نور معرفت

رمضان ۲۰۲۲ در کشورهای مختلف از چه زمانی شروع می شود؟

رمضان ۲۰۲۲ در کشورهای مختلف از چه زمانی شروع می شود؟

نور معرفت: خراسان رضوی روزه ماه مبارک رمضان یکی از پنج رکن اسلام است که مسلمانان در آن از خوردن و آشامیدن از سحر تا غروب خودداری و بطور سنتی در افطار روزه خودرا با خرما افطار می کنند. ماه رمضان ماهی است که مسلمانان معتقدند خداوند آیات قرآن را بر پیامبر اسلام(ص) نازل کرده است.اسلام از تقویم قمری یا هجری پیروی می کند که برمبنای مراحل چرخه ماه است و برخلاف تقویم شمسی یا گرجی که بقیه جهان از آن پیروی می کنند، ۳۵۴ روز دارد. بدین جهت ماه رمضان هر سال ۱۰ یا ۱۱ روز زودتر شروع می شود و در سال ۲۰۲۲ اگر هلال ماه در غروب اول آوریل یعنی ۲۹ شعبان ۱۴۴۳ هجری قمری رویت شود، شروع ماه مبارک رمضان دوم آوریل است.

مسلمانان در سراسر جهان با آماده شدن برای تقویت ایمان خود بوسیله نماز و تلاوت بیشتر قرآن منتظرند هلال ماه را در عصر جمعه که شروع ماه مبارک رمضان ۲۰۲۲ است، شاهد باشند. ستاد رویت ماه در عربستان سعودی مشاهده هلال ماه مبارک رمضان را در اول آوریل پس از نماز مغرب در عصر جمعه اعلام نمود که نخستین روزه ماه مبارک رمضان در سوم آوریل یعنی روز یکشنبه خواهد بود.

ماه رمضان در کشورهایی مانند هند، پاکستان و بنگلادش ممکنست با عربستان سعودی همپوشانی داشته باشد؛ اگر ماه در دوم آوریل در این کشورهای آسیایی مشاهده شود. این امر بدین سبب است که بااینکه ایالت های کرالا و کشمیر هند بطور معمول هلال ماه رمضان را یک روز زودتر از بقیه کشور مشاهده می کنند اما تاریخ شروع ماه رمضان در بقیه مناطق هند به رؤیت محلی هلال ماه بستگی دارد. یک روز بعد از رویت در عربستان سعودی اگر هلال ماه در روز شنبه، دوم آوریل، مشاهده شود، ماه رمضان احیانا از یکشنبه، سوم آوریل، در هند شروع می شود.

ماه مبارک رمضان ۲۰۲۲ در قاهره از شامگاه شنبه، دوم آوریل، شروع می شود. امسال رسانه های مصری این مورد را برجسته کردند که رمضان فرصتی برای اشتراک و نزدیکی معنوی و مادی بین مسلمانان و همین طور مسیحیان است چون ماه رمضان امسال با هفته های پایانی مراسم مسیحی همزمان شده است.

مالزی و اندونزی نیز اعلام نموده اند نخستین روز ماه مبارک رمضان سوم آوریل خواهد بود؛ این در حالیست که شورای امام استرالیای جنوبی طی اطلاعیه ای در فیس بوک اعلام نمود هلال ماه رویت شده و ماه مبارک از شنبه، دوم آوریل و مصر نیز اعلام نمود که ماه مبارک از دوم آوریل شروع می شود.امسال پلیس ابوظبی در طول ماه مبارک رمضان روزانه بیش از ۲۵۰۰ جعبه غذا و نوشیدنی بین رانندگان توزیع می نماید.

پلیس ابوظبی اعلام نمود این ابتکار با هدف ارائه وعده های افطاری به رانندگانی است که برای افطار با تاخیر به خانه می رسند تا بتوانند از سرعت بدون مجوز در هنگام عجله برای صرف افطاری با خانواده اجتناب کنند. این ابتکار نه فقط روح ماه مبارک رمضان را منعکس می کند بلکه به جلوگیری از تصادفات جاده ای توسط رانندگانی که نزدیک به وقت افطار با سرعت رانندگی می کنند، کمک خواهدنمود.

ابتکار توزیع غذای افطاری بین رانندگان در ماه رمضان سال هاست که توسط پلیس ابوظبی و با همکاری خیلی از سازمان ها انجام می شود.

به غیر از امارات کشورهایی که با رصد ماه عربستان سعودی همسو هستند شامل افغانستان، آلبانی، ارمنستان، اتریش، آذربایجان، بحرین، بلژیک، بولیوی، بلغارستان، بورکینافاسو، چچن، دانمارک، فنلاند، گرجستان، مجارستان، ایسلند، عراق، ایتالیا، ژاپن، اردن، قزاقستان، کویت، قرقیزستان، لبنان، موریتانی، هلند، فلسطین، قطر، رومانی، روسیه، سنگاپور، سودان، سوئد، سوئیس، سوریه، تایوان، تاجیکستان، تاتارستان، توگو ترکمنستان، امارات، ازبکستان و یمن است.

اخترشناسان گفته اند برمبنای مشاهدات اولیه ماه رمضان سال ۲۰۲۲ در ترکیه از روز شنبه، دوم آوریل، شروع می شود. طبق اعلام وزارت امور اسلامی ترکیه اول ماه مه اختتام ماه مبارک رمضان در ترکیه است.

رمضان ۲۰۲۲ در پاکستان دوم آوریل ۲۰۲۲ اعلام شده است. در اسلام چندین رویداد اسلامی وجود دارد که برای مسلمانان اهمیت خاص خودرا دارد و رمضان ۲۰۲۲ نیز یکی از مقدس ترین رویدادهای اسلام است. مسلمانان در پاکستان هر سال مراسم خاصی را در ارتباط با این رویداد انجام می دهند. آنان مشتاقانه منتظر رویت ماه هستند تا از تاریخ تایید شده رمضان ۲۰۲۲ در پاکستان باخبر شوند و کارهای خودرا برمبنای آن برنامه ریزی کنند. رمضان ۲۰۲۲ در همین تاریخ در کراچی، لاهور، اسلام آباد، راولپندی، پیشاور، کویته، مولتان، فیصل آباد، سیالکوت، حیدرآباد، سوکور، گوجرانوالا، کوتلی و دیگر شهرها شروع می شود.

ماه رمضان در افغانستان از دوم آوریل ۲۰۲۲ آغاز می شود و اول رمضان در افغانستان در روز جمعه ۱۴۴۳ هجری قمری است.تعداد ساعات روزه داری در ماه مبارک رمضان از کشوری به کشور دیگر متفاوت می باشد. بدین سبب که طلوع و غروب خورشید در زمان های مختلف در کشورهای مختلف رخ می دهد. مسلمانانی که در کشورهایی مانند نیوزیلند زندگی می کنند، ۱۱ ساعت روزه می گیرند و آن هایی که در کشورهای اروپایی مانند نروژ زندگی می کنند، تا ۲۰ ساعت روزه می گیرند.

با این حال در مکان هایی که خورشید هیچ گاه در تابستان غروب نمی کند مانند قطب شمال مردم به روزه گرفتن یا مطابق با زمان نزدیک ترین کشور مسلمان و یا همراه با کشورهایی مانند عربستان سعودی دستور داده می شود.

در آمریکای شمالی در گرینلند زمان روزه داری به مدت ۲۰ ساعت است. مسلمانان در واشنگتن دی سی(ایالات متحده) به مدت ۱۶ ساعت روزه می گیرند. در اتاوا(کانادا) این مدت ۱۷ ساعت است.

در اروپا مسلمانان اسلو(نروژ) و هلسینکی(فنلاند) به مدت ۲۰ ساعت روزه می گیرند. در استکهلم(سوئد) و برلین(آلمان) به مدت ۱۹ ساعت و در کپنهاگ(دانمارک)، لندن(بریتانیا) و ورشو(لهستان) به مدت ۱۸.۵ ساعت روزه دار هستند. این در حالیست که در بروکسل(بلژیک) و زوریخ(سوئیس) به مدت ۱۸ ساعت روزه داری رعایت می شود. در بخارست(رومانی) ۱۷.۵ ساعت روزه داری برقرار است. در صوفیه(بلغارستان)، پاریس(فرانسه)، مسکو(روسیه) و رم(ایتالیا) نیز مدت روزه داری ۱۷ ساعت و در مادرید(اسپانیا)، لیسبون(پرتغال) و آتن(یونان) مسلمانان به مدت ۱۶.۵ ساعت روزه می گیرند.

در آسیا در نورسلطان(قزاقستان) روزه داری ۱۸.۵ ساعت و در کابل(افغانستان) ۱۷ ساعت است. در پکن(چین) و آنکارا(ترکیه) به مدت ۱۶.۵ ساعت و و مدت زمان روزه در توکیو(ژاپن) و اسلام آباد(پاکستان) ۱۶ ساعت و در دهلی نو (هند) ۱۵ ساعت است.

در آفریقا نیز مدت روزه داری در رباط(مراکش) ۱۶ ساعت است.

منابع

news۱۸.com

moroccoworldnews.com

geo.tv

hamariweb.com

fides.org

khaleejtimes.com

hindustantimes.com

inews.co.uk

منبع:

1401/01/13
19:49:18
5.0 / 5
460
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد