نور معرفت
معاون مركز خدمات حوزه های علمیه مطرح كرد

پیشبینی مشارکت ۷۰ هزار نفر در جشنواره قرآن و عترت طلاب در سال آینده

پیشبینی مشارکت ۷۰ هزار نفر در جشنواره قرآن و عترت طلاب در سال آینده

به گزارش نور معرفت خراسان رضوی معاون معیشت و خانواده مرکز خدمات حوزه های علمیه اظهار داشت: پیشبینی می شود با عنایت به استقبال خانواده های طلاب از شرکت در جشنواره بین المللی قرآن و عترت طلاب، سال آینده حدود ۷۰ هزار نفر در دوره بعد شرکت نمایند. به همین جهت تلاش می نماییم برنامه های مختلفی را برای آن زمان مد نظر داشته باشیم.حجت الاسلام احسان علائیان دوشنبه، دوم اسفند ماه، در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره بین المللی قرآن و عترت طلاب خطاب به خانواده های طلاب اظهار نمود: نگاه قرآنی شما قرآنیان به ما کمک خواهد نمود تا گام های موثرترین در این راستا برداریم و میزان اثرگذاری بیشتری در این راه داشته باشیم؛ بنابراین تلاش داریم مبحث خانواده را در این حرکت محوری ببینیم و نقش آنرا پررنگ تر نماییم.

وی در مورد جزئیات برگزاری این جشنواره اظهار داشت: برگزاری جشنواره بین الملی قرآن و عترت طلاب از مرداد ماه آغاز و به تفکیک بخش خواهران جشنواره با مدیریت حوزه علمیه خواهران، بخش بین الملل با مدیریت جامعة الصطفی و بخش اهل سنت زیر نظر شورای مدارس علمیه اهل سنت اجرا و در مجموع این جشنواره در سه بخش آموزش، مسابقات و محافل برگزار گردید.

علائیان خاطرنشان کرد: با عنایت به وضعیت کرونا بستر آموزش مجازی برای بخش آموزش و مسابقات فراهم گردید و با تفاهمنامه ای که میان سازمان دارالقرآن و مرکز خدمات حوزه های علمیه منعقد شد، سازمان دارالقرآن متولی بخش آموزش شد و آموزش های لازم از راه فضای مجازی در رشته های روخوانی، روان خوانی، سبک زندگی، پرسمان قرآنی، قصه های قرآنی، تفسیر آسان، عفاف، حجاب و صحت قرائت نماز به مخاطبان عرضه گردید.

معاون معیشت و خانواده مرکز خدمات حوزه های علمیه اضافه کرد: با عنایت به این که خانواده های طلاب بعنوان خانواده های الگو مطرح هستند، بنابراین این طرح در جهت تقویت و به روز شدن اطلاعات قرآنی خانواده های طلاب اجرایی شد. خوشبختانه استقبال مناسبی از جانب خانواده های طلاب با عنایت به اطلاعات نسبی آنان در مورد قرآن بخصوص در بخش مسابقات صورت گرفت.

وی بیان نمود: سال قبل و در سومین دوره جشنواره حدود ۱۷ هزار نفر شرکت کردند که امسال این آمار به حدود ۲۲ هزار نفر رسید. این تعداد شرکت کننده به تفکیک شامل ۷۰۰۰ طلبه خواهر و فرزندان شان، ۹۰۰۰ نفر از همسران و فرزندان طلاب، ۲۵۰۰ نفر از فرزندان و همسران طلاب اهل سنت و حدود ۴۰۰۰ نفر هم از همسران و فرزندان طلاب غیرایرانی است.

علائیان با اشاره به اینکه در هر رشته از سه نفر برتر تجلیل خواهد شد، اظهار نمود: مراسم اختتامیه این جشنواره قرار بود همزمان با ماه ربیع الاول و روز میلاد با سعادت پیامبر(ص) برگزار گردد اما با عنایت به استقبال مسابقه دهندگان مهلت شرکت در جشنواره تمدید و اختتامیه آن به زمان فعلی موکول شد. این مسابقات در رشته های قرائت، ترتیل، حفظ، اذان، صحیفه سجادیه، نهج البلاغه، کتابخوانی و نقاشی ویژه کودکان و تا سطح استانی به صورت غیرحضوری برگزار شد اما در مرحله نهایی استانی و کشوری به صورت محدود به شکل حضوری بر پا شد.

معاون معیشت و خانواده طلاب مرکز خدمات حوزه های علمیه افزود: این دوره از جشنواره در ۳۰ رشته و به صورت حضوری و مجازی برگزار شده و داوری آن صورت گرفت. همینطور سال جاری به بخش کودک و نوجوان هم ورود کردیم. محافل قرآنی هم بعنوان بخش دیگر جشنواره بود که مورد استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت.

غفلت از مسیر قرآن سبب زوال این نعمت می شود

حجت الاسلام حسین حائری، مدیر کل مرکز خدمات حوزه علمیه خراسان هم در این مراسم خطاب به شرکت کنندگان اظهار داشت: شما قرآنیان چون با قرآن و معارف قرآنی انس دارید، از دریای بیکران این کتاب الهی بهره مند هستید و از این دریا، معارف قرآنی استخراج می کنید.

وی افزود: این ها نعمت هایی است که حفاظت می خواهد که اگر از این نعمت ها غفلت شود، گرفته خواهد شد؛ بنابراین باید حافظان قرآن در حفظ کوشا باشند؛ قاریان در قرائت تلاش کنند و در هر عرصه دیگری از قرآن راه آن تداوم یابد.

حائری خاطرنشان کرد: حافظان، قاریان و تالیان قرآن می دانند که این ها مقدمه برای فهم قرآن است؛ به همین جهت لازم است تلاش شود در کنار حفظ، قرائت و ترتیل با فهم قرآن آشنا شوید. هر مقدار که می توانید با مطالعه و حضور در جلسات قرآنی برای درک معارف قرآن تلاش کنید.

مدیر کل مرکز خدمات حوزه علمیه خراسان افزود: درک معارف قرآن هم مقدمه ای برای ورود به میدان وسیع و مشکل عمل است. باید قرآن را بخوانیم و بفهمیم تا بتوانیم به آن عمل و مقصود این کتاب را درک نماییم. باید بیاندیشیم که فلسفه نزول قرآن چیست و اصلا چرا خدا این بساط را راه انداخت؛ چرا مهم ترین رسالت پیامبر(ص) ابلاغ آیات الهی است؟ این مهم می باشد که قرآن برای ما تبدیل به یک مبحث عادی و روزمره نشود. در روایت است که وقتی وحی بر پیامبر(ص) نازل می شد، از شدت این دفعه ثقیل حالت شبه بیهوشی به ایشان دست داد. ما چون به این بوستان معنویت ورود نکرده و با آن آشنا نشده ایم، نمی دانیم این کتاب چیست؛ در حالیکه قرآن زنجیره عظیمی از معارف است.

وی ضمن اشاره به تفسیر امام خمینی(ره) از چیستی قرآن اظهار داشت: در واقع قرآن همه علوم را در بر دارد؛ تاریخ گذشتگان را دارد؛ مسائل اخلاقی را بیان کرده؛ مهم ترین علوم کیهان شناسی در آن آمده و خیلی از علوم دیگر در این کتاب بیان شده است. امام فرمود اگر بخواهیم تعریف جامعی برای قرآن داشته باشیم، باید بگوییم قرآن کتاب انسان شناسی است چون که تا انسان شناخته نشود، هیچ چیز قابل درک نیست. حتی اگر بخواهیم خدا را بشناسیم باید خویش را بشناسیم چون زیربنای همه معارف انسان است.

حائری اضافه کرد: مهم ترین کاری که قرآن انجام می دهد، این است که کمک می نماید انسان خود را بشناسد؛ اگر انسان خویش را بشناسد، آنگاه راه راست را می شناسند؛ راه سعادت و عبودیت را پیدا می کند. اولیا خدا این گونه راه را شناختند.

وی افزود: حالا که دروازه قرآن به سمت ما گشوده شده و به شهر و بوستان قرآن راهمان داده اند و قدم در این وادی گذاشته ایم، بهتر است تلاش نماییم انس با قرآن داشته باشیم. آگاهی از مفاهیم، آشنایی با تفسیر و درک حقایق قرآن یکی از بهترین شیوه ها برای مزین شدن به این کتاب است. این یک ارزش برای انسان است چونکه وجودش را از پیمانه قرآن پر کرده اند.

منبع:

1400/12/03
12:26:28
5.0 / 5
496
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد