نور معرفت
در گفت وگو با نور معرفت مطرح شد

شنیده ها و پیشبینی های نماینده ولی فقیه از حج و عمره

شنیده ها و پیشبینی های نماینده ولی فقیه از حج و عمره

به گزارش نور معرفت نماینده ولی فقیه در حج و زیارت ضمن اشاره به پیشبینی ها و شنیده ها درباره حج ۱۴۰۱ اظهار داشت: عربستان هنوز با هیچ کشوری درباره حج صحبت و مذاکره نکرده و بعید است ایران به عمره سال جاری برسد.


حجت الاسلام والمسلمین عبدالفتاح نواب در گفتگو با ایسنا درباره آخرین وضعیت و اقدام عربستان درباره حج ۱۴۰۱ اظهار نمود: برای حج باید ابتدا زمانِ مذاکره تعیین شود که هنوز اقدامی از سوی عربستان نشده است که البته فقط به کشور ما مربوط نمی گردد، هیچ کشوری مذاکره نکرده و عربستان هیچ اقدامی نداشته است.
او درباره اینکه آیا کشورهای دیگر که روابط دیپلماتیک با عربستان دارند، برای حضور در حج تا کنون مذاکراتی داشته اند؟ اظهار داشت: هیچ کشوری درباره حج مذاکراتی نداشته است. البته برخی از کشورها مذاکراتی با عربستان داشته اند، اما مبحث آن درباره برگزاری حج نبوده است.
نواب اضافه کرد: شنیده ها و پیشبینی هایی مطرح است که عربستان در حال بررسی است؛ اگر عمره رمضانی به خوبی برگزار گردد شاید برای حج هم کاری انجام دهند. البته این ها شنیده است.
نماینده ولی فییه در امور حج و زیارت در ادامه درباره احتمال حضور ایران در عمره که هم اینک در عربستان با حضور تعدادی از زائرین خارجی در حال برگزاری است، اظهار داشت: نیاز است مسؤولان بالامقام کشور درباره عمره تصمیم بگیرند. هم اکنون هم که فرصت به آن شکل نیست، چون باید زمینه سازی شود.
نواب به سوال ایسنا درباره اینکه امکان دارد ایرانیان در عمره سال جاری هم حضور نداشته باشند؟ پاسخ داد: بله. بعید است که صورت گیرد.
عربستان از زمان انتشار ویروس همه گیر کرونا، قوانین سختگیرانه ای را برای حضور زائرین در مراسم عمره و حج به اجرا گذاشته است. این کشور که میزبانی زائرین سرزمین وحی را به عهده دارد در دو سال قبل حج را بدون حضور زائرین خارجی و با جمعیتی محدود از ساکنان این کشور برگزار کرد. عربستان این تصمیم را بدون نظرخواهی از سایر کشورها و غافلگیرانه در زمانی نزدیک به مناسک حج گرفته بود که اعتراض بعضی از کشورهای اسلامی، همچون اندونزی و ایران را برانگیخت.
طبق مقررات سختگیرانه این کشور، تنها زائرین واکسینه شده مقیم این کشور بشکلی گزینشی امکان حضور در مراسم حج و عمره را داشتند. عربستان الان در حال برگزاری مراسم مستحبی عمره است که بعد از یک دوره برگزاری آن بدون حضور زائرین خارجی سال جاری تصمصم گرفت با جمعی محدود از زائرین مقیم خارج از این کشور آنرا برگزار کند، اما با شیوع سویه جدید اُمیکرون در سرتاسر جهان، یک مرتبه دیگر محدودیت ها را برگرداند و تعداد زائرین را از ۷۰ هزار نفر به ۵۰ هزار نفر در روز کم کرد. عربستان تا این لحظه هنوز درباره حج ۱۴۴۳ قمری (۱۴۰۱ خورشیدی) جزئیاتی را مشخص نکرده است.
برگزار نشدن حج در دو دوره گذشته، صف انتظار را برای زائرین ایرانی طولانی تر کرده است. در ایران نزدیک به یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در نوبت حج هستند، بعضی از این افراد ۱۴ یا ۱۵ سال در نوبت بوده اند. از بین این زائرین، حدود ۷۰ هزار نفر برای حج ۹۸ ثبت نام کرده بودند که با شیوع کرونا و تعطیل شدن حج برای زائرین خارجی، آن زائرین هم از سفر بازماندند که درصورت برقراری عمومی حج، اولویت سفر با این دسته از زائرین است.
منبع:

1400/11/28
11:27:50
5.0 / 5
680
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد