نور معرفت
گزارش مجله مهر از همرزمان شهید اصلانی؛

طلبه هایی که امام محله شان شده اند

طلبه هایی که امام محله شان شده اند

نور معرفت: با شهادت شهیدان اصلانی و دارایی توجه مردم باردیگر به زندگی طلاب و روحانیون جلب شده است. آیا این شهیدان استثنا بودند یا همچون اصلانی و دارایی در بین طلاب فراوان اند؟خبرگزاری مهر؛ گروه مجله – جواد شیخ الاسلامی: شهادت شهید اصلانی و شهید دارایی همه ما را باردیگر متوجه زندگی طلبه ها و روحانیون کرد؛ روحانیونی که مثل مردم زندگی می کنند و هرکجا که هستند می کوشند مرهمی بر آلام مردم باشند. آن چیزی که مردم ما را شیفته این دو شهید عزیز کرد، جدا از مقام شهادت که در بهترین مکان به آن نائل آمدند، این بود که مردم با زندگی این دو شهید آشنا شدند و فهمیدند که شهید اصلانی و شهید دارایی زندگی خودشان را وقف مناطق محروم و رفع مشکلات مردم کرده بودند. اما آیا طلبه های مردمی همچون این دو شهید عزیز، انگشت شمارند یا امثال آنها بسیارند که در مناطق محروم درحال خدمت به مردم باشند؟ و اگر چنین طلبه هایی هستند، باید صبر نماییم اتفاقی برایشان بیفتد یا به شهادت برسند تا آنها را بشناسیم، یا می توان در زمانی که زنده و درحال خدمت به مردم هستند سراغ شان را گرفت، آنها را شناخت و از آنها تقدیر کرد؟ حجت الاسلام همتی فر معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهشی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی می گوید شهادت این دو طلبه جهادی سبب شده است با نیت شناسایی و تقدیر و تشکر به سراغ طلبه های جهادی بروند که همچون شهید اصلانی و شهید دارایی زندگی شان را وقف مردم کرده اند.

طلبه هایی که امام محله شان شده اند
سازمان تبلیغات یک تعداد روحانی را در حاشیه شهر مشهد مستقر کرده که اینها بصورت بیست و چهار ساعته ساعته و همراه با خانواده در آن منطقه ساکن هستند و با قرار گرفتن بعنوان امام جماعت در مسجد محله به تبلیغ دین می پردازند. نماز اقامه می کنند، با کودک و نوجوان کار فرهنگی و تربیتی می کنند، مراکز نیکوکاری دارند، کارهای مواساتی انجام می دهند و هرکاری که از دست یک طلبه برمی آید انجام می دهند. درواقع می توان این طلبه ها را امام محله خواند، چونکه فقط امام جماعت مسجد نیستند بلکه در هر اتفاق کوچک و بزرگ محله مشارکت فعال و نقش آفرینی دارند. پس از شهادت شهید اصلانی و شهید دارایی به ذهن ما رسید که شاید الآن فرصت مناسبی باشد سرکشی ای به این عزیزان که همچون شهید اصلانی و دارایی در حاشیه شهر کار می کنند داشته باشیم و خداقوتی به آنها و خانواده هایشان بگوییم. در کنار این کوشیدیم یک هدیه ناقابلی هم برای خودشان، خانواده و فرزندان شان تهیه نماییم و تقدیم شان نماییم. این اتفاق به خاطر این بود که قوت قلبی به آنها بدهیم تا این مسیری که انتخاب نموده اند را با قوت پیش ببرند.

بزرگان و اساتید اخلاق مشهد میهمان خانه طلبه های جهادی
پیش از شروع با برخی از طلبه های جوان مان در جبهه مردمی روحانیت ارتباط گرفتیم و طرح مان را ارائه دادیم. اعضا جبهه مردمی روحانیت درواقع بزرگان و اساتید و مدیران حوزه های علمیه هستند که با کمک این بزرگواران توانستیم برخی از علمای مشهد، اساتید درس خارج و اساتید اخلاق مشهد مقدس را در جریان طرح قرار بدهیم. خوشبختانه بزرگان حوزه علمیه مشهد هم بسیار استقبال کردند و با ما همراه شدند. در نتیجه در شب و روز ولادت امام حسن مجتبی (ع) چند گروه شدیم و همراه با یکی از اساتید بزرگ مشهد خدمت این طلبه های جهادی رسیدیم و پای صحبت و درددل این عزیزان نشستیم. الحمدلله این کار بازخوردهای خیلی خوبی داشت. اساتید و علمای بزرگواری که همراه ما بودند اعلام آمادگی کردند تا در برنامه های بعدی هم حضور پیدا کنند. کمتر اتفاق افتاده که یک استاد درس خارج بیاید و به منزل چنین طلبه هایی سر بزند. برای آن روحانی جهادی هم خیلی جالب و حائز اهمیت بود که آن استاد خارج آمده و روی فرش خانه نشسته است. اساتید وقتی از نزدیک با زندگی چنین طلبه هایی آشنا می شدند می توانستند از سبک زندگی و رشادت های این طلبه ها در دروس خودشان تعریف کنند و بگویند. گام اول این طرح با تقدیر از سی طلبه جهادی انجام شد، گام بعدی هم پس از شب های قدر انجام خواهد گرفت. در مجموع می توان گفت این حرکت از هر جهت اتفاق مبارکی بود که به برکت خون شهید اصلانی و شهید دارایی رقم خورد.

طلبه ها برای حضور و زندگی در مناطق محروم ثبت نام می کنند
اما این طلبه ها چگونه برای مناطق محروم یا حاشیه شهر انتخاب می شوند؟ ساز و کار سازمان تبلیغات اینطور است که فراخوان می زند و می گوید من مسجدی را شناسایی کرده ام که نیاز به امام جماعت دارد. پس از این فراخوان طلبه های داوطلبی که می خواهند در حاشیه شهر کار کنند ثبتنام می کنند، آزمون می دهند و گزینه های اصلی از بین این طلبه ها انتخاب می شوند تا در حاشیه شهر فعالیت کنند. این عزیزان با خانواده در همان محله مستقر می شوند و همه کمبودها و مشکلات حاشیه شهر را با جون و دل می خرند تا به تبلیغ دین بپردازند. خانه ای که در آن سکونت پیدا می کنند را خودشان باید تهیه کنند. البته برخی از مساجد خانه عالم دارند که در اختیار آنها قرار می گیرد ولی بیشتر مساجد این طور نیست. خود طلبه ها مجبور هستند در حاشیه شهر خانه اجاره کنند و با همان شرایط زندگی کنند؛ یعنی هیچ فرقی با مردم آن منطقه ندارند.

زندگی خیلی از طلبه ها از زندگی متوسط جامعه هم پایین تر است
این طلبه ها در سطح همان مردم حاشیه شهر زندگی می کنند و در همه دردها و شادی ها با آنها شریک اند. این نیست که چون از جای دیگری به آن محله رفته اند زندگی خیلی مرفهی داشته باشند. حتی در بعضی موارد زندگی شان پایین تر از متوسط جامعه است. به خاطر همین مردمی بودن است که وقتی می خواهیم یک روحانی را جابجا نماییم، مردم خودشان نمی گذارند. وقتی که خدمات اجتماعی این روحانی را دیدند، وقتی می بینند یک نفر از جنس خودشان در حاشیه شهر زندگی می کند و دغدغه مندی او را می بینند از حضورش استقبال می کنند و با او همراه و همدل می شوند. مردم واقعاً از این طلبه ها راضی هستند و کمتر اتفاق می افتد که مشکلی به وجود آمده باشد.

مردم اجازه نمی دهند امام جماعت شان را عوض کنیم
یکی از اهداف اصلی دشمن این است که روحانیت را بعنوان نماد اسلام خراب کند. از هیچ کاری هم دست بردار نیست. هر کاری می کند تا این وجهه خراب شود، ولی حقیقت این است که خیلی از طلبه ها روز و شب خودشان را وقف مردم کرده اند ولی چون اهل سروصدا نیستند کسی از آنها خبر ندارد. ما روستایی داشته ایم که وقتی می خواستیم روحانی آن روستا را پس از سه چهار سال جابجا نماییم، مردم با اتوبوس و ماشین و … به سازمان تبلیغات آمده اند و گفته اند ما اجاره نمی دهیم حاج آقا را عوض کنید. آن روحانی که کف جامعه باشد و مردم خدماتش را ببینند مطمئناً در قلب مردم جا دارد و مردم قدردانش هستند. وقتی طلبه خودش را از جنس مردم بداند و پا به پای مردم در مراسم شادی و عزای شان حضور داشته باشد، در مناطق حاشیه شهر یا روستاهای دور مثل آنها زندگی کند و درد آنها را به جان و دل بچشد، خب مشخص است که رابطه مردم با با آن طلبه خوب می شود. وقتی آنها می بینند این روحانی در غم، شادی، تولد بچه شان و کوچک ترین اتفاقات زندگی شان حضور دارد، این فرد را از خودشان می دانند و از او حمایت می کنند.

طلبه های جهادی شهدای زنده هستند
ما هم به طلاب عزیز تاکید می نماییم هر جایی که قرار می گیرند دغدغه مردم را داشته باشند. به جهت اینکه این حضور اثرگذاری بیشتری داشته باشد برنامه هایی اجرا کرده ایم که موفق هم بوده است. روش هایی که ما برای روحانیون در نظر گرفته ایم روش «حل مسأله» است. یعنی هر طلبه با کمک مردم همان منطقه مشکلات شان را مرتفع کنند. این کار بُعد اجتماعی طلبه ها را بسیار ارتقا می دهد و برکات زیادی هم دارد. طبق همین روش ما سال قبل «مهرواره محله همدل» را برگزار کردیم. این مهروراه می گفت با محوریت روحانی محله یا روستا یک مشکل را شناسایی کنند، و همه مردم دست به دست هم بدهند و آن مشکل را در محله خودشان مرتفع کنند. این طرح کلانی بود که در تمام کشور اجرا شد و کسانی که کارهای بزرگ تری کرده بودند در سطح استان و کشوری برگزیده و مورد تقدیر قرار گرفتند. از استان خراسان رضوی هم طلبه هایی داشتیم که کارهای خوب و مؤثری را در محله خودشان با همراهی مردم به سرانجام رسانده بودند. پس از این هم «مهرواره اوج» بود که باز هم با روش حل مسأله انجام شد. در این مهرواره ما به روحانیون آموزش دادیم که اگر در محله شما چهار تا مسأله و مشکل هست، چطور این چهار مساله را اولویت بندی کنید و چطور با بهره گیری از امکانات و ظرفیت های خودتان آنها را حل کنید. الحمدلله مردم در این مهرواره ها مشارکت خیلی خوبی داشتند و مشکلات بسیار مهمی را در محله خودشان رفع کردند. این طلبه ها مثل شهید اصلانی و شهید دارایی در حال فعالیت جهادی هستند و می توان گفت شهدای زنده هستند. آنها هم با همان منش و روش شهدای حرم رضوی زندگی می کنند و در گمنامی برای مردم تلاش می کنند. تقدیر از این طلاب عزیز کمترین کاری بود که باید رقم می خورد و ما امیدواریم این اتفاق مستمر باشد. باید یادمان باشد که طلاب زیادی هستند که با کمترین امکانات و توقعات دارند به مردم خدمت می کنند و نشان بدهیم روحانیت همیشه در کنار مردم بوده و خواهد بود.


منبع:

1401/02/05
14:20:19
5.0 / 5
806
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد