نور معرفت

عید قربان به روایت تابلویی از فرشچیان

عید قربان به روایت تابلویی از فرشچیان

نور معرفت: محمود فرشچیان از هنرمندان باسابقه کشورمان که به لحاظ ترکیب کردن نگاه مذهبی و هنری و در نتیجه خلق آثاری پرارزش با مضامین معنوی، همواره مورد توجه بوده است. این هنرمند که دهه ۹۰ از زندگی اش را پشت سر می گذارد و نشان افتخار جهادگر عرصه فرهنگ و هنر را در کارنامه دارد، در اثری نسبت به عید قربان ادای دین کرده است.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، فرشچیان، در خانواده ای مذهبی بزرگ شده و اندیشه او هم مبتنی بر مذهب شکل گرفته است. این فضای فکری، فرشچیان را به صرف دقت بیشتر به لحاظ طراحی، ترکیب بندی رنگ و فرم در چنین آثاری که علاقمندی شخصی اش را هم به همراه دارد، سوق می دهد.
جلیل جوکار، هنرمند نگارگر در توصیف این آثار محمود فرشچیان به یکی از روزنامه ها گفته است: «ایشان بر سازنده کمپوزیسیونی دوار و منسجم هستند. نوعی از تعالی و نوعی از حرکت از کثرت به وحدت را می بینیم. این خصوصیت در همه آثار دینی ایشان متجلی است. در تابلوی «آزمون بزرگ» هم با همین فضا مواجه هستیم.»
همان طور که گفته شد، «آزمون بزرگ» نام یکی از آثار فرشچیان است که به رسم سبک همیشگی او، با نگاهی ترکیب شده از هنر و مذهب، یادآور واقعه ای مهمی در تاریخ مسلمانان ـ عید سعید قربان ـ است.

اگر با دقت به تابلویی که در پایین تر تصویر آنرا مشاهده می کنید، توجه کنید، روایت محمود فرشچیان از داستان ابراهیم نبی و آزمون بزرگ وی در محضر خداوند را نظاره خواهید کرد. حضرت ابراهیم (ع) را به هنگام اجرای فرمان الهی و حضرت اسماعیل را هم در حالتی که دستان و چشمانش بسته شده، می بینید. در سمت و سوی دیگر تابلو، فرشتگان الهی به چشم می خورند که به صورتی عینی به تصویر کشیده شده اند و با ابلاغ پیام الهی به حضرت ابراهیم، از او می خواهند که دست از قربانی کردن پسرش بکشد.
ملایم بودن این رنگ ها و غالب بودن رنگ های سفید (مظهر پاکی) و سبز و آبی نماد آرامش و مذهب، گویی باز هم نگاه معنوی فرشچیان در خلق تابلوهای نقاشی را به ما یادآوری می کند.
فرشچیان خلق «آزمون بزرگ» را در عید قربان سال ۱۳۶۷ شروع کرد و درست هفت ماه بعد از آن، این اثر معنوی ـ مذهبی توسط او کشیده شد. این تابلوی پربار با سبک مینیاتور و تکنیک آکریلیک امروزه در کاخ موزه سعدآباد نگهداری می شود.

منبع:

1401/04/20
07:39:30
5.0 / 5
704
تگها: دین , فرهنگ , مذهب , هنر
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد