نور معرفت

روایت داستانی مذهبی در حاء مشدد

روایت داستانی مذهبی در حاء مشدد

به گزارش نور معرفت کتاب «حاء مشدد» نوشته عترت اسماعیلی با مبحث زندگانی حکیمه خاتون (س) و حدیثه خاتون (س) انتشار یافته است.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، در معرفی انتشارات کتاب نیستان از این کتاب آمده است: "سال هاست که نویسندگان در داستان نویسی دینی، از نگارش زندگی نامه های داستانی خطی و تک بعدی درباره ائمه و یاران آنها، به خلق داستان هایی حرفه ای منطبق با اصول داستان نویسی و توأم با پیرنگ و تم داستانی مشخص و بکر و دست نخورده دست پیدا کرده اند و از این بستر مبادرت به خلق آثاری کرده اند که جای آنها در قفسه ادبی ایران معاصر خالی بوده است.
رمان «حاء مشدّد» نیز در همین مسیر و با موضوع زندگانی حکیمه خاتون (س) و حدیثه خاتون (س) به قلم عترت اسماعیلی به نگارش درآمده است. داستانی که از روزهای پرالتهاب پس از شهادت امام حسن عسکری و شروع امامت امام زمان (عج) روایت خودرا شروع می کند و داستانش را با ماجرای تلاش خلیفه وقت برای یافتن امام عصر و به شهادت رساندن ایشان ادامه می دهد.
«حاء مشدّد» داستانی است که از چند منظر برای مخاطب خود حرف های تازه ای دارد. نخست این که این داستان روایتی از زندگی و زمانه دو امامی را طرح می کند که در بین مردم آن طور که باید و شاید درباره زندگی ایشان شناخت حاصل نشده است.
نکته قابل توجه دیگر در این داستان فضاسازی و شخصیت پردازی داستانی آنست که نویسنده به خوبی از عهده آن برآمده است. با وجود این که نویسنده این داستان بلند ترجیح داده است تا زبان روایی خودرا در این داستان زبانی امروزی و نه تاریخی انتخاب نماید، اما صحنه پردازی هایش برای روایت داستان و نیز توصیف های وی از شخصیت هایی که در استخدام داستان خود درآورده است به خوبی مقصود او از روایت داستانی را برآورده کرده است. صحنه های مواجهه دوده امام (ع) با سربازان جور، توصیف ظاهر و خوی آنها و در نهایت رفتار آنها در زمره همین بخش ها هستند."
در ادامه معرفی این کتاب توسط فاطمه سلیمانی با اجرای فیروزه لطفی و نغمه قدسی، به کارگردانی حسین آشتیانی و تدوین حنانه سادات صادق شیرازی را مشاهده می کنید:


1400/12/26
16:40:49
5.0 / 5
457
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد