد با عنوان «مثل نبی (ص)، عاشق علی (ع)» که با حضور ائمه جمعه شهرستان، معاون فرهنگی مرکز اسلامی خراسان و معاون ادیان و مذاهب تبلیغات مذاهب اسلامی استان برگزار شد، اظهار نمود: جایگاه و نقش سادات در دین مبین اسلام جایگاه رفیعی است و سید ارزش بسیاری در میان مسلمانان دارد.
معاون فرهنگی مرکز اسلامی خراسان رضوی بیان کرد: بعد از آنکه فرزندان پسر رسول خدا (ص) وفات کردند، عده ای خوشبین بودند که پیامبر اسلام (ص) مقطوع النسل شود، اما خداوند متعال اعجازی به وجود آورد که تا اختتام دنیا پابرجا بماند.
وی اظهار نمود: سوره کوثر با وجود این که کوچک ترین سوره قرآن کریم است، اما نشان دهنده معجزه خداوند است، به نحوی که امروز ۱۰۰ میلیون سادات در جهان اسلام وجود دارد که ۶ میلیون آن در ایران وجود دارد.
مهربان اشاره کرد: تحلیلگران شیعه و اهل سنت «کوثر» را خیر تمام ناشدنی تفسیر کردند و اگر این خیر تمام نشدنی نبود، شاید امروز از اسمی از اسلام نبود، بدین سبب تکریم سادات شیعه و اهل سنت وظیفه همه ما است، برای اینکه تکریم سادات، تکریم نبی مکرم اسلام (ص) است.
باید امیرالمومنین علی (ع) را محور وحدت قرار داد
در ادامه محمود غلامی جامی، مسئول فرق، ادیان و مذاهب اسلامی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی اظهار نمود: به موضوع غدیر باید از دو منظر اسلامی و مذهبی نگاه کرد، متأسفانه این رویداد بزرگ از نظر اسلامی توجهی به آن نشده و رنگ مذهبی به خود گرفته است، در صورتیکه اصل موضوع در همه روایات اثبات شده است، اما نگاه های تنگ آنرا به عید مذهبی تقلیل دادند.
مسئول فرق، ادیان و مذاهب اسلامی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی اضافه کرد: رویداد غدیر و محوریت امیرالمومنین (ع) در این رویداد را همه مذاهب قبول دارند، پس باید امیرالمومنین علی (ع) را محور وحدت قرار داد و این همایش ها می تواند در زمینه وحدت بسیار مؤثر باشد.
وی با اعلان اینکه در فضائل امیر المومنین علی (ع) هیچ اختلافی بین مسلمانان نیست، اظهار داشت: از سرپرستی حضرت علی (ع) تا خوابیدن حضرت (ع) در بستر پیامبر (ص) در شب هجرت و رشادت های ایشان در میدان جهاد و عقد اخوت و دیگر اتفاقات صدر اسلام همه نشان دهنده فضائل حضرت علی (ع) است که باید همیشه مطرح شود و بلند فریاد زده شود تا این بستر محور وحدت امت اسلام شود.
غلامی افزود: به جهت اینکه این بستر، محور قدرتمندی در اسلام شود، باید آنرا شناخت تا اتهاماتی که برخی شیعه و سنی را خطاب قرار می دهند، بی اثر شود، متأسفانه دشمنان تلاش کردند تا با اتهاماتی نظیر تحریف قرآن کریم توسط شیعه و دشمنی با دوده توسط اهل سنت، دشمنی بین ملت مسلمان ایجاد کنند.
مسئول فرق، ادیان و مذاهب اسلامی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با اعلان اینکه توهین به یکدیگر هیچ توجیهی ندارد و دوری از این منکر فتوای صریح مقام معظم رهبری است، اظهار داشت: سادات می توانند جلودار وحدت و یکپارچگی امت اسلام باشند.
سادات مانند علما مسئولیت دارند
مولانا غلام نبی توکلی، امام جمعه شهرستان تایباد نیز در جمع سادات تسنن و تشیع تایباد اظهار نمود: سادات منسوب به بزرگان دین اسلام و شخصیت هایی هستند که همه دین ما از آنها است، سادات حسینی و علوی هر دو از نسل فاطمه زهرا (س) و علی بن ابی طالب (ع) هستند، سادات عقیلی از اولاد عقیل بن ابی طالب و سادات جعفری از اولاد جعفر بن ابی طالب هستند.
امام جمعه شهرستان تایباد اضافه کرد: ساداتی که منسوب به این بزرگواران هستند، نسبت به دین وظایفی بیشتری دارند و دین هم انتظار بیشتری از آنها دارد، سادات باید در سبک زندگی نبوی (ص) زندگی کنند و احساس خوشبختی و فضیلت داشته باشند که منسوب به انسان های بزرگ و وارسته هستند.
وی اشاره کرد: افرادی که سادات به آنها منسوب هستند شخصیت هایی هستند که انسان های بی شماری را به اسلام هدایت کردند و سعادت و خوشبختی دنیا و آخرت را بر آنها معرفی کردند، سادات نیز باید اینچنین باشند، نباید خودرا با مردم عادی مقایسه کنند و به رفتار خود در جامعه اهمیت بدهند.
مولانا توکلی اشاره کرد: سادات باید ریشه و خاندان خودرا بشناسد، برای اینکه وقتی بزرگان خودرا شناختند، می توانند با اسم آنها بهتر زندگی کنند و در راه امر به معروف و نهی از منکر تلاش کنند تا کسی پرده اسلام را ندرد، در حقیقت سادات مانند علما مسئولیت دارند حتی اگر منجر به شهادت ایشان شوند برای اینکه منسوب به سرچشمه کسانی هستند که دین را به ما رساندند.
امام جمعه شهرستان تایباد با اعلان اینکه دشمنان حضرت علی (ع) به فضائل ایشان شهادت می دادند، اظهار داشت: سادات هم باید مانند ایشان زندگی کنند که همه از دوست و دشمن به فضائل آنها شهادت دهند. زندگی سادات باید الگوی جامعه جهت زندگی سایر انسان ها باشد.
سادات باید قدر خودرا بدانند
همچنین حجت الاسلام حسین ملکی ابرده، امام جمعه شهرستان تایباد اظهار نمود: ابن ابی الحدید؛ شارح نهج البلاغه و از بزرگان اهل سنت می نویسد: هرجایی از جهاد و جبهه صحبت شود علی (ع) از بزرگان جهاد است، اگر درباره موعظه صحبت شود، بالاترین واعظ علی (ع) است، اگر درباره فقه و تفسیر صحبت شود، علی (ع) رییس تمام فقها و تحلیلگران است، اگر درباره عدل و توحید صحبت شود، او امام عادلان و رهبر موحدین جهان است، هیچ جای انکار ندارد که خداوند تمام ظرفیت های عالم را در وجود یک نفر جمع کند.
امام جمعه شهرستان تایباد اضافه کرد: اگر تمام موحدین و اهالی عدل و انصاف جمع شوند، علی (ع) بالاترین آنها است. حضرت علی (ع) در نامه به مالک اشتر بهترین دستور مدیریت سیاسی یک کشور اسلامی است.
وی اشاره کرد: سادات باید قدر خودرا بدانند، نماز اول وقت، تقوا، عفت، عصمت، حجاب، غیرت، مردانگی، انسانیت، محبت، ایثار و وحدت خواسته حضرت علی (ع) از سادات است، نباید اسم حضرت علی (ع) را یدک بکشیم اما خصوصیت هایی خلاف فرهنگ علوی (ع) داشته باشیم.
گفتنی است همایش تجلیل از سادات تسنن و تشیع شهرستان تایباد با حضور ۱۲۰ شخصیت از خانواده سادات این شهرستان برگزار و در این همایش که برای نخستین بار در تایباد برگزار شد، از ۲۰ نفر از سادات تسنن و تشیع شهرستان تایباد تجلیل شد.


منبع:

1401/04/28
19:57:36
5.0 / 5
457
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد