نور معرفت
به همت مؤسسه بوستان كتاب؛

کتاب قاعده تقیه منتشر گردید

کتاب قاعده تقیه منتشر گردید

نور معرفت: کتاب قاعده تقیه اثر سیدمجتبی نورمفیدی و تنظیم و تدوین حجت منگنه چی به همت مؤسسه بوستان کتاب در 360 صفحه منتشر گردید.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، کتاب «قاعده تقیه» اثر سیدمجتبی نورمفیدی و تنظیم و تدوین حجت منگنه چی به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۳۶۰ صفحه منتشر گردید.
امروز موضوعات بحث انگیز و اختلافی در زمینه معارف و احکام کم نیستند و چنانچه دامنه تقیه را شامل پیروان مذهب دوده (ع) نیز بدانیم، گستره وسیعی از امور را در بر می گیرد و به دنبال آن سوالات و شبهاتی پدید می آید که باید چاره ای بر آنها اندیشید.
از جمله این موضوعات «قاعده تقیه» است. قاعده تقیه در بعد اجتماعی و سیاسی کاربرد دارد و می توان آنرا در شمار قواعد فقه سیاسی دانست؛ از ین جهت، می توان آنرا در شمار «قواعد فقه سیاسی» دانست و از این منظر موضوع بحث و دقت نظر قرار داد.
نوشتار حاضر درس های خارج «قواعد فقهی» آیت الله سید مجتبی نور مفیدی درباره قاعده یاد شده است که در مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) ایراد گشته و بعد از بازبینی و تنظیم و ترتیب آن به قلم استاد، در پنج فصل سامان دهی شده است.
ساختار اثر
در فصل اول که با پیشینه شناسی قاعده تقیه شروع شده، معنای لغوی و نیز معنای اصطلاحی تقیه از منظر اندیشمندان شیعه و اهل سنت بررسی می شود و در نهایت، تعریف مورد نظر مؤلف ارائه می گردد. در ادامه به سبب رابطه ای که میان تقیه و سه عنوان اکراه، اضطرار و توریه وجود دارد، نسبت به تقیه با عنوان های یاد شده بررسی می شود. بخش پایانی این فصل به اقسام تقیه اختصاص یافته است.
فصل دوم درباره ادله مشروعیت تقیه است که جایگاهی مهم در پروسه بحث دارد. در این فصل از نُه دلیل سخن گفته شده و محدوده دلالت آنها بررسی شده است. در ادامه شش اشکال به مشروعیت تقیه مطرح و پاسخ هر یک بیان گردیده است.
فصل سوم به قلمرو تقیه از چهار جهت (ذات تقیه، تقیه کننده، تقیه شونده، متعلق تقیه) می پردازد. با نظر به این که متعلق تقیه می تواند عقاید، احکام و موضوعات باشد، هر یک از این سه عنوان به تفصیل موضوع بحث قرار گرفته اند.
در فصل چهارم، شرایط چهارگانه تقیه باتوجه به دیدگاه هایی از این باره وجود دارد، بیان شده و بررسی می شود.
فصل پنجم که آخرین فصل این کتاب است، به آثار تقیه در دو مقام می پردازد و دیدگاه های مطرح در هر مقام را بررسی می کند.
علاقه مندان جهت خرید اینترنتی این کتاب می توانند به آدرس اینترنتی www.bustaneketab.ir مراجعه نمایند.منبع:

1400/12/22
22:56:16
5.0 / 5
540
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد