نور معرفت
مسئول هماهنگی استان های مجمع جهانی حضرت علی اصغر(ع) خبر داد

برگزاری مراسم مجمع جهانی حضرت علی اصغر(ع) در ۴۵ کشور دنیا

برگزاری مراسم مجمع جهانی حضرت علی اصغر(ع) در ۴۵ کشور دنیا

به گزارش نور معرفت خراسان رضوی مسئول هماهنگی استانهای مجمع جهانی حضرت علی اصغر(ع) اظهار داشت: همایش های این مجمع تا کنون در ۷۵۰۰ نقطه جهان برگزار شده که ۵۰۰۰ نقطه آن در ایران و ۲۵۰۰ نقطه در ۴۵ کشور دیگر قرار داشته است.


نوید آقاسی زاده، امروز دوم تیرماه در حاشیه همایش مجمع جهانی حضرت علی اصغر(ع) در مشهد در جمع خبرنگاران اظهار نمود: مجمع جهانی حضرت علی اصغر(ع) در سال ۱۳۸۲ و برای اولین مرتبه در مهدیه تهران فعالیت خویش را شروع کرد و هر سال با عنایت به اشتیاقی که مادران همراه با شیرخوارگان خود جهت شرکت در این مراسم داشتند، در سالهای بعد هم ادامه یافت؛ به این صورت که در سال دوم این مراسم در هشت نقطه، سال سوم در ۵۴ و سال چهارم هم در ۲۵۴ نقطه برگزار شد و هم اکنون هم در ۷۵۰۰ نقطه در ایران و ۴۵ کشور جهان برگزار می گردد.
وی ادامه داد: این مراسم تا کنون در ۷۵۰۰ نقطه از سراسر دنیا برگزار شده که ۵۰۰۰ نقطه آن در ایران و ۲۵۰۰ نقطه هم در ۴۵ کشورهای دیگر بوده است. این مراسم به تفکیک در ۲۷ نقطه ترکیه، ۲۶۰ نقطه عراق، ۴۶۰ نقطه پاکستان، سه نقطه کره جنوبی، ۱۱ ایالت آمریکا، چهار نقطه آلمان، ۱۱ نقطه اندونزی، ۱۲ نقطه آذربایجان و و نقاط خیلی از کشورهای آفریقایی برگزار می گردد.
مسئول هماهنگی استانهای مجمع جهانی حضرت علی اصغر(ع) اظهار داشت: این که مادران همراه با شیرخواره های خود در این مجمع شرکت می کنند نقطه عطفی دارد و آن هم قسمت نذرنامه خوانی است که در این قسمت مادران، شیرخواره های خویش را نذر یاری حضرت حجت می کنند که ما این نذرنامه خوانی را به ۱۲ زبان مختلف دنیا ترجمه کرده و داخل هر لباس گذاشته ایم و به ۴۵ تا ۶۰ کشور ارسال کرده ایم. البته در خلال دو سال قبل به علت بیماری کرونا تا حدودی این حرکت کندتر شد اما با این وجود ما این مراسم را در ایران و خارج از کشور قطع نکردیم.
آقاسی زاده اظهار داشت: به امید خدا سال جاری با عنایت به شور و اشتیاقی که مردم جهت شرکت در این مراسم دارند به نظر می آید که برگزاری آن به ۸۰۰۰ نقطه در ۶۰ کشور دنیا برسد. ازاین رو چشم انداز ما این است که تا پنج سال آینده در ۲۱ هزار نقطه در سرتاسر دنیا این مراسم را برگزار نماییم. ازاین رو سال جاری برای این مراسم مکان بهتر و بزرگ تری در نظر خواهیم گرفت چونکه می دانیم که جمعیت بسیاری به استقبال این مراسم می آیند.
وی ضمن اشاره به دوخت لباس حضرت علی اصغر و ارسال آن به سایر کشورها تصریح کرد: ما در ایران ۷۰ کارگاه دوخت این لباس ها را داریم که هر استان یک کارگاه دوختی دارد که برای استان، شهرستان ها و روستاهای خود این نوع لباس ها را تهیه می کند. همینطور سه کشور عراق، ترکیه و بحرین هم کارگاه های دوخت مجزایی را برای خود دارند و علاوه بر این هم یک کارگاه دوخت مرکزی برای این نوع لباس ها در تهران وجود دارد که برای ۴۵ کشور دنیا و بخصوص برای مراسم اصلی که در مصلی تهران برگزار می شده، این نوع لباس ها را تهیه می کند.
مسئول هماهنگی استانهای مجمع جهانی حضرت علی اصغر(ع) بیان نمود: ما حتی در مراکز حاشیه نشین هم کارگاه دوخت لباس حضرت علی اصغر داریم که به صورت مردمی اداره می شود. همینطور باید بگویم که بحث های مالی مجمع هم به صورت نذورات مردمی جمع می شود. به هیچ ارگانی وابسته نیستیم و به شکلی با کمک های مردمی دوخت و ارسال این لباس ها به خارج از کشور، مناطق حاشیه ای کشور و روستاها و شهرهای مختلف انجام می شود.
آقاسی زاده اظهار نمود: با عنایت به این که سال جاری نخستین سالی است که نذرنامه خوانی این مراسم به زبان اسپانیایی ترجمه شده، امیدواریم با این اقدامی که انجام داده ایم، سال جاری این کشور هم به کشورهای برگزارکننده مراسم اضافه شود.
وی تصریح کرد: این مجمع جهانی یک گروه مردمی است، به هیچ نهادی وابسته نیست و به علت این که بعنوان نخستین هیأت بین المللی شیعه به حساب می آید، ارتباطات خوبی با مراکز شیعی که در خارج از کشور فعالیت دارند و این مراسم را برگزار می کنند دارد و این ارتباطات بیشتر از مراکزی است که در ایران این مراسم را برگزار می کنند. به شکلی مسئولانی که این مراسم شیرخوارگان را برگزار می کنند با مسئولانی که مراسم غدیر را برگزار می کنند در ارتباط هستند و بنابراین ما می توانیم در کنار یکدیگر این مراسم را برگزار نماییم.
منبع:

1401/04/05
11:47:25
5.0 / 5
418
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد