نور معرفت

اشعار ولایی حزین لاهیجی منتشر گردید

اشعار ولایی حزین لاهیجی منتشر گردید

به گزارش نور معرفت «اشعار ولایی حزین لاهیجی» سومین جلد از مجموعه «شکوه شعر شیعی» با گزینش و شرح ابیات حامد شکوفگی انتشار یافته است.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، این کتاب در ۳۵۲ صفحه و با قیمت ۱۱۹ هزار تومان در انتشارات کتاب نیستان راهی بازار کتاب شده است.
در معرفی ناشر از این کتاب آمده است: در مجموعه «شکوه شعر شیعی» به معرفی و عرضه اشعار ولایی، یعنی شعری که به مدح یکی از معصومین شیعه اختصاص دارد، به همراه شرح و توضیحات شاعران شیعی در دوره های مختلف پرداخته می شود. در کتاب اشعار ولایی حزین لاهیجی ما به سراغ شاعری رفتیم که با عنایت به پیشینه پژوهشی چند دهه گذشته (به ویژه تک نگاری دکتر شفیعی کدکنی با عنوان شاعری در هجوم منتقدان) شخصیت و شعر او حداقل برای پژوهشگران و علاقه مندان سبک هندی تا اندازه‎ ای آشناتر از برخی شاعران دیگر هم دوره او است؛ با این حال، بررسی حجم قابل توجهی از اشعار آیینی این شاعر قرن دوازده فارسی زبان (۱۱۰۳-۱۱۸۰ق) به صورت یکجا و متمرکز تاکنون مورد توجه نبوده است.
ساختار کتاب حاضر بگونه ای است که در مقدمه آن، همه نکات سودمند پژوهش های پیشین محققان و صاحب نظران گذشته پیرامون شخصیت، روزگار، اندیشه و آثار محمدعلی حزین لاهیجی به صورت یکجا و طبقه بندی شده گردآوری شده است.
در بخش دوم کتاب که گزینش و شرح اشعار شروع می شود، اشعاری با قالب های مختلف قصیده (فارسی و عربی)، مثنوی و ترکیب بند از دیوان حزین لاهیجی برپایه چاپ منقّح ذبیح اللّه صاحبکار که فعلا پاکیزه ترین طبع این کتاب به حساب می آید، گردآوری شده است. در توضیحات پس از هر شعر، تلاش شارح همواره بر این بوده است که این حواشی برای علاقه مندان جوان تر اشعار آیینی حزین هم کارآمد و مفید باشد. بدین منظور، واژه های دشوار و ترکیبات غریب، استعارات دیریاب تر که از خصوصیت های عمومی شعر سبک هندی است و گاه نکات دستوری سودمند به همراه اعلام و اشارات ادبی ناآشنا با رفتن به فرهنگ های معتبر و روزآمدشده توضیح داده شده است. ترتیب اشعار هم به این گونه است که ابتدا از قصاید توحیدی شروع شده و بعد از آن، به پیامبر(ص) و سایر معصومین تخصیص داده شده است.
در انتها هم لیستی از خلاصه مهم ترین مقالات و کتاب های حزین پژوهی و سال شماری از زندگی و آثار وی در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.
منبع:

1401/03/12
23:16:15
5.0 / 5
448
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد