نور معرفت
دبیركل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی:

دفاع از ثبات و استقلال و امنیت کشورهای اسلامی وظیفه همه ماست

دفاع از ثبات و استقلال و امنیت کشورهای اسلامی وظیفه همه ماست

به گزارش نور معرفت شهریاری گفت: اگر یکی از کشورهای غیر اسلامی بخواهد به کشورهای اسلامی تجاوز کند و قسمتی از اراضی و ثروت های آنرا به یغما ببرد، وظیفه همه ماست که برای دفاع از آن اراضی به پا خیزیم.


به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، حجت الاسلام حمید شهریاری دبیرکل مجمع طی سخنانی در پانزدهمین کنفرانس وحدت اسلامی لندن، گفت: از برگزار کنندگان این کنفرانس وحدت که اهتمام در هدایت انسان به سمت زندگی صالح و حکیمانه دارند بسیار قدردانی می نماییم.

ایشان سپس با اشاره به آیه «یا ایها الذین امنوا اصبروا و صابروا و رابطوا واتقوا الله لعلکم تفلحون» اظهار داشت: زندگی نیاز به پیروی از دستوراتی دارد که در قرآن کریم بر آن تاکید شده است؛ خداوند در این آیه انسان را سفارش به صبر می کند که بگفته مفسران منظور از صبر در این آیه صبر بر سختی ها و اطاعت از خداوند و صبر بر گناه کردن است. مصابره و مرابطه جز با تشکیل حکومت اسلامی میسر نمی گردد

حجت الاسلام شهریاری در ادامه به تشریح افعال اصبروا و صابروا پرداخت و اظهار داشت: خداوند پس از اصبروا می فرماید، صابروا که زمخشری در تفسیر خود منظور از مصابره را غلبه بر دشمن با ابزار صبر در مقابل سختی های جنگ تفسیر می کند. اصبروا شامل فرد می شود اما صابروا دیگران و امور مربوط به جامعه را نیز در بر می گیرد. خداوند در آیه دیگری می فرماید: «مِن رِباطِ الخَیلِ تُرهِبونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّکُم»؛ رسول خدا(ص) نیز می فرمایند«مَنْ رَابَطَ یَوْمًا فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَوْ لَیْلَةً کَانَ کَعِدْلِ شَهْرٍ صِیَامِهِ وَقِیَامِهِ» بر این اساس؛ مصابره و مرابطه جز با تشکیل حکومت اسلامی میسر نمی گردد و بدون دولت و حکومت این دو ممکن نیست؛ برای اداره جامعه اسلامی به حکومت اسلامی نیاز داریم و امروزه به سبب تعدد کشورهای اسلامی نیاز به همبستگی و همکاری بین این کشورها برای غلبه بر دشمن و استکبار جهانی و صهیونیست داریم.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: کشورهای اسلامی حداقل در پنج مورد باید با هم همکاری مشترک داشته باشند، همکاری در حوزه برقراری ثبات و امنیت، همکاریهای علمی، سیاسی، ثروت ها و منابع جهان اسلام و همکاری در حوزه خدمات مشترک در جهان اسلام.

وی ادامه داد: استکبار جهانی پیوسته در صدد سیطره بر ملت های مستضعف بوده و به روش های مختلف برای رسیدن به این هدف خود برنامه ریزی می کند؛ استکبار همین طور در پی توسعه امنیت خود در مناطق مختلف است تا از هرگونه تهدید خارجی در امان بوده و قدرت مقابله با تهدیدات را داشته باشد.

آمریکا و یا اتحاد جماهیر شوروی و هیچ اجنبی بر ما مسلمین تسلط یابند حجت الاسلام شهریاری اشاره کرد: در دین اسلام اجازه تسلط کفار بر مسلمین داده نشده و آنرا مردود دانسته است؛ همانطور که رسول اکرم(ص) اسلام را معیار برای برتری قرار داده است و می فرماید «الاسلام یعلو و لا یعلی علیه». امام خمینی در مورد سلطه بیگانگان بر مسلمانان می گوید، منطق ما منطق اسلام است و شایسته و جایز نیست غیر شما بر شما تسلط یابد و تحت سلطه بیگانه باشید. خلاصه این که شایسته نیست آمریکا و یا اتحاد جماهیر شوروی و هیچ اجنبی بر ما مسلمین تسلط یابند؛این منطق و شعار ماست.

وی اشاره کرد: به فرموده مقام معظم رهبری ما در عصر حاضر دو نظام سلطه داریم که بر جهان حکمرانی می کنند؛ کشورهایی بزرگ در قالب استکبار جهانی و کشورهایی که در مقابل این جنایتکاران سر تسلیم فرود آورده و در جنایت های استکبار شریک شده اند و قربانی این دو دسته کشورهای مستضعف هستند که به سبب جهل و ضعف و عدم اراده مورد هتک حرمت قرار می گیرند. تفرقه، کشورهای اسلامی را تهدید می کند

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اضافه کرد: همچون اموری که کشورهای اسلامی را تهدید می کند، تفرقه است؛ چونکه زمینه را برای سیطره بیگانان فراهم می آورد و استعمار را جری تر می کند تا در پی ایجاد پراکندگی و تفرقه بین امت اسلام باشد و تسلط خود بر کشورهای اسلامی را تسهیل کند.

وی افزود: گروههای مختلف در دین و مذهب و قومیت متفاوتند و همین الگوهای متفاوت زندگی، بهانه ای در دست دشمن است؛ بطوریکه شاهد بوده ایم تعدادی از مذاهب و ادیان در نتیجه تبلیغ دشمنان به سمت آنها روی آورده اند، به این امید که آنها را در مقابله با مذهب مخالف یاری رسانند و همین مورد زمینه را برای حضور بیگانگان و تسلط آنها فراهم نموده است؛ حال آنکه قران کریم همه پیروان انبیاء و پیامبران اولی العزم را به اقامه دین، عدم تفرقه و چنگ زدن به ریسمان الهی فرامی خواند.

حجت الاسلام شهریاری با بیان این مطلب اضافه کرد: امنیت نعمت الهی است که در نتیجه دشمنی بین مسلمانان و حملات دشمن مفقود می شود؛ اما به مقتضای اراده الهی می تواند تبدیل به عامل وحدتی در جامعه شود.

وی تاکید کرد: قرآن کریم از اقامه نماز در مسجدی که انگیزه آن تفرقه و نفاق بین مسلمانان و ضرر رساندن به آنها باشد نهی می کند؛ خداوند ما را به راه مستقیم هدایت می کند و از رفتن به مسیری که در آن تفرقه باشد باز می دارد و به رسول خود می گوید: «ان الذین فَرّقوا دینَهم و کانوا شِیَعا لست منهم فی شیء» اینهایی که تفرقه می کنند و گروه گروه می شوند تو از آنها نیستی و پیوندی با آنها نداری.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: ازعوامل مهمی که امنیت جامعه اسلامی را تهدید می کند تفرقه مذهبی است که امام خمینی(ره) دراین زمینه می فرماید، رهبران کشورهای اسلامی باید توجه نمایند که این اختلافات ممکنست موجودیت آنها را از پایه و اساس تهدید کند.

وی تاکید کرد: رهبران کشورهای اسلامی باید عقل و تدبیر خودرا به کار گیرند و توجه نمایند کسانی هستند که می خواهند به اسم دین و مذهب بر اسلام سیطره یابند و برخی ایادی خبیث که در این کشورها بین شیعه و سنی ایجاد اختلاف می کنند، نه با شیعه و نه با اهل سنت نسبتی ندارد، بلکه مزدوران استکبار و استعمارند که در پی سلب سیادت و حاکمیت مسلمانان از کشورهای اسلامی هستند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار نمود: رهبر معظم انقلاب اسلامی در یکی از سخنرانی های خود به مهمانان کنفرانس وحدت اسلامی می فرماید؛ جهان اسلامی که جمعیت آن به یک میلیارد و نصف می رسد، امکانات اقلیمی و جغرافیایی و طبیعی و انسانی زیادی دارند که نظیر ندارد و قادر هستند قدرت بزرگ متحدی تشکیل دهند.

وی با بیان این مطلب افزود: بیش از دویست سال است که استعمار غربی درحال دوشیدن منطقه است و پیوسته ثروت های آنرا به یغما می برد؛ منطقه در عصر استعمار قدیم و جدید به نحوی در خدمت اهداف سیاسی استکبار و به ویژه آمریکا بوده است.

حجت الاسلام شهریاری اشاره کرد: آمادگی کشورهای اسلامی در مقابل استکبار وابسته به وحدت آن و بروز قدرت اسلامی آن به مفهوم حقیقی و تحقق استقلال اسلامی و واقعی در منطقه است که در این صورت تسلط اقتصادی وسیاسی و فرهنگی دشمن اختتام می یابد؛ اما آنها نمی توانند این را بپذیرند؛ پس با هر آنچه که در اختیار دارند، برای عدم تحقق این هدف می کوشند و با تمام توان برای ایجاد اختلاف بین مسلمین و تحقق آرمان های خود تلاش می کنند.

وی اظهار داشت: متأسفانه این بیماری تفرقه به جسم جهان اسلام سرایت پیدا کرده است؛ بدین سبب سفارش می نماییم در مورد این قضیه بطور جد تفکر و تدبر کرده و تلاش نماییم امنیت را به مرزهای تمامی کشورهای اسلامی گسترش دهیم و آنرا تقویت و تحکیم بخشیم و تبدیل به یک امر دائمی نماییم. این امر به تدابیر اساسی نیاز دارد تا با ذهن و جان سیاستمدارن و عموم جامعه با فرهنگهای مختلف بطور یکسان تطابق یابد. استکبار جهانی با ایجاد اختلافات مذهبی و فرهنگی در تلاش است

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اشاره کرد: شکی نیست که استکبار جهانی پیوسته برای از بین بردن امنیت کشورهای اسلامی با ایجاد اختلافات مذهبی و فرهنگی در تلاش است تا به بهانه وساطت بین کشورهای درگیر جایگاهی برای خود در منطقه داشته باشد؛ بنا بر این از هر روشی همچون تحقیر و استهزاء و اهانت برای ایجاد اختلاف بین مذاهب و قومیت ها بهره می برد؛ این در حالیست که قرآن کریم، مسلمانان را از دادن لقب های زشت به یکدیگر و مسخره کردن و توهین به مقدسات یکدیگر بر حذر می دارد.

وی گفت: اتحاد اسلامی به مدلول همراهی ملت ها و همکاری بین حکومت هاست؛ ملت ها متفق هستند و همبستگی دارند و ایجاد اختلافات قومی و مذهبی بین آنها ممکن نیست مگر با وسوسه های دشمنان؛ اما مشکل در مورد دولت هایی است که ممکنست تحت تأثیر بازی های سیاسی قرار بگیرند و به بیراهه بروند.

حجت الاسلام شهریاری اضافه کرد: ما به دولت های همسایه می گوییم که دست دوستی و برادری ما پیوسته به سمت آنها دراز است و این از روی نیاز ما نیست بلکه برمبنای عقلانیت اسلامی است؛ اگر یکی از کشورهای غیر اسلامی بخواهد به کشورهای اسلامی تجاوز کند و قسمتی از اراضی و ثروت های آنرا به یغما ببرد، وظیفه همه ماست که برای دفاع از آن اراضی به پا خیزیم که درهمین راستا پشتیبانی از اراضی فلسطین هدف مشترک بین ما مسلمانان است و جهان اسلام باید آنرا دنبال کند.

وی افزود: مقاومت در مقابل ظلم و جور از سیره اهل بیت(ع) و نبی اکرم(ص) بوده و وظیفه همه مسلمانان است. سلامت و امنیت اراضی کشورهای اسلامی همچون عراق، سوریه و کشورهای منطقه موضوع بسیار مهمی برای ماست؛ همان طوری که مقام معظم رهبری هم گفته اند، آمریکایی ها درصدد تجزیه این کشورها و ایجاد کشورهای کوچک و منفک شده و تسلیم شده هستند که به حول و قوه الهی این امر محقق نخواهد شد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرد: همه ما از سلامت اراضی کشورهای مختلف اسلامی دفاع می نماییم و در مقابل سیاست ایجاد تفرقه آمریکا می ایستیم؛ امروز کشورهای اسلامی قادر هستند زمام امور را به دست گرفته و اقدامات بزرگی در مقابل دشمن انجام دهند.

او در آخر اظهار داشت: پشتیبانی از مردم مظلوم فلسطین و عراق و یمن و دفاع از ثبات و استقلال سوریه و لبنان و دیگر کشورهای منطقه، وظیفه همه ما به ویژه علما، نخبگان سیاسی، دینی و فرهنگی، دولتمردان و جوانان دانشگاهی است.


منبع:

1401/04/11
10:19:10
5.0 / 5
375
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد