نور معرفت

زدودن مظلومیت از شخصیت امام حسن مجتبی (ع) در منابر امری ضروریست

زدودن مظلومیت از شخصیت امام حسن مجتبی (ع) در منابر امری ضروریست

به گزارش نور معرفت قم سخنران حرم حضرت معصومه (س) اظهار داشت: زدودن مظلومیت از شخصیت امام حسن مجتبی (ع) در منابر امری ضروریست و باید محققان بیشتر به زوایا و سجای اخلاقی و اجتماعی و دینی حضرت بپردازند.


حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی در سلسله نشست های تفسیر سوره عنکبوت در شبستان امام خمینی (ره) حرم حضرت معصومه (س) بابیان این که قرآن احتیاج به تبیین و توضیح دارد، اظهار داشت: اول کسی که این کتاب آسمانی را توضیح و تبیین کردند، پیامبر اکرم (ص) بودند. پس از ایشان ائمه اطهار (ع) در ۲۵۰ سالی که در بین مردم بودند، به تبیین این کتاب آسمانی پرداختند.
وی ضمن اشاره به ۱۶ هزار روایت تفسیری درباره قرآن کریم از ائمه اطهار (ع) اظهار داشت: تا کنون ده ها تفسیر روایی درباره قرآن کریم بر طبق این روایات نگاشته شده است. یکی از تفاوت های اساسی تفسیر ما با تفاسیر اهل سنت هم در این است که تفاسیر اهل سنت توضیح آیات بر مبنای سخنان اصحاب و تابعین است ولی روایات شیعه و توضیحات آنها از ائمه معصومه و خاندان خاندان پیامبر است.
استاد حوزه علمیه قم به بیان چند روایت درباره اهمیت قرآن کریم از کلام امام حسن مجتبی (ع) پرداخت و اظهار داشت: ایشان فرمودند که قرآن در روز قیامت هم قائد است و هم سائق. گروهی از مردم را قرآن به سمت بهشت می برد و کسانی را قرآن به سمت جهنم سوق خواهد داد.
وی بابیان این که قرآن راهنمای افرادی است که حلال و حرام قرآن را قبول داشته باشند و به متشابهات قرآن ایمان داشته باشند، تاکید کرد: کسی که منکر حلال و حرام باشد به کفر گرفتار شده است اما عده ای قرآن و حلال و حرام را قبول دارند بااین حال گرفتار معصیت می شوند؛ بنابراین ارتکاب گناه با انکار گناه فرق می کند.
استاد حوزه علمیه اظهار نمود: قرآن هدایت گر قومی به سمت بهشت است که تمام آیات قرآن را قبول داشته باشد و همینطور قرآن عده ای را به سمت آتش جهنم خواهد برد و این عده کسانی هستند که حدود دستورات قرآن را ضایع نمودند و حرام قرآن را حلال شمردند و مثلا رشوه، زنا، شرب خمر و… را با توجیهات خود حلال بشمارند.
وی خاطرنشان کرد: یکی از سوره های مهم قرآن سوره حشر است که جهت رفع مشکلات و گره گشایی در زندگی سفارش شده است که سه آیه آخر این سوره بسیار مهم می باشد و طبق فرموده امام حسن مجتبی (ع) هر کسی بامداد سه آیه سوره حشر را قرائت نماید روزی که از دنیا برود در پرونده اش مهر شهید خواهد خورد و با شهدا محشور خواهد شد.
عضو هیئت علمی جامعه المصطفی اضافه کرد: آنچه از امام حسن مجتبی (ع) در منابر شنیده می شود غالبا بر محوریت انفاق است در حالیکه شجاعت، ایثار و شهامت حضرت مورد بررسی قرار نگرفته است.
وی اظهار داشت: امام حسن (ع) در مساله صلح شجاعت و شهامت زیادی صرف نمودند در حالیکه یاران سست در صف لشگر امام حسن (ع) وجود داشتند و نیروها گرفتار تزلزل شده بودند و امام با صلح خودشان به دنیا نشان دادند که بنی امیه بدعهد هستند.
سخنران حرم حضرت معصومه (س) تاکید کرد: زدودن مظلومیت از شخصیت امام حسن مجتبی (ع) در منابر امری ضروریست و باید محققان بیشتر به زوایا و سجای اخلاقی و اجتماعی و دینی حضرت بپردازند.
وی ادامه داد: امام حسن (ع) معروف به کریم خاندان (ع) و سفره دار بودند و چندین مرتبه اموال خویش را با فقرا نصف نموده و با فقرا هم سفره و غذا میل می کردند.
منبع:

1401/01/29
07:37:23
5.0 / 5
590
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد