نور معرفت

کتاب اسرار نهضت امام حسین(ع) روانه بازار نشر شد

کتاب اسرار نهضت امام حسین(ع) روانه بازار نشر شد

کتاب «اسرار نهضت امام حسین(ع)» با عنوان «الدعوه الحسینیه الی نصره الشریعه الاسلامیه» در 272 صفحه به چاپ رسید.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، کتاب «اسرار نهضت امام حسین(ع)» با عنوان «الدعوه الحسینیه الی نصره الشریعه الاسلامیه» اثر آیت الله محمدرضا کلباسی اشتری و تدوین عبدالجواد فلاطوری و تصحیح و تحقیق آیت الله احمد کلباسی اشتری به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۲۷۲ صفحه منتشر گردید.
این کتاب، اثری است گرانسنگ در بیان نکته هایی از تاریخ نهضت امام حسین(ع) و تحلیل قسمت هایی از آن با استناد به آیات قرآن کریم و احادیث اهل بیت(ع) ست که مؤلف در این اثر درس های عبرت آموز قیام عاشورا را تبیین کرده و تلاش دارد نوع نگرش مردم به این واقعه بزرگ را با بصیرت همراه کند.
مؤلف در جای جای کتاب ها و رسائل خود همیشه بر استفاده همزمان از معارف وحیانی و آموزه های عقلی تاکید داشته است، تا اندیشه های دینی را به شکل جامع و علمی تبیین نماید.
محقق این اثر در تصحیح و تحقیق اثر مذکور، تمام آیات و روایات و شواهد مختلف را اعراب گذاری، مأخذیابی و ترجمه کرده است.
ساختار اثر
این اثر در قالب ۲۵ تقریر تألیف شده است؛ همچون عناوین این تقریرها می توان به قیام امام حسین(ع)، آثار قیام، دردهای حسین(ع)، علت عزیمت حسین(ع) به مکه، نتیجه و اختتام کارِ مُسلم، اقدامات جنگی، جغرافی کربلا، روحیه یاران حسین(ع)، آرایش جنگی حسین(ع)، مواعظ حسینی و مصادیق حقیقت اشاره نمود.

برشی از اثر
* علت عزیمت امام حسین (ع) به مکه
اولین علتی که سبب انتخاب مکه بود، همانا مصون بودن آن بود از کلیه تعرّضات و اعتدائات؛ چه به نصّ صریح قرآن و شارع مقدس هیچ کس حق نداشت در حرم الهی جنگ و خون ریزی یا ایجاد فتنه کند؛ و حسین (ع) می خواست از این خاصیت مکه بهره برده، تا موقع لازم، در آنجا تحصن کرده و خودرا از شرّ بنی امیه در پناه بدارد.
دومین سببی که حسین(ع) را به مکه کشید، نزدیکی موسم حج و استفاده از مجمع بزرگ و همگانی فِرَق مسلمانان و شناساندن خود به آنها بود. در این قسمت هم حسین(ع) تا ممکن بود موفق شد؛ و بواسطه بروز مکارم اخلاق و نشر فضایل و معارف حقه و تعلیم علوم و مبادی اسلامی به کلیه ساکنین و آیندگان و روندگان خانه خدا، چنان که اندک زمانی جذب قلوب کرد که صیتِ حکومت و بزرگواری و مراتب فضل و دینداری اش در همه طرف پیچیده، و کم کم این اندیشه در مغز ها راه می یافت که خوب است بجای یزید فاجر فاسق، فرزند زهرا(س) انتخاب گردد.
اندک اندک این زمزمه از محیط مکه به خارج سرایت کرده و به عراقین رسید و آنها را که از قدیم به دوستی آل علی(ع)، معروف و مشتهر و به دستگاه اموی بدبین بودند بر انگیخت تا در این مساله پیش قدم شده، و افتخار این اقدام با عظمت خدا پسندانه را بهره خود سازند. همین اندیشه و نظایر آن در سایر مکان ها ایجاد گردیده، امویان را بیش از پیش متوجه حسین(ع) و اقدامات او می کرد.
علاقه مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می توانند به آدرس اینترنتی www.bustaneketab.ir مراجعه کنند.
منبع:

1401/04/09
11:47:28
5.0 / 5
395
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد