نور معرفت

مذاکره ایران و عراق برای آسان تر شدن سفرهای زیارتی

مذاکره ایران و عراق برای آسان تر شدن سفرهای زیارتی

وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق و رئیس سازمان حج و زیارت کشورمان درباره تسهیل سفر زوار خصوصاً افراد کم توان اقتصادی مذاکره کردند. مقرر است طرفین در این زمینه یادداشت تفاهمی امضا کنند.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، حسن ناظم، وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق که در رأس هیأتی به ایران سفر کرده است، با نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و رئیس سازمان حج وزیارت دیدارو گفتگو نمود. طرفین بر گسترش روابط در زمینه زیارت و تسهیل امور زوار و همین طور بستن تفاهمنامه مشترک برای حل مشکلات و دغدغه های زوار تاکید نمودند.

پیش بینی سفر ۱۵هزار نفر به عراق
سیدصادق حسینی - رئیس سازمان حج و زیارت - سازماندهی زوار برای تشرف به عتبات عالیات و سوریه را یکی از وظایف سازمان حج و زیارت دانست و تصریح کرد: قبل از شیوع ویروس کرونا و تعطیلی موقت سفرهای زیارتی به عتبات عالیات، حدود یک میلیون نفر را به عتبات عالیات اعزام می کردیم که این تعداد زائر به غیر از زوار اربعین بوده است.
رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به گشایش مرزهای هوایی از سال قبل و همین طور بازگشایی مرزهای زمینی، اظهار نمود: پیش بینی می نماییم با موافقت در تردد زوار از مرزهای زمینی که هفته گذشته و پس از حضور وزیر کشور عراق و دیدار با وزیر کشور ایران صورت گرفت، شاهد استقبال متقاضیان تشرف به عتبات عالیات باشیم و تعداد زوار همانند گذشته افزایش داشته باشد.
بگفته حسینی، حدود ۲ هزار و ۶۰۰ دفتر زیارتی در ۷۰۰ شهر ایران کار سازماندهی و اعزام زوار را طبق قانون و تحت نظارت سازمان حج وزیارت انجام می دهند.
او اضافه کرد: علاوه بر دفاتر زیارتی، برخی کاروان های آزاد نیز زائر می کنند که دنبال سازماندهی این کاروان ها هستیم تا این افراد نیز بصورت قانونمند به فعالیت بپردازند.
رئیس سازمان حج و زیارت با تاکید بر اینکه اعزام تحت نظارت قانون سبب کاهش بروز مشکلات می شود، اظهار داشت: درخواست داریم کاروان ها و دسته هایی که قصد عزیمت به زیارت عتبات عالیات را دارند فقط با مانیفستی که مورد تایید سازمان حج و زیارت است پذیرش شوند؛ چونکه هم امکان نظارت مناسب و ارائه خدمات در خور شأن برای آنها فراهم می شود و هم اینکه موضوع سلامت و تست کرونا نیز بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.
حسینی با تاکید بر اینکه همچنان باید به دستورالعمل های کرونا توجه کرد، اضافه کرد: اگر اعزام زوار درچارچوب و مانیفست مشخص صورت بگیرد، قطا موضوع سلامت، واکسیناسیون و تست کرونا برای ما سهل تر خواهد بود و از دغدغه ما و همین طور کشور میزبان می. کاهد.
او درباره اعزام های زمینی زوار ایرانی به عراق، با اشاره به اینکه هم اکنون اعزام روزانه دوهزار ۵۰۰ نفر مورد موافقیت قرار گرفته است، اظهار داشت: با وزیر کشور صحبت هایی را مطرح کردیم و بر موضوع اعزام ها تحت نظارت سازمان حج و زیارت و با مُهر تایید سازمان تاکید کردیم تا مشکلی درباب سلامت، امنیت و عزت زوار مان ایجاد نشود.
رئیس سازمان حج و زیارت افزود: باید تمهیدات مناسبی برای اعزام زوار از مرزهای زمینی اندیشیده شود؛ چونکه طبق موضوعات اعلام شده در این شکل از اعزام، تعداد زوار به ۱۵هزار نفر خواهد رسید که بی گمان در اربعین تعداد قابل توجهی به عتبات عالیات مشرف می شوند.
او همین طور از وزیر فرهنگ و گردشگری عراق خواست تا موضوعاتی، مانند تسهیل شرایط همراه داشتن داروهای دارای نسخه زوار، افزایش اعتبار پی س آر از ۱۰ روز به مدت زمان طولانی تر، بیمه زوار و بستن قرارداد با شرکت بیمه گذار داخلی هر کشور، تسهیل در ورود داروهای ایرانی برای مصرف در مطب ها و کلینیک ها و تسهیل در راه اندازی کلینیک ها خصوصاً در زمان اربعین را پیگیری کند.

عراق برخی تعرفه ها را برای تسهیل سفر زیارتی افراد ضعیف حذف کند
حجت الاسلام و المسلمین عبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز در این دیدار با اشاره به علاقه ایرانیها به زیارت عتبات عالیات، بیان کرد: کنگره عظیم اربعین نشان داد که میلیونها زائر می توانند از معنویات عتبات عالیات استفاده کنند.
او با اشاره به اینکه ویزای زیارت به مفهوم عرض سلام زوار به معصومین (ع) از ارزش خاصی برخوردار است، اظهار داشت: مسؤولان جمهوری اسلامی ایران همانند مسؤولان کشور عراق علاقمندند زوار با عزت تمام به عتبات عالیات سفر کنند و با رعایت قوانین کشور عراق و زیارت عتبات مقدس به سلامت به کشور بازگردند.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت خواهان مساعدت طرف عراقی در کاهش و حذف برخی تعرفه ها برای تسهیل تشرف افراد ضعیف به اماکن زیارتی در عتبات عالیات با کمک خیرین ایرانی شد و صدور روادید بلندمدت برای نیروهای اعزامی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت به عراق را پیشنهاد کرد که با موافقت وزیر گردشگری و آثار باستانی عراق همراه شد.
نواب همین طور با اشاره به برنامه اعزام زوار ایرانی به بیت الله الحرام، اظهار داشت: مسؤولان عربستانی در دیدارها اذعان داشتند که کاروان های زوار ایرانی نظم خاصی دارد و حضورشان در کشور میزبان همراه با متانت و رعایت مقررات است و مورد تکریم قرار می گیرند.
وی در ادامه به ارتباطات فرهنگی و اجتماعی میان دو ملت ایران و عراق اشاره نمود و اضافه کرد: دشمنان در طول انقلاب تلاش کردند که ایران اسلامی را به زانو در آورند، ولی همه راه هایی که رفتند به شکست منتهی شده است، به نحوی که خودشان اعلام می کنند جمهوری اسلامی ایران از تحریم های فلج کننده، سربلند خارج شده و ما شکست خوردیم.

وعده وزیر عراق برای رفع برخی سختگیری ها
حسن ناظم، وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق نیز با اشاره به اینکه تمام اقدامات لازم برای تسهیل امور زیارتی را مورد توجه قرار می دهد، اظهار داشت: خدمت به زوار یکی از نقاط مشترک دو کشور است و دولت عراق تمام تلاش خودرا در این جهت انجام می دهد.
او با اشاره به مصوبه هیأت وزیران عراق در خصوص شروع تردد از مرزهای زمینی برای زوار، اظهار داشت: وزارت فرهنگ و گردشگری با همکاری سایر وزارتخانه های مربوطه تمام تلاش خودرا برای تسهیل امور زوار خصوصاً پس از این مصوبه به کار می بندد.
وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق اضافه کرد: بخشی ازشرایط و زیرساخت های حضور زوار از طرف دولت عراق فراهم می شود، اما بخش اعظم آن از طرف ملت عراق است که به زوار دوده (ع) و به ویژه زوار اربعین خدمت رسانی می کنند.
او همین طور برای تسهیل سفر زوار اعلام آمادگی کرد و اظهار داشت: پیشنهاد می نماییم باتوجه به نزدیکی مناسبت های مذهبی و استقبال بیشتر زوار برای تشرف به عتبات عالیات اقدامات لازم هرچه زودتر صورت گیرد تا شاهد سهولت تردد زوار باشیم.
ناظم درباره اقداماتی که مدنظر دارد، بیان کرد: رفع دغدغه ها و مشکلات زوار در روزهای پیش رو خصوصاً اربعین و عاشورا، توجه به راه اندازی درمانگاه ها و کلینیک های ایرانی خصوصاً در روزهای اربعین و کاهش بار بیماران برای درمانگاه های عراق، همکاری شرکت های عراقی و ایرانی برای اعزام هر چه بهتر زوار و اقدامات لازم درباره بیمه زوار همچون مسایلی است که مورد پیگیری جدی قرار دارد.
او همین طور برای رایزنی با وزیر بهداشت و سایر دست اندرکاران در رابطه با مطالبات سازمان حج و زیارت ایران اعلام آمادگی کرد و اظهار داشت: موضوع داروها، کلینیک ها و سایر مسایل و دغدغه ها را تا رفع آن پیگیری خواهیم کرد. ضمن اینکه مدت اعتبار تست پی سی آر نیز از ۱۰ روز به یک ماه بالا رفته است.
ناظم همین طور قول داد موضوع ممنوعیت سفر نیروهای مجموعه حج و زیارت را که در گذشته به عراق اعزام شدند، اما به سبب اقامت بیش از یک ماه مشمول ممنوعیت ورود به آن کشور هستند را حل کند.
قرار شد وزارت فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق و سازمان حج و زیارت کشورمان یادداشت تفاهمی درباره تسهیل امور زوار امضاء کنند.1401/03/25
07:36:21
5.0 / 5
602
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد